www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Custom Si Vox Valvetronix Vt30


Guest alex008
 Share

Recommended Posts

Guest alex008

Salutare!am cautat pe forum dar nu am gasit nimic concret.Cant la chitara de aproximativ 5luni,in mare parte am invatat singur din tutoriale,am o chitara bheringer pe care am cumparat-o ca sa invat si nu aveam banii necesari pt restul echipamentelor.Acum vreau sa trec la un nivel mai avansat, sa ma apuc serios de treaba,am17 toata viata inainte :) si dispun de aprox 30mil.

Eu vreau sa abordez ceva ger british pop rock punk si m-am gandit la un epiphone les paul custom iar ca amp un vox valvetronix vt30.

Astept pareri legate de calitatea sunetului chitari propriuzise etc.(ca de a mea m-am saturat ca e sub 0 se dezacordeaza,fret buzz etc.)

Am observat ca pe guitarshop este custom numai pe negru,daca stiti vreun shop ro unde gasesc si alte tipuri niste linkuri sunt binevenite...

Si nu in ultimul rand parari despre amp.

Multumesc!

 

 

P.S:sunt nou pe aici asa ca daca am gresit ceva sau am postat la o categorie gresita imi cer scuze.

Edited by alex008
Link to comment
Share on other sites

Nu iti recomand sa dai banii pe un Epiphone Les Paul Custom. Mai bine iti cumperi un Standard si de restul banilor pana la cat costa Custom-ul iti pui un set de doze mai bune. Diferenta intre Standard si Custom este doar de finisaje. Vox VT30 este un amplificator foarte ok pentru pretul lui, doar ca daca vrei sa il folosesti la adevarata lui valoare mai trebuie sa mai dai inca 300 RON pe footswitch.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea...:

Daca iti plac Epi-urile iti recomand sa arunci un ochi la un Ultra II.

E putin mai scump decat un Custom dar pe Thomann il gasesti mai ieftin decat pe Guitarshop (cu vreo 150E...), sigur gasesti pe cineva care sa ti-o aduca.

http://www.thomann.de/de/epiphone_les_paul...aded_cherry.htm

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=749

De ce iti recomand chitara asta? De asta:

 

Cat despre amp, am auzit suficienti oameni care stiu ce vorbesc recomandand un Blackstar pe post de amp de studiu/repetitie ca sa pot sa il recomand si eu. Cauta pe YouTube si vei vedea de ce.

Daca vrei sa experimentezi tot felul de tonuri iti recomand sa iti instalezi pe calculator ceva similar cu Guitar Rig/Pod Farm sau asa ceva. Suna mai bine decat un modeling amp si e mult mai util ca learning tool. Asta pana sa iti dai seama ca ai nevoie de mult mai putine tonuri decat crezi acum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu

spirache recomanda les paul studio..1300ron de pe toman...nu recomanda schimbare doze.

spirache recomanda amplification bun inloc de alte doze sau lex paul standard.

Link to comment
Share on other sites

Sau in loc de un Vox VT30 poti sa iei un Vox VT50. Avantajul nu ar fi neaparat in puterea mai mare, ci in faptul ca vine cu un difuzor de 12". Difuzorul de 10" din VT30 este cam subtire ca sound.

 

+1

Daca folosesti pedale high-gain si setari de ton ceva mai joase poti avea probleme , chiar si la volum mic, cu anumite difuzoare.

 

Te poti uita si dupa un Hartke Vintage de 30W, il recomand cu caldura.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1293

Link to comment
Share on other sites

Sau in loc de un Vox VT30 poti sa iei un Vox VT50. Avantajul nu ar fi neaparat in puterea mai mare, ci in faptul ca vine cu un difuzor de 12". Difuzorul de 10" din VT30 este cam subtire ca sound.

 

teoretic e corect practic,in cazul de fata nu chiar..trebuie nuantata problema.vt50 va suna mai plin stors la maxim la volum de cantat live(club,sala...) insa la volume suportabile acasa va scoate prea mult joase si prea putin inalte spre deosebire de vt30 care cu dif-ul de 10" este cel mai bun compromis de cantat atat in casa cat si intr-un pub de ex. vt30 e foarte puternic pentru rating-ul de 30W,urla evident mai tare decat un s.s normal de 30W si chiar decat un combo pe lampi de 5w cu dif de 10"(lucru demonstrat dupa o comparatie cu fender super champ xd).Iar in materie de basi ....mie imi ofera mai mult decat destul.E in stare sa-mi trepideaze geamurile de n-am aer la setari relativ cuminti.Iar,dupa celasi principiu, daca vrei tonuri de distors bune ,pline la volum mai mic de camera(fara sa deranjezi deloc vecinii) vt15(cu dif de 8") va suna cel mai bine.Concluzia e ca depinde de cum si unde vei folosi amplif-ul....vt30 impaca si capra si varza.vt50 e cel mai bun dintre ele live si vt15 la blocurile cu multi pensionari :).

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Eu am vt15 si sunt multumit dar iti recomand si eu vt30, o sa simti diferenta datorita dif-ului de 10, sunetul o sa te ''loveasca'' mai tare, ceea ce nu simti deloc la dif-uri de 6 sau simti relativ putin la cele de 8.

Eu asta caut la un amp, sa il simt cat mai bine, la propriu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.