www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Nuts


Guest Juninio
 Share

Recommended Posts

Guest Juninio

salutare tuturor...am o chitara clasica destul de veche si iam pierdut partea de jos pe care sunt sunpendate corzile (chestia aia alba :) ) ! ! !

Din ce as putea face o chestie de aia:(( ???

astept rsp

Va rog ajutatima!

Link to comment
Share on other sites

Mare ți-e grãdina... :)

 

Chestia aia albã se numește prãguș și o gãsești de obicei la un magazin de instrumente muzicale. Dacã-ți completezi și profilul, poate te îndrumãm spre magazinele din localitatea ta de baștinã.

 

PS: "Nuts" ești tu! :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

eu am acum niste freturi scoase de pe alta chitara (pt ca cu piesa initiala erau corzile prea sus). poti pune orice acolo dar trebuie un material solid pt ca altfel se va deforma sau va transmite prost sunetul.

 

e importanta piesa pt ca transfera vibratiile corzilor catre corp si materialul va influenta serios tonul chitarii.

Link to comment
Share on other sites

Partea alba de jos unde sunt suspendate corzile cred ca e asta care e bat de acadea la mine :). Influenteaza negativ sunetul?

Te cheamã cumva Juninio? :)

 

Pe mine "nuts" mã duce cu gândul la "nut", care înseamnã prãguș și e "chestia albã" numerotatã cu 2 în imaginea de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest dan_tyr

Bai Doctor x , inteleg ca e posibil sa ai mai multi ani de chitara decat am eu de toti dar de ce faci pe desteptul ? Era destul de clar la ce se refera . Ti se pare tie a fi jos pragusul? Esti exagerat frate.

Link to comment
Share on other sites

@dan_tyr

Omul a intrebat ceva, a primit raspuns. Totul pertinent si clar. Nu vad nici un misto in postarea lui, please remain ontopic. La chitara clasica denumirile sunt putin bulversante, nu e exact ca la electrica. Un ton intepat din partea ta nu se justifica nici daca Juninho e un cont clona de-al tau, in cazul ala tu ai fi calcat pe bec.

Link to comment
Share on other sites

Guest dan_tyr

Unul care nu deosebeste o chitara de o noptiera o sa zica ca partea de jos e cutia de rezonanta. Daca te uiti la un om partea de jos e gatul si capul sau zona picioarelor? Similar e privita si o chitara. Mie asta imi zice experienta de incepator. Ar trebui sa tratezi problemele astea din prisma unui incepator. Saddle-ul e cam singura chestie alba de pe cutia de rezonanta pe care sunt suspendate corzile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Juninio

va rog oameni buni nu va mai certatzi:)

dak va creez probleme cu acest topic am sa incerc sa rezolv cumva problema mea singur:(

Edited by Juninio
Link to comment
Share on other sites

Guest dan_tyr

Nu vreau sa ma cert . vroiam doar sa clarificam problema. Uita-te la poza care am pus-o. Probabil poti rezolva problema mai corect dar merge si o improvizatie ca a mea .

Link to comment
Share on other sites

Guest Juninio
Nu vreau sa ma cert . vroiam doar sa clarificam problema. Uita-te la poza care am pus-o. Probabil poti rezolva problema mai corect dar merge si o improvizatie ca a mea .

 

pai dak se aude bn e ok...cred k am sami pun una ca tn:P

Link to comment
Share on other sites

ce fel de acadea folosesti pentru chestia aia alba , sau pentru partea de jos?

merge si bat de la mere in zahar?, da bete de chibrit pot sa pun acolo jos? in loc de chestia aia alba??

auzi, da un bat de la inghetata merge?...aa, cred ca o sa folosesc un bat de la roata, ca am niste roate cu bete in ele, merge? kre k mrge, o sm pn in bt d-la. ...mama lui de rgc...

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam bucata de la 19 ca "Înãlțãtor" (am vazut scris si cãluº). Poate asa va fi mai usor de gasit. Incearca la magazinele care au produse de la Hora Reghin.

Parerea mea strict personala e ca poti pune acolo o bucata de plastic tare, temporar, numai sa ai grija la inaltime.

Link to comment
Share on other sites

Guest dan_tyr

Cauti 2 bete de acadea,o noptiera,rupi din tocul de la usa o bucata de vreo 60-70 de cm , 6 bucati de sarma , un patent ,un ciocan si procedezi astfel: iei noptiera,ii tai cu fierastraul o copcã ,cu un cui faci 6 gauri dedesubt ,bagi sarmele si la capete le legi cate un cui sa nu paraseasca gaura dupa care montezi un bat de acadea ca inaltator. Iei bucata de toc de la usa,bati niste pioneze in loc de taste,celalat bat de acadea la capat si o bati cu 4 cuie zdravene de noptiera. Iei sarmele ,le duci pana la capatul bucatii de toc si acolo le bati cu alte 6 cuie zdravene . Dupa,invarti cuiele cu patentul pana o acordezi si bagi niste lemne de fag in noptiera ca sa aiba feeling de Gibson cand o tii in mana. Poti merge la Grossman sa te ajute daca nu te descurci cu tutorialul asta.

Edited by dan_tyr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.