www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich Kerry King V2


Guest Black18
 Share

Recommended Posts

Guest Black18

salut tuturor, ...am deschis acest topic...pentru ca inca sunt in lista "incepatorilor" la cunostinte bineinteles si performante. As vrea sa aflu niste pareri despre Kerry King V2 pt ca vreau sa l cumpar, daca aveti sfaturi mai bune nu ezitati sa postati.

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
salut tuturor, ...am deschis acest topic...pentru ca inca sunt in lista "incepatorilor" la cunostinte bineinteles si performante. As vrea sa aflu niste pareri despre Kerry King V2 pt ca vreau sa l cumpar, daca aveti sfaturi mai bune nu ezitati sa postati.

Multumesc :)

 

scuze...nu am vazut celelalte topicuri, dar...precizez sunt in criza de timp....adica maine poimaine cel tarziu o comand...problema ar fi despre termolo ca nu stiu cum se comporta sau de doze, ca sunt active, precizez, pt metal metal metal o cumpar......sorry inca odata pt topic :)

 

Detalii: Construction: bolt on

Body wood: basswood

Top style: bevel top

Tuners: B.C. Rich® die-cast™

 

Fretboard: ebony

Frets: 24 jumbo

Scale: 25 1/2"

 

Bridge: Kahler® X Trem™

Pickups: B.C. Rich® Active

Controls: 2 volume, 1 three-way toggle and 1 tone

post-12047-1261195072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Doze active, high output, chitara pentru metale. Kahler rimeaza cu Schaller da nu e acelasi lucru. Vezi ca e o versiune Metal Master a chitarii cu bridge fix, dar nu are doze active, e cam 100 dolari sub pretul asteia. Ia uite la fraza asta "The B.C. Rich Guitar Company continues to evolve and deliver high performance guitars and basses with stunning style. From handmade custom guitars to affordable standard import series guitars, B.C. Rich has the right guitar at the right price for every player." mie imi miroase a scadere semnificativa a calitatii. Cel mai probabil ca tremolo-ul e Ok daca nu abuzezi de el, dar fiind ceva full floated pentru un incepator e un cosmar daca schimbi toate corzile odata sau schimbi gauge-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
Doze active, high output, chitara pentru metale. Kahler rimeaza cu Schaller da nu e acelasi lucru. Vezi ca e o versiune Metal Master a chitarii cu bridge fix, dar nu are doze active, e cam 100 dolari sub pretul asteia. Ia uite la fraza asta "The B.C. Rich Guitar Company continues to evolve and deliver high performance guitars and basses with stunning style. From handmade custom guitars to affordable standard import series guitars, B.C. Rich has the right guitar at the right price for every player." mie imi miroase a scadere semnificativa a calitatii. Cel mai probabil ca tremolo-ul e Ok daca nu abuzezi de el, dar fiind ceva full floated pentru un incepator e un cosmar daca schimbi toate corzile odata sau schimbi gauge-ul.

mersi pt raspuns...dar fii putin mai explicit ...faza e ca nu am avut mai multe chitari pe mana sa stiu cum sa reactionez, daca se comporta bine sau rau un termolo, si despre ce versiune vorbesti mai ieftina cu 100? am pus ochii si pe un jackson rx10d dar am auzit ca e cam aiurea...preferam rr3. but no money , bugetul e de 500 eur fix si nu vreau sa arunc ochii intr un SH. "Luminatzi-mi calea"

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Doze active, high output, chitara pentru metale. Kahler rimeaza cu Schaller da nu e acelasi lucru. Vezi ca e o versiune Metal Master a chitarii cu bridge fix, dar nu are doze active, e cam 100 dolari sub pretul asteia. Ia uite la fraza asta "The B.C. Rich Guitar Company continues to evolve and deliver high performance guitars and basses with stunning style. From handmade custom guitars to affordable standard import series guitars, B.C. Rich has the right guitar at the right price for every player." mie imi miroase a scadere semnificativa a calitatii. Cel mai probabil ca tremolo-ul e Ok daca nu abuzezi de el, dar fiind ceva full floated pentru un incepator e un cosmar daca schimbi toate corzile odata sau schimbi gauge-ul.

 

are alt tip de floyd , kahler , e foarte bun , si sta bine acordata . daca vrei sa stii mai multe despre model da-i un pm userului Fictum sau uneven.pieces ( el are o chitara cu sistem kahler )

Am fost si eu interesat de chitara la o vreme .

Edited by Demos
Link to comment
Share on other sites

Guest Black18

mersi!..in final ce as vrea sa aflu e daca aveti voi ceva mai bun fata de alegerea facuta de mine, si de defectele acestei chitari(la doze ma refer) , nu e nimeni ce detine acest bc rich?

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18

stiu..dar stii tu...fiecare opteaza pt ceva mai bun.....creca o sa raman la alegerea mea....oricum ma bucur ca am cu cine sa ma sfatuiesc.Felicitari RGC :)

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt impartite,eu am la chitarile mele doar FLOYD ROSE...nu sunt invatat cu celalalt sistem ca ma deranjeaza la mana dreapta(sistemul de prindere al corzilor), userului uneven.pieces(prieten de-al meu) ii place si se simte bine cantand la ea...

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
Corpul e din tei, lemn pe care eu cel putin nu il inghit. Daca iti place, e ok.

 

 

....a fost facuta deja comanda :)ramane sa ajunga, sa vedem ce e de capu ei :)

ce e asa rau daca are corupul din lemn de tei?

Edited by Black18
Link to comment
Share on other sites

Eu o am pe asta, este asemanatoare ca specificatii, mai putin dozele active. Sincer, imi pare rau ca am dat banii pe ea. Nu-mi place nici cum suna, nici cum imi vine la mana, Khaler-ul e un sistem misto, daca nu s-ar rupe lunar Mi-ul subtire, desi e acordata mai jos cu un ton. E facuta in China, singura chestie e ca poti sa dezlipesti abtibildul cu Made in China si nu se mai prinde nimeni.

post-4014-1261484548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
Eu o am pe asta, este asemanatoare ca specificatii, mai putin dozele active. Sincer, imi pare rau ca am dat banii pe ea. Nu-mi place nici cum suna, nici cum imi vine la mana, Khaler-ul e un sistem misto, daca nu s-ar rupe lunar Mi-ul subtire, desi e acordata mai jos cu un ton. E facuta in China, singura chestie e ca poti sa dezlipesti abtibildul cu Made in China si nu se mai prinde nimeni.

 

mda.......dar cred ca de la pasiv la activ o fi o diferenta nu neaparat foarte mare depinde, in legatura cu kahler termolo..am citit si are super multe reglaje sunt si pareri bune...asta o sa vedem 3. o sa ma uit la eticheta cand vine :) .Daca scrie Made in China , nu scot eticheta, poate fi ceva din china dar de calitate :):D

apropo....vad ca folosesti fender...oare cu un cabinet marshall cum ar suna :):D

Edited by Black18
Link to comment
Share on other sites

mda.......dar cred ca de la pasiv la activ o fi o diferenta nu neaparat foarte mare depinde, in legatura cu kahler termolo..am citit si are super multe reglaje sunt si pareri bune...asta o sa vedem 3. o sa ma uit la eticheta cand vine :) .Daca scrie Made in China , nu scot eticheta, poate fi ceva din china dar de calitate :):D

apropo....vad ca folosesti fender...oare cu un cabinet marshall cum ar suna :):D

 

Fenderul normal ca o sa sune altfel cu un cabinet Marshall, cum depinde foarte mult de ce difuzoare sunt inauntru.

Link to comment
Share on other sites

Eu o am pe asta, este asemanatoare ca specificatii, mai putin dozele active. Sincer, imi pare rau ca am dat banii pe ea. Nu-mi place nici cum suna, nici cum imi vine la mana, Khaler-ul e un sistem misto, daca nu s-ar rupe lunar Mi-ul subtire, desi e acordata mai jos cu un ton. E facuta in China, singura chestie e ca poti sa dezlipesti abtibildul cu Made in China si nu se mai prinde nimeni.

 

E vorba si de ce corzi folosesti,poate nu ai setat tensiunea cum trebuie in arcuri si pe mi-ul subtire e tensionat mai tare. Daca te duci cu ea la cineva sa iti faca un setup...totul se regleaza la chitarile din ziua de azi,chiar si cele mai ieftine :)

 

La Marshall sunt dif. celestion :)

 

Diferenta dintre active si pasive de maricica...si in sunet si in bani :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

E vorba si de ce corzi folosesti,poate nu ai setat tensiunea cum trebuie in arcuri si pe mi-ul subtire e tensionat mai tare. Daca te duci cu ea la cineva sa iti faca un setup...totul se regleaza la chitarile din ziua de azi,chiar si cele mai ieftine :)

 

La Marshall sunt dif. celestion :)

 

Diferenta dintre active si pasive de maricica...si in sunet si in bani :)

 

La 430 de euro n-as incadra-o chiar la o chitara ieftina, cel putin pentru bugetul meu. Chestia cu ruptul corzii este cauzata de sistemul Kahler, dupa cum am studiat eu pe net, mai exact din cauza prinderii in sistem. Astia care se pricep recomanda sa lipesti cu fludor capatul care vine fixat in Kahler. Mie nu mi-a reusit, chiar daca am dat si cu pasta decapanta. O fi de la fludor, nu stiu. Corzile sunt Elixir de 0.10. Oricum, tot ce am spus despre aceasta chitara este numai opinia mea si trebuie tratata ca atare, in nici un caz generalizata.

Link to comment
Share on other sites

La 430 de euro n-as incadra-o chiar la o chitara ieftina, cel putin pentru bugetul meu. Chestia cu ruptul corzii este cauzata de sistemul Kahler, dupa cum am studiat eu pe net, mai exact din cauza prinderii in sistem. Astia care se pricep recomanda sa lipesti cu fludor capatul care vine fixat in Kahler. Mie nu mi-a reusit, chiar daca am dat si cu pasta decapanta. O fi de la fludor, nu stiu. Corzile sunt Elixir de 0.10. Oricum, tot ce am spus despre aceasta chitara este numai opinia mea si trebuie tratata ca atare, in nici un caz generalizata.

 

ma repet: "chiar si cele mai ieftine..."

Nu am zis de a ta ca e ieftina :)

Eu folosesc D'addario de 0.09 de peste 10 ani si sincer am rupt un singur mi subtire ca am vrut eu,am tras de ea si de floyd pana s-a rupt. Eu am FloydRose nu ma pronunt pentru Kahler stiu doar ca se poate regla totul.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
Fenderul normal ca o sa sune altfel cu un cabinet Marshall, cum depinde foarte mult de ce difuzoare sunt inauntru.

 

dac ar fi asa...la chestia cu difuzoarele ..de ce nu si-ar cumpara lumea separat?.... :) amplificarile de calitate cu tub scot cel mai clar sunet fatza de cele pe tranzistori....cred ca si asta i o chestie.Deocamdata nici eu n.am cabinet marshall, da cand vine timpu o sa fie unu mare de vreo 300w sa se zguduie putin blocu(am niste vecini manelisti) :) marshall:X:X:Xlove it :D:)

Edited by Black18
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.