www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sau Epiphone


Guest rocksoad93
 Share

Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest lust.angel

Eu am un Harley Benton SG negru :) si-mi place forma. Daca ar fi sa aleg intre Ibanezu' asta si Epiphone SG as alege Epiphone SG, mai ales cloarea aia rosie +aparatoarea heagra, doze duble, ideea de Angus Young...as alege Epiphone :) , sau daca ai posibilitate ia Gibson :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lust.angel
ce modele , Les Paul sunt mai bune ?

 

N-am pus mana nici pe Epiphone LP si pe SG da' am pus pana pe un Ibanez de vreo 1200 ron la un pretin acasa. Suna foarte fain da' mie mi se pare ca corzile alunega si pierzi controlul la bend-uri, dozele sunt can inghesuite(asta e parere proprie, nush cum iti place tie da' mie imi place sa fie un oarecare spatiu intre doze), nu-mi place nici forma tare mult da' asta depinde de gusturi, si mie mi se pare gatu' umpic mai gros decat is eu obisnuit, acordaju' nu se face cu cheitele si sunt niste rotite ceva mai jos de bridge, sunt bine fixate da' totuasi exista un oarecare pericol de a dezacorda din greseala. Totusi eu am cantat la ea fara efecte cu un amp Harley Benton de 10 sau 15 si suna foarte bine.

 

Eu zic Ehiphone, LP sau Sg...depinde ce vrei sa canti, daca vrei ceva heavy metal gen Ac/Dc, eu zic SG, daca vreai ceva mai apropiat de GnR eu zic LP, daca vrei ceva nordice iti recomand ceva modele heavy, LTD sau Jackson, sau daca ai bani chiar ESP.

Edited by lust.angel
Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru
N-am pus mana nici pe Epiphone LP si pe SG da' am pus pana pe un Ibanez de vreo 1200 ron la un pretin acasa. Suna foarte fain da' mie mi se pare ca corzile alunega si pierzi controlul la bend-uri, dozele sunt can inghesuite(asta e parere proprie, nush cum iti place tie da' mie imi place sa fie un oarecare spatiu intre doze), nu-mi place nici forma tare mult da' asta depinde de gusturi, si mie mi se pare gatu' umpic mai gros decat is eu obisnuit, acordaju' nu se face cu cheitele si sunt niste rotite ceva mai jos de bridge, sunt bine fixate da' totuasi exista un oarecare pericol de a dezacorda din greseala. Totusi eu am cantat la ea fara efecte cu un amp Harley Benton de 10 sau 15 si suna foarte bine.

 

Eu zic Ehiphone, LP sau Sg...depinde ce vrei sa canti, daca vrei ceva heavy metal gen Ac/Dc, eu zic SG, daca vreai ceva mai apropiat de GnR eu zic LP, daca vrei ceva nordice iti recomand ceva modele heavy, LTD sau Jackson, sau daca ai bani chiar ESP.

 

Ibanezul acela era GRG270B pe care ai pus tu pana. Corzile aluneca? sunt corzi de 9, iar ale tale de 10, pentru mine amandoua (felurile de corzi) mi se par ok...

Nici chestia cu dozele nu ma deranjeaza la ea, gatu mi se pare ok si pt acorduri....

Chestia cu acordajul pe mine (nici asta) nu ma deranjeaza...oricum cu rotitele acelea si daca sunt miscate (nu tare) dezacordeaza foarte putin....

 

Ce zice autorul topicului vad ca e un ibanez fara floyd, si deci, corzile nu sunt asa fixate si se acordeaza normal.

 

Eu as zice mai bine sa mergi la Mc sa le incerci amandoua si sa iei o decizie abia apoi.... avand in vedere si ce vrei sa canti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rocksoad93
ce pareri aveti despre Ibanez RGR321EX, aveti vrunul modelul asta de chitara ?

haideti mai fratilor, ajutati-ma si pe mine, va rog

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
ce pareri aveti despre Ibanez RGR321EX, aveti vrunul modelul asta de chitara ?

 

eu am Ibanez RGR 320 EX si sunt extrem de multumit de ea ... ma simt de parca l-as fi prins pe D-zeu de-un picior :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

eu prefer ibanezul :X tocmai de aia am intrat pe forum sa intreb ce ibanez imi recomandati la 900 1000 lei..

 

dc fara tremolo... eram curios eu caut una cu tremolo

Eu iti recomand una buna, insa fara tremolo : Ibanez RG321Mh ... studiaza specificatiile, canta pe una si sunt tare curios daca in banii aia gasesti ceva mai ok. Plus ca are potential de upgrade foarte bun.
Link to comment
Share on other sites

Guest Mdalinn

Eu as merge pe Ibanez , dar mi-as lua asta sau asta !

Ambele sunt Metallica gen :) !

 

Eu te sfatuiesc sa comanzi dupa net , aproape toate chitarile mele au fost comandate de pe net , si nu am avut nici o problema :) ( cumpar intodeauna de aici ! )

 

eu prefer ibanezul :X tocmai de aia am intrat pe forum sa intreb ce ibanez imi recomandati la 900 1000 lei..

 

dc fara tremolo... eram curios eu caut una cu tremolo

 

Sa inteleg ca e prima chitara electrica

Pentru prima oara Ibanezul merge doar la o chitara acustica , eu te sfatuiesc sa iei asta !!

 

Daca nu e prima , incearca asta !!

Edited by Mdalinn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.