www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Pic De Ajutor


Guest Stefan_Bogrea
 Share

Recommended Posts

Guest Stefan_Bogrea

Heh,ma gandesc shi io sa ma apuc de chitara,shi dupa ce am discutat cu ai mei,i-am convins,dar cu conditia sa ma reapuc de pian (oricum era de ajutor,ca de acolo stiu teorie muzicala ca lumea,nu gluma).

Ramane insa veshnica intrebare: electrica sau acustica.Desi eu tind spre prima,caci vreau sa cant niste rock mai "suparat",si am pus ochii pe un Squire Affinity Strat,shi pe un amplificator Fender G-DEC.Voi ce credetzi?

Incep cu una rece?Una electrica?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Inainte ca sa se parlamenteze pe subiectul asta iti voi face un mic rezumat a ce se va discuta:

Ia ce simti tu ca vrei!

(Eu mi-as lua electrica, dar standard nu affinity).

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan_Bogrea

hmmm,interesting points...

desi g-dec-ul pare scump,am pus ochii p-unu mai ieftin,la mana a doua,dar in stare perfecta.Voi ce parere avetzi de scula?

Marea mea intrebare este daca voi credeti ca mi-ar fi mai usor pe electrica dekt pe acustica,considerand ca stiu teorie muz(sau n-are imp?)

mersi anticipat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

daca acuma te apuci de kitara parerea mea e ca trebuie sa stii ceva acustica pana sa treci la electrica.. macar acordurile din prima pozitie si niste fingerstyle..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

mie asa mi se pare normal pt cineva care nu a cantat in viata lui la kitara.. i mean i dunno iti iei electrica cu amplificator cu de toate si exersezi folk fingerpicking ? totusi iti dezvolti dexteritea degetelor, ritmu etc.. sincer nu stiu pe nimeni care sa fii trecut direct la electrica fara sa fii pus mana pe acustica.. stiu oameni care canta la bass si au facut curs de kitara acustica si pe urma s-au dat pe bass..

in fine fiecare incepe pe ce vrea.. important e rezultatu :)..

 

fluffyone scrie la tine k esti in trupa evo.. aceiasi cu care i-am vazut la underground pe senso ? dak da u guys rock, mi s-a ridicat paru pe maini cand am auzit melodiile la emisiune.. tipa aia are o voce faina rau..

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan_Bogrea

Aha,am intzeles,shi o sa ma mai gandesc la ce mi-atzi recomandat...

Presupun ca o sa ma apuc deci in mod direct de electrica.Exista profi ce predau direct pe electrica?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

@Sylviu, da noi suntem. 10x, poate ne vedem pe la vreun concert cat mai sunt in trupa.

 

@Topic. Cand m-am apucat de chitara am ales o electrica tocmai pentru ca e mai comod. Cantam Pheonix si cantece de munte pe ea la inceput ce e drept, dar pe parcurs am trecut si la ce imi placea mie (metale) si asta fara sa fac alta investitie si cred ca si mai repede decat daca as fi avut o acustica. Abia cam acum un an mi-am cumparat o acustica asa s-o am prin casa sa mai zdrangan de placere la ea.

 

PS: cea mai isteata mutare a fost totusi cand m-am apucat de bas :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Offtopic^>

 

Diseara, dar e la un eveniment privat. Mai avem cred saptamana viitoare dar nu stiu precis.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.