www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Voce


Guest Vee
 Share

Recommended Posts

Buna, ohh in sfarsit un site romanesc de muzica  :) . Problema este cam asa : " cant de mica, insa de la anu o sa iau lectii de canto, pana acum am luat pentru Internet, Youtube sau de la prieteni acre fac canto, nu prea stiu multe de muzica  :) , bine da nici deloc " ... oricum as vrea un sfat  :) . Majoritatea poate a`ti vazut melodia lui Esmée Denters - Outta Here in unele secvente la refren parca ea isi ingroasa vocea da yo nu stiu cum incerc da nu prind ideea. Ma scuzati de topic pare plictisitor. 

 

Multumesc oricum.

 

 

Link to comment
Share on other sites

salut..nu sunt vocalist, imi pare rau

dar chiar am ascultat acea melodie... si nu inteleg unde spui tu ca "isi ingroasa vocea"; tipa canta "normal" zic eu ...

daca tu nu poti sa atingi o anumita nota, deoarece este prea joasa, asta e ! nu ai timbrul ei; treci mai departe :)

vb, ciao

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Ce ochi albastri are tipa din videoclip. N-am putut sa nu ma uit la tot.

Nu am vazut unde-si ingroasa vocea, dar pe de alta parte, nu cred ca am putut sa fiu prea atent la cum canta :))

 

Totusi, imi pare rau ca nu te-am putut ajuta. Poate va posta si cineva care chiar va veni cu un comentariu util.

 

Oricum, iti urez succes cu acele lectii de canto!

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nu-ti pot oferi lectia intreaga prin mail, dar e vorba de o guturalizare a sunetului, tehnica foarte folosita in ultimii ani de cantareti. E chiar la moda sa canti astfel. Nu e usor de obtinut, se ridica putin mijlocul limbii blocand iesirea sunetului, concomitent cu fortarea glotei in sens ascendent, ceea ce produce o contrapresiune acustica intre tendinta sunetului de a iesi din cavitatea de rezonanta (gura) si reintoarcerea sa datorita blocarii cu partea mediana a limbii.

Dar mare ATENTIE! Este o tehnica ce poate provoca probleme daca nu e controlata atent, intrucat intreaga presiune acustica reintoarsa, apasa corzile vocale deja in vibratie datorita emisiei sunetului, deci ele vor fi prinse ca intre ciocan si nicovala! Personal nu recomand aceasta tehnica decat ca accent de culoare, la anumite cuvinte sau momente bine alese. Daca simti probleme sau oboseala vocala, RENUNTA IMEDIAT!

Bafte!

 

Buna, ohh in sfarsit un site romanesc de muzica :) . Problema este cam asa : " cant de mica, insa de la anu o sa iau lectii de canto, pana acum am luat pentru Internet, Youtube sau de la prieteni acre fac canto, nu prea stiu multe de muzica :) , bine da nici deloc " ... oricum as vrea un sfat :) . Majoritatea poate a`ti vazut melodia lui Esmée Denters - Outta Here in unele secvente la refren parca ea isi ingroasa vocea da yo nu stiu cum incerc da nu prind ideea. Ma scuzati de topic pare plictisitor.

 

Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.