www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Alice Ac130


Guest karamele
 Share

Recommended Posts

Guest karamele

"Aici este locul unde puteți lamuri fara grijã toate problemele 'de începatori' care vã îngreuneazã viata alaturi de chitarã." Sa inteleg deci ca nici o intrebare nu e prea idoata :)

Acum ceva timp mi-am luat prima chitara, e clasica, mi-e si rusine sa spun ce firma e :) Zipy , daca ati auzit de asa ceva. Ideea e ca mi-am facut treaba cu ea, am invatat exact ce mi-am propus pana acum si nu am intampinat mari probleme. A venit momentul cand am folosit si setul de corzi care le-am avut de rezerva (primite odata cu chitara), toate bune si frumoase pana aici.

Acum 2-3 zile am vrut sa schimb coarda Re si am plecat in cautarea unui pachet de corzi. Momentan locuiesc in Pitesti si tot ce am gasit au fost niste corzi... Alice AC130 (am vazut ca s-a mai discutat despre ele). Initial am fost foarte impresionat de ele (mai mult de ambalaj :) ), am pus Re-ul dar suna cu totul altfel fata de celelalte asa ca... le-am schimbat pe toate si... surprize: se aude infect! Nu am o ureche extraordinara si nici pretentii foarte mari, dar sunt uimit ca "sarmele" care le-am primit eu la "toporul meu cu corzi" mi-au placut mai mult. Alice mi se pare ca se aud prea... pitigaiat... prea metalic... nu stiu exact cum sa explic... mai ales ultimele 3 corzi zbarnaie foarte urat, celelalte vechi se auzeau mai ... plin, mai cald. Dupa "ochiometru" mi s-au parut mai subtiri Alice si aici intervine intrebarea (in sfarsit):

Corzile cu un diametru mai mare, se aud mai bine? Sau mai cum vreau eu? Intr-adevar, fiind mai subtiri sunt si mai moi, dar ma ustura urechile. Si ar mai fi o diferenta Alice sunt Silver-Plated (adica albe) iar cele vechi erau Phospor (adica maron), influenteaza sunetul in vreun fel?

Multumesc anticipat celor care au avut rabdare sa citeasca toata "Biblia" care am scris-o aici si se indura sa-mi raspunda.

 

P.S. am uitat sa mentionez :D Alice AC130 1E-.028 2B-.032 3G-.040 4D-.030 5A-.035 6E-.043

Link to comment
Share on other sites

Ciudate dimensiuni au corzile, cred ca sunt dimensiunile in mm nu in iches. Pe o acustica ar trebui folosite cel putin corzi de la 0.10 in sus (pe electrica am 0.0010- 0.052 acum). Si da silver plated suna altfel decat bronze. Cred ca lipsesc de prea mult timp din tara, nu am auzit de Alice la Buzau, pentru acustica luam D'Addario bronze de 0.012 E-ul subtire, nu mai tin minte acum limita superioara. Mai lasa-le o zi doua, E,A si D mai zbarnaie oleaca cand sunt noi noute, se lasa in timp.

Link to comment
Share on other sites

Zilele trecute, mi-am luat un set (pt chitara electrica) Alice AE530-L (0.10-0.46) fiindca GHS-urile pe care le aveam erau cam vechi si nu gasesc GHS in Botosani. Sunt mult mai mult decat asteptam.

Cat despre corzile pe care le ai tu, nu stiu ce sa spun, nu pot sa suport corzile din nylon, deci nu am cantat niciodata pe asa ceva.

 

Ciudate dimensiuni au corzile, cred ca sunt dimensiunile in mm nu in iches. Pe o acustica ar trebui folosite cel putin corzi de la 0.10 in sus (pe electrica am 0.0010- 0.052 acum). Si da silver plated suna altfel decat bronze. Cred ca lipsesc de prea mult timp din tara, nu am auzit de Alice la Buzau, pentru acustica luam D'Addario bronze de 0.012 E-ul subtire, nu mai tin minte acum limita superioara. Mai lasa-le o zi doua, E,A si D mai zbarnaie oleaca cand sunt noi noute, se lasa in timp.

 

Sunt corzi din nylon, de asta primele 3 sunt mai groase.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Sa folosesti un tuner bun de ex aptuner e free si sa acordezi chitara in fiecare zi in prima saptamana pana corzile se intind un pic si dupa aia nu ai treaba. La o chitara clasica cand schimb o coarda e preferabil sa schimbi tot setul ca limita de uzura sa fie aceasi daca nu suna un pic cam .... mda ai prins tu ideea

Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

@olgutza34 Dimensiunile sunt in inch. Multumesc pentru elucidarea unui mister: "Si da silver plated suna altfel decat bronze."

 

@draugr Sunt chitarist de sufragerie deocamdata si mi s-au parut mai potrivite pentru mine. Multumesc pentru explicatie: "Sunt corzi din nylon, de asta primele 3 sunt mai groase."

 

@Lovele Da, folosesc aptuner de la inceput si ca tot l-ai mentionat, mi se pare ca programul "aude" coarda Re cam greu. Sau doar mi se pare? Multumesc de raspuns!

 

O sa tot acordez la ea inca 2-3 zile in asteptarea unui miracol

Urmatorul set va fi Bronze (Phospor) sigur, dar mai ramane problema diametrului. Corzile cu un diametru mai mare se aud mai ... "grav"?

Incercand sa-mi exprim din nou nemultumirea: corzile de bass zbarnaie prea metalic fata de cele de nylon, ultimele 3 deci fiind principala problema. Imi trebuie sa faca "bum" si nu "zbam" :)

Link to comment
Share on other sites

"Aici este locul unde puteți lamuri fara grijã toate problemele 'de începatori' care vã îngreuneazã viata alaturi de chitarã." Sa inteleg deci ca nici o intrebare nu e prea idoata :)

Acum ceva timp mi-am luat prima chitara, e clasica, mi-e si rusine sa spun ce firma e :D Zipy , daca ati auzit de asa ceva. Ideea e ca mi-am facut treaba cu ea, am invatat exact ce mi-am propus pana acum si nu am intampinat mari probleme. A venit momentul cand am folosit si setul de corzi care le-am avut de rezerva (primite odata cu chitara), toate bune si frumoase pana aici.

Acum 2-3 zile am vrut sa schimb coarda Re si am plecat in cautarea unui pachet de corzi. Momentan locuiesc in Pitesti si tot ce am gasit au fost niste corzi... Alice AC130 (am vazut ca s-a mai discutat despre ele). Initial am fost foarte impresionat de ele (mai mult de ambalaj :) ), am pus Re-ul dar suna cu totul altfel fata de celelalte asa ca... le-am schimbat pe toate si... surprize: se aude infect! Nu am o ureche extraordinara si nici pretentii foarte mari, dar sunt uimit ca "sarmele" care le-am primit eu la "toporul meu cu corzi" mi-au placut mai mult. Alice mi se pare ca se aud prea... pitigaiat... prea metalic... nu stiu exact cum sa explic... mai ales ultimele 3 corzi zbarnaie foarte urat, celelalte vechi se auzeau mai ... plin, mai cald. Dupa "ochiometru" mi s-au parut mai subtiri Alice si aici intervine intrebarea (in sfarsit):

Corzile cu un diametru mai mare, se aud mai bine? Sau mai cum vreau eu? Intr-adevar, fiind mai subtiri sunt si mai moi, dar ma ustura urechile. Si ar mai fi o diferenta Alice sunt Silver-Plated (adica albe) iar cele vechi erau Phospor (adica maron), influenteaza sunetul in vreun fel?

Multumesc anticipat celor care au avut rabdare sa citeasca toata "Biblia" care am scris-o aici si se indura sa-mi raspunda.

 

P.S. am uitat sa mentionez :D Alice AC130 1E-.028 2B-.032 3G-.040 4D-.030 5A-.035 6E-.043

 

Orice corzi ai folosi,cand sunt noi(cele matisate) au un sunet metalic.cu cat se invechesc mai tare cu atat incep sa sune mai moale..mai cald,cum spui tu...Legat de diamentru...ti s-au parut subtiri,pentru ca corzile au diametre diferite.de obicei corzile stock de pe chitara sunt destul de groase.corzile de clasica de obicei sunt alb-gri (D,A,E).probabil cele de pe chitara (cele vechi) erau de Cupru daca zici ca erau maro...

 

In orice caz.Asteapta sa se mai uzeze nitel si vor suna exact ca cele vechi..iar cat despre "zbarnait"...asa fac toate la inceput..dupa o perioada o sa inceapa sa sune exact cum vrei tu (cand se vor mai uza).

 

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

@ radu_guitar96 sa inteleg ca tu-mi recomanzi rabdare. Pana la urma cum se numesc? :) Phosphor, Bronze sau "de Cupru" ?

Edited by karamele
Link to comment
Share on other sites

@ radu_guitar96 sa inteleg ca tu-mi recomanzi rabdare. Pana la urma cum se numesc? :) Phosphor, Bronze sau "de Cupru" ?

 

da....rabdare...dupa ceva timp vor suna mai infundat,cum vrei tu.

la care te referi?la astea noi?daca zici de astea noi mi se pare ca sunt silver plate.

Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

La cele maron ma refer. Cele alb-gri am inteles ca se numes Silver-Plated, dar pentru cele maron am auzit pana acum 3 denumiri. E doar o curiozitate.

In privinta diametrului, ce zici? Merita sa incerc unele cu un diametru mai mare?

Te rog nu-mi raspunde " incearca si vezi tu daca merita " . As vrea sa stiu daca prin definitie cele mai groase se aud mai grav. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
"Aici este locul unde puteți lamuri fara grijã toate problemele 'de începatori' care vã îngreuneazã viata alaturi de chitarã." Sa inteleg deci ca nici o intrebare nu e prea idoata :)

Acum ceva timp mi-am luat prima chitara, e clasica, mi-e si rusine sa spun ce firma e :) Zipy , daca ati auzit de asa ceva. Ideea e ca mi-am facut treaba cu ea, am invatat exact ce mi-am propus pana acum si nu am intampinat mari probleme. A venit momentul cand am folosit si setul de corzi care le-am avut de rezerva (primite odata cu chitara), toate bune si frumoase pana aici.

Acum 2-3 zile am vrut sa schimb coarda Re si am plecat in cautarea unui pachet de corzi. Momentan locuiesc in Pitesti si tot ce am gasit au fost niste corzi... Alice AC130 (am vazut ca s-a mai discutat despre ele). Initial am fost foarte impresionat de ele (mai mult de ambalaj :) ), am pus Re-ul dar suna cu totul altfel fata de celelalte asa ca... le-am schimbat pe toate si... surprize: se aude infect! Nu am o ureche extraordinara si nici pretentii foarte mari, dar sunt uimit ca "sarmele" care le-am primit eu la "toporul meu cu corzi" mi-au placut mai mult. Alice mi se pare ca se aud prea... pitigaiat... prea metalic... nu stiu exact cum sa explic... mai ales ultimele 3 corzi zbarnaie foarte urat, celelalte vechi se auzeau mai ... plin, mai cald. Dupa "ochiometru" mi s-au parut mai subtiri Alice si aici intervine intrebarea (in sfarsit):

Corzile cu un diametru mai mare, se aud mai bine? Sau mai cum vreau eu? Intr-adevar, fiind mai subtiri sunt si mai moi, dar ma ustura urechile. Si ar mai fi o diferenta Alice sunt Silver-Plated (adica albe) iar cele vechi erau Phospor (adica maron), influenteaza sunetul in vreun fel?

Multumesc anticipat celor care au avut rabdare sa citeasca toata "Biblia" care am scris-o aici si se indura sa-mi raspunda.

 

P.S. am uitat sa mentionez :D Alice AC130 1E-.028 2B-.032 3G-.040 4D-.030 5A-.035 6E-.043

 

Probabil au zis-o si altii, dar este foarte normal sa te doara. Nu stiu pe cineva care sa nu-l fi durut la inceput, mai ales pe o acustica cu bronze. Pe mine m-a durut si pe clasica (jumate nylon jumate otel cred) si nu iti fa griji. Dupa ceva timp iti trece. Lasa corzile la locul lor.

 

LE: Detest corzile de nylon. Se dezacordeaza tot timpul!

 

Si phosphor bronze sunt foarte bune (am pe a mea D'Addario phosphor Bronze) si nu suna deloc infundat. Chiar imi plac!

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Io zic sã nu vã documentați pe forumul ãsta despre corzi pentru clasicã. Consultați saiturile producãtorilor de corzi și veți vedea din ce se fac, pentru ce se folosesc, cam cum sunã, etc.

Spor!

 

PS: Un bun început ar fi ãsta: http://store.daddario.com/category/146017?...p;currency_id=1

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest karamele

@AlinMetallica :) am impresia ca ai impresia ca am zis ca ma dor degetele. nu ma dor degetele, nu asta e problema! Chitara clasica am si eu.

 

@Doctor X Scuza-ma... dar cu ce m-ar ajuta site-ul d'addario? Sa ma apuc sa citesc despre cateva zeci de modele de corzi pe care nu le voi cumpara probabil niciodata? Adica... nu ma intelge gresit! Multumesc pentru raspuns si pentru intentia de a ajuta dar intrebarea mea era alta si am presupus ca voi primi un raspuns monosilabic: "da" sau "nu".

 

Corzile cu un diametru mai mare se aud mai "grav", mai putin "metalic" decat cele cu un diametru mai mic? Si aici ma refer la ultimele 3 corzi matisate de pe o chitara acustica clasica si sper sa nu gresesc cand spun spanish.

Link to comment
Share on other sites

@AlinMetallica :) am impresia ca ai impresia ca am zis ca ma dor degetele. nu ma dor degetele, nu asta e problema! Chitara clasica am si eu.

 

@Doctor X Scuza-ma... dar cu ce m-ar ajuta site-ul d'addario? Sa ma apuc sa citesc despre cateva zeci de modele de corzi pe care nu le voi cumpara probabil niciodata? Adica... nu ma intelge gresit! Multumesc pentru raspuns si pentru intentia de a ajuta dar intrebarea mea era alta si am presupus ca voi primi un raspuns monosilabic: "da" sau "nu".

 

Corzile cu un diametru mai mare se aud mai "grav", mai putin "metalic" decat cele cu un diametru mai mic? Si aici ma refer la ultimele 3 corzi matisate de pe o chitara acustica clasica si sper sa nu gresesc cand spun spanish.

Din experiența mea limitatã cu corzi pentru acusticã (nu clasicã), caracterul "metalic" e datorat în principal materialului din care e confecționatã coarda.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
@AlinMetallica :) am impresia ca ai impresia ca am zis ca ma dor degetele. nu ma dor degetele, nu asta e problema! Chitara clasica am si eu.

 

@Doctor X Scuza-ma... dar cu ce m-ar ajuta site-ul d'addario? Sa ma apuc sa citesc despre cateva zeci de modele de corzi pe care nu le voi cumpara probabil niciodata? Adica... nu ma intelge gresit! Multumesc pentru raspuns si pentru intentia de a ajuta dar intrebarea mea era alta si am presupus ca voi primi un raspuns monosilabic: "da" sau "nu".

 

Corzile cu un diametru mai mare se aud mai "grav", mai putin "metalic" decat cele cu un diametru mai mic? Si aici ma refer la ultimele 3 corzi matisate de pe o chitara acustica clasica si sper sa nu gresesc cand spun spanish.

 

Unde citisem eu de reghin w12204? Cred ca am gresit topicu' :).

Scuze :D .

 

LE: Vad ca am raspuns la o combinatie intre acest topic si cel de mai jos :).

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

My bad too, nu am citit bine si am inteles ca Zipy e acustica, acum vad mai bine ca e clasica. Deh, ceata de pe ochi se combate cu o cafea tare...Tot D'addario recomand si pentru clasica. Nu stiu ce atata tambalau, nu-ti plac schimba-le cand ai un drum la Bucuresti si ajungi la un magazin mai bine aprovizionat daca nu gasesti altceva la tine in urbe, desi ma indoiesc, Buzaul e de 2 ori mai mic si tot gaseam ceva diversitate...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.