www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert In Aer Liber.


vlad_cozma
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

dintre cei care au mai cantat pe vremuri dinastea afara, cum v-ati descurcat? In cat timp iti ingheata degetele? Iti trebuie un radiator sa te-ncalzesti? Ati cantat cu manusi fara degete? Alte evenimente neplacute (s-au rupt corzi, dezacordat chitare, etc)?

Link to comment
Share on other sites

te salut ! eu am avut o experienta din asta in 2005, la Ramnicu Valcea !

 

era de 1 martie, dar seara dupa ora 21:00 s-au facut -15 grade !!!!

 

eram in trupa lui Godoroja atunci.... AM CANTAT LIVE !!!! spre deosebire de alti super artisti ai lui peste prajit in ulei de motor, care au aparut cu trupa si au executat un exceptional recital de playback...

 

cand au auzit ca noi vom canta LIVE , si-au facut mii de cruci si au zis ca suntem nebuni !

 

sa-mi scuzi exprimarea directa, dar mie mi-au inghetat mucii pe muzicuta, iar mainile mi le-am putut desclesta dupa vreo 20 de minute de stat la caldura...

 

sculele nu au avut de suferit prea mult... doar trebuiau acordate chitarele dupa fiecare piesa...

 

In mod normal, pe o asemenea scena, TREBUIE OBLIGATORIU sa existe cel putin 5 turbo suflante de aer cald din alea de tip industrial !!!

 

iar scena trebuie sa fie inchisa pe trei laturi cu folie care sa nu lase sa treaca vantul prin ea...

 

cam greu in Romania....

 

cam asta a fost experienta mea... a doua oara nu as repeta treaba asta decat pentru foarte multi bani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Respecte, Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am cantat si oarecum se poate.

 

Am avut parte de cea mai frumoasa vreme posibila pentru o petrecere de Craciun: ninsoare, -10 grade, vant. Au inghetat, bineinteles, degetele pe corzi, dar ne-am simtit bine.

 

Iata:

 

post-7878-1263204272_thumb.jpgpost-7878-1263204291_thumb.jpg

post-7878-1263204330_thumb.jpgpost-7878-1263204405_thumb.jpg

post-7878-1263204415_thumb.jpgpost-7878-1263204434_thumb.jpg

post-7878-1263204443_thumb.jpg

 

Multumim si numerosului public, fara de care nu am fi reusit:

post-7878-1263204481_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

P.S. Am demonstrat ca intradevar cantam din placere, onorariul fiind zero.

Link to comment
Share on other sites

Am cantat si oarecum se poate.

 

Am avut parte de cea mai frumoasa vreme posibila pentru o petrecere de Craciun: ninsoare, -10 grade, vant. Au inghetat, bineinteles, degetele pe corzi, dar ne-am simtit bine.

 

Iata:

 

post-7878-1263204272_thumb.jpgpost-7878-1263204291_thumb.jpg

post-7878-1263204330_thumb.jpgpost-7878-1263204405_thumb.jpg

post-7878-1263204415_thumb.jpgpost-7878-1263204434_thumb.jpg

post-7878-1263204443_thumb.jpg

 

Multumim si numerosului public, fara de care nu am fi reusit:

post-7878-1263204481_thumb.jpg

 

In primul rand felicitari! Si la mai multe cantari la temperaturi normale :)

In al doilea rand, faptul ca o faceti din placere e super si absolut normal.

In al treilea rand placerea nu prea are legatura cu onorariul care nu e normal sa fie zero.Si daca faci ceva sapaturi probabil vei afla ca organizatorii au de obicei un fond din care platesc toate trupele.De fapt cred ca ai fi destul de surprins sa afli cam cu ce sume sunt platiti "prietenii" nostri care vin si canta cu CD'ul la ei.Poate o sa'mi sara unii in cap cu chestii de genul:aia's vedete;staruri;giga-cunoscuti,etc..dar faptul ca voi nu ati fost platiti nu e deloc normal si ar trebui sa schimbati asta.Nu'i lasati sa nu va respecte munca!

 

 

 

 

P.S. Am demonstrat ca intradevar cantam din placere, onorariul fiind zero.

Link to comment
Share on other sites

Haha , scena inchisa DA,eventual deschisa pe toate laturile

 

Ia vezi ce sunete scot de parca e prima cantare din viata mea

Nu puteam sa execut nic "trill"-ul specific lui Hendrix ,am incercat cu pana sa fac un fel de taping dar nu suna cum trebuie ...nasol pe frig nu se misca degetele le folosesti ca pe un "slide".

 

Sa nu spun ca a trebuit sa asteptam cam 45 minute pana ne-au "inserat' in program .Inainte de noi au fost folcloristi si o cantareata a cantat de nu s-a mai oprit .Iar noi trebuia sa cantam devreme ( primi) caci Bubu bateristul pleca la alt concert la Casa Studentilor (abea de a ajuns.)

 

Chitarele trebuie scoase din husa si puse pe scena , pe scena sa nu te pui cu chitara "sub" un reflector puternic caci incepe sa se dezacordeze chitara.mai bine stai in "umbra" si frig.

Cat despre cantat e bine daca poti face 20% din ce poti normal.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.