www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electro-acustica


Guest gemcupaine
 Share

Recommended Posts

Guest gemcupaine

buna . doresc sa imi iau o chitara electroacustica Ibanez V70 , 5 milioane . voi putea sa conectez chitara la calculator ? am un coleg de clasa care mi'a spus ca se poate conecta , dar partea de "electric" functioneaza ca un microfon , sau trebuie sa imi cumpar un alt echipament ?

Link to comment
Share on other sites

buna . doresc sa imi iau o chitara electroacustica Ibanez V70 , 5 milioane . voi putea sa conectez chitara la calculator ? am un coleg de clasa care mi'a spus ca se poate conecta , dar partea de "electric" functioneaza ca un microfon , sau trebuie sa imi cumpar un alt echipament ?

 

salut!daca te intereseaza clik pe semnatura mea!ibanez v72ece,450 lei,cu tuner incorporat +bonusuri!

Link to comment
Share on other sites

si ca sa fiu si on topic...da se poate conecta,bagand cablul la intrarea de line in.

nu e nevoie de alt echipament...e de ajuns un cablu+convertor pt mufa de jack mic si chitara!

 

bafta! :)

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest gemcupaine
si ca sa fiu si on topic...da se poate conecta,bagand cablul la intrarea de line in.

nu e nevoie de alt echipament...e de ajuns un cablu+convertor pt mufa de jack mic si chitara!

exist programele pentru distorsionarea sunetului pe net ?

poti sa apropii sunetul chitarii electroacustice de sunetul uneia electrice ?

off topic : apropo , esti multumit de chitara ? (sunt foarte nelamurit in privinta calitatii chitarilor in general)

Link to comment
Share on other sites

exist programele pentru distorsionarea sunetului pe net ?

poti sa apropii sunetul chitarii electroacustice de sunetul uneia electrice ?

off topic : apropo , esti multumit de chitara ? (sunt foarte nelamurit in privinta calitatii chitarilor in general)

 

da exista...dar nu sunt chiar asa de bune...in sensul ca pot avea reverb fara sa vrei sau alte cele...se aude cu intarziere sau mai stiu eu ce...

poti...eu cu un procesor ma apropii foarte tare de o electrica,asta dupa ce pun un feedback buster(un capac pe rozeta pentru a elimina acel ecou natural).

de chitara sunt foarte multumit...am ales-o dintre cateva chitare din aceeasi gama de pret,si pot sa spun ca e foarte comoda...gat subtire tipic ibanez.

 

daca vrei sa discutam mai multe id-ul meu este antimanelesicocalari .

Link to comment
Share on other sites

Guest gemcupaine
poti...eu cu un procesor ma apropii foarte tare de o electrica,asta dupa ce pun un feedback buster(un capac pe rozeta pentru a

alti bani in plus ? :) hmm , cred ca pana la urma am sa raman la programelele de pe net , ca alti bani parintii nu imi dau si eu nu am de unde sa fac rost (elev) .

partea de "electric" functioneaza ca un microfon ?

odata conectat la calculator , tot ce trebuie sa fac este sa dau drumu la boxe ?

Link to comment
Share on other sites

alti bani in plus ? :) hmm , cred ca pana la urma am sa raman la programelele de pe net , ca alti bani parintii nu imi dau si eu nu am de unde sa fac rost (elev) .

partea de "electric" functioneaza ca un microfon ?

odata conectat la calculator , tot ce trebuie sa fac este sa dau drumu la boxe ?

 

da functioneaza ca un microfon..procedura este exact cea pe care ai mentionat-o...doar ca se afla sub cordar si preia vibratia corzilor direct din cordar si vibratia naturala din cutia de rezonanta,astfel incat,pe distors,datorita acestei vibratii a cutiei se poate intampla sa ai microfonie,de aia pui capacul ala,sa elimini "ecoul".

 

PS:te inteleg perfect..si eu tot in invatamant lucrez... :) (elev)

Lasa-mi id-ul tau ca sa mai vorbim...daca vrei,desigur.

 

:)

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

partea de "electric" functioneaza ca un microfon ?

odata conectat la calculator , tot ce trebuie sa fac este sa dau drumu la boxe ?

 

Are o doza piezo in dreptul cordarului, care genereaza un semnal audio. Semnalul fiind foarte slab, trece printr-un preamp integrat in corpul chitarii. Preamp-ul este alimentat cu o baterie de 9V. Acolo semnalul este amplificat putin si tot in preamp ai reglaje de ton si volum. Apoi semnalul ajunge la mufa, trece prin cablu si ajunge unde vrei tu (boxe, amp etc).

 

 

 

Si sa stii ca e o alegere buna Ibanez V70. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest gemcupaine
Si sa stii ca e o alegere buna Ibanez V70. Sper ca ti-am fost de ajutor.

un coleg de clasa mi'a recomandat'o , da mi'a recomandat'o doar dupa numele ei renumit . cand am fost la magazin , era un omulet f. de treaba acolo care mi'a pus un scaun , a conectat la amplificator si mi'a dat sa cant . si m'am convins eu singur ca e f. buna

 

va multumesc mult pentru ajutor . succes la fiecare

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.