www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vand Chitara Electrica Copie Gibson+husa


Guest brainwash
 Share

Recommended Posts

Guest brainwash

Vand chitara electrica copie Gibson (asa mi s-a spus) pe care am inceput sa cant. Este decenta, cateva zgarieturi pe ici-colo, doua doze single-coil, nu e de concert dar e o chitara buna pentru inceput.

O vand pentru ca mi-am cumparat o Yamaha acum cateva luni si de-abia acum m-am decis sa o vand si pe asta.

Am reglat bridge-ul cu un tuner electronic si am fixat reglajele cu ceva adeziv bi-componenta (piesele din bronz mai aveau tendinta sa cada). In principiu sunetul e bun pana la fretul 15, la fretul 19 diferenta de frecventa fata de ideal e mai mica de 1 semiton. Nu bazaie si nu se dezacordeaza.

Pretul este de 2 milioane, inclusa este si o husa din vinil (probabil).

 

Preferabil cumparatorul sa fie prin Timisoara sa o poata incerca si sa se rezolve mai usor cu transportul.

0722 467 899/ligiusATgmail.com

post-1495-1142204111_thumb.jpg

post-1495-1142204134_thumb.jpg

post-1495-1142204174_thumb.jpg

Edited by brainwash
Link to comment
Share on other sites

Off-topic: Nu e mai apropiata de un Tele ca forma?

Ba da...

Am avut eu o copie Gibson pe la inceputul anilor 90 si arata identic cu Les Paul-ul numai ca avea aceleasi doze. Dar sustainul... mama-mama... se simtea / auzea clar diferenta fata de un "telecaster" sau modelul aparut ulterior de la Reghin. Deci mai repede adue a "Telecaster"...

 

Bafta la vanzare ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest brainwash

Scuze ca n-am raspuns mai devreme, dar mi-a scapat anuntul din vedere.

Pai cand am luat-o era cam lopata de chitara, a trebuit refacut tot circuitul electric pentru ca atunci baga zgomot la greu (si-asa sunt doze single). Cineva (sau poate asa era) a legat gresit firele. Am schimbat si potentiometrele, daca tot eram acolo.

Pe grif iti rupeai intr-adevar degetele si corzile. Am rotunjit si nivelat cu pila fina barile de fret astfel incat sa nu mai agate si sa nu mai bazaie corzile.

Oricum, in mana unui incepator care nu vrea sa investeasca multi bani si isi mai ia si un efect digital mai ieftin (ca prin alea oricum nu se aude signature sound) o sa sune la fel cu o chitara mai scumpa. Oricum clar nu e de concert/studio, doar de exersat.

Stiu in ce stare e chitara si de aceea cer atat pe ea.

Edited by brainwash
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.