www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cristi Gram


bolly
 Share

Recommended Posts

Because I'm GOING ALL AROUND,MY STATE OF MIND

Is CLEAN TURBULENCE

but I BELIEVE

that IN THE NEAR FUTURE

I'm going to be like a WINTER ROSE in a SPRING TALE

 

Lansat pe 21 noiembrie la Sala Radio,albumul State of Mind marcheaza debutul solo al lui Cristi Gram.

Este un album conceptual, care starneste interes chiar si printre consumatorii mai putin uzuali ai genului(am testat pe grupul meu de prieteni),progresiv metal de la mama lui :) .

Structurat ca o ''poveste'',o ''simfonie'' in 7 acte,plin de energie si in acelasi timp melodicitate,este un disc de nisa,un disc cu greutate,primul de acest gen in .RO

Sound-ul este ZID,asa cum trebe sa sune un disc de metal.

Voi reveni intr-un post ceva mai detaliat despre fiecare piesa si pasaje preferate.

 

{ }

 

ca un mic tribut...work in progress la una din piesele mele preferate-Spring Tale-urmand sa postez restul in sectiunea inreg noastre.

:) cristi ,in primul rand pentru un om deosebit,si THANK YOU FOR THE MUSIC

 

 

P.S.:rog adminii sa mute topicul intr-o sectiune corespunzatoare,daca este cazul.

spring_tale_work_in_progres_1.mp3

Link to comment
Share on other sites

Era cazul ca cineva sa deschida un topic despre discul acest, pe forum am vazut ca nu prea sa facut vreo recensie sau pareri!!

Mie personal ma placut foarte mult 'CLEAN TURBULENCE' are niste sonoritati foarte interesante, poliritmie si un POWER de rupe, as vreau sa fac coveru respectiv dar 10 minute de piesa cu pasaje din astea...BELEA mare!!

SPRING TALE este o melodie care te ia de la prima ascultare (apropo bolly jos palarie :) , mai dat pe spate!! la inceput am crezut ca era un sample cantat de cristi..). Foarte armoniosa si cu bun gust.

STATE OF MIND o opera de arta, cu pasajul 1:46 mam convins ca este cea alesa (5:27 minute, se poate incerca!! :D )

In sfarsit intre preferatele intra NEAR FUTURE piesa ciudata zici ca e ceva medioveal dulceamar cu acente imprastiate pe toate biturile dar mereu cu o precisie chirurgicala. Aceasta clar de evitat sa se faca cover, prea bataie de cap :D dar de ascultat este foarte placut!! ps. 8 minute juma.

Cristi nu are un cerebel, are un hard disk!!! :)

Oricum felicitari Cristi Gram :) super disk, nu trebuie sa fi un profesionist pentru sa te dai sema ca in spate la lucrare aceasta exista multa munca. De cantat nu cred ca trebuie sa comentam nimic...PROFI clar.

Un disc de metal instrumental cu care ar trebui sa se mandreasca romani acu, si in strainatate!!

La mai multe!!numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Am aºteptat foarte mult acest album ºi DE LA acest album. Rezultatul e chiar peste aºteptãri. Am aºteptat piese complexe care sã arate un nivel foarte ridicat de virtuozitate, un sound elaborat, totul gândit pânã la ultimul detaliu. Ascultând albumul de multe ori (chiar ºi acum îl ascult) am regãsit toate elementele amintite mai devreme, dar ºi ceva în plus: MUZICÃ, ARTÃ în cel mai pur sens al cuvântului. Dacã cineva crede cã exagerez, o/îl îndemn sã asculte de mai multe ori albumul ºi probabil îi va descoperi treptat nenumãratele nuanțe. Nu este vorba de o colecție de trucuri executate cu viteza luminii, prin sunete artistul ne introduce în propria lui lume, ne povesteºte despre trãirile lui ºi ne picteazã o imagine în culori închise ºi totuºi superbe despre viitorul apropiat. Piesele sunt diferite, dar ascultând albumul cap-coadã ele sunt tot atâtea capitole ale aceleiaºi poveºti deosebite.

Sunetul, interpretarea instrumentiºtilor, grafica albumului - toate executate la un nivel înalt - înlesnesc înțelegerea acestei capodopere.

Felicitãri ºi mulțumiri pentru aceastã realizare chitaristului, inginerului de sunet, compozitorului, artistului CRISTI GRAM.

Link to comment
Share on other sites

Voi reveni intr-un post ceva mai detaliat despre fiecare piesa si pasaje preferate.

 

{ }

nu am mai ascultat discul de vreo 2 zile si m-am trezit ca imi ruleaza in cap azi..de pe hard :)

am constatat cu stupoare ca nu am o piesa preferata sau un pasaj preferat.

am discul in cap ca un tot unitar ,o singura piesa!

e prima data cand patesc asa ceva cu un album si am avut altele care mi-au placut mult mai mult la prima ascultare.

:)

Link to comment
Share on other sites

am ascultat doar preview-ul de pe youtube si mi s-a parut interesant...o supriza placuta

stie cineva de unde pot sa-l cumpar?

cine vrea sa asculte priview-ul

.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri !

 

Consider ca este foarte greu sa spui ceva de bine in tara asta. Am observat deja acest lucru de mult timp. Nimeni nu este interesat [mici exceptii...in cazul nostru (in topicul asta) 3 + 1] de faptul ca cineva face ceva constructiv, bun sau de cineva care a realizat/finalizat ceva.

Lumea a devenit receptiva doar la scandaluri si lucruri negative.

Am facut acest disc cu mari eforturi. In strainatate, o productie de genul acesta, costa enorm. Acum am discul in mana si nu-mi vine sa cred, privindu-l, cata munca si rabdare e indesata in el. Eu sunt "nebunul" care a lucrat privind doar inainte si mi-a fost usor sa-mi las totul in seama acestei "nebunii" dar consider ca artistii care m-au ajutat la acest material, trebuie apreciati la fel de mult!

 

NU voi uita niciodata diferenta intre perceptia anumitor cunostinte (mai mult sau mai putin prolifice) la auzul acestui material , cunostinte care au lasat sa vad ca nu le pasa de ceea ce fac sau ca nu dau doi bani pe ceea ce fac, in contrast cu atitudinea lui Iulian Vrabete care a luat partiturile scrise de mine pentru instrumentul lui si a respectat fiecare pauza si nota iar la final punand acel "CEVA" de la el...acel CEVA ce numai un muzician poate sa aiba. Acelasi lucru pot sa spun si despre ceilalti muzicieni de pe disc. Sufletistii sunt demodati in zilele noastre, dar o parte din ei s-au adunat pe aceasta productie.

 

Cat despre muzica mea...ca la orice produs artistic, pentru unii este genial ce se intampla acolo, iar pentru altii ...oribil...si pentru cei mai multi, nici una nici alta. Depinde de perceptia fiecaruia. Sau de interesul acordat.

 

Pentru cine vrea sa afle mai multe despre mine si cum am ajuns aici, poate sa "arunce un ochi" pe acest link: http://www.promusicprod.ro/maximumrock/pag...is_implinit.php

 

Multumesc !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Morbidawn

Ok, eu l`am auzit pe Cristi in cateva videouri pe iutub cantand solo, si de la prima nota am ramas =P~. Asa un sunet curat, un ton atat de familiar stil Steve Vai, incat am spus, cu prima ocazie il cumpar. Aici in Tulcea nu am unde sa il cumpar, tot caut pe net sa il iau (a se intelege cumpara). Minunat, pur si simplu, daca pana acum ascultam Vai si Striani zilnic, de acu pot asculta o combinatie fantastica intre maiestria celor doi, prin albumul lui Cristi Gram. Superb pur si simplu, la mai multe maestre !

Edited by Morbidawn
Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Felicitari Criti pentru lansarea albumului tau, din sample-ul ce l-am ascultat aici pe rgc suna super! Abia astept sa il aud pe tot, de unde se poate cumpara ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Omunegru

Din ce am ascultat pe preview-ul acela e superb. I-am cautat si eu pe youtube solo-urile la chitara, l-am vazut si live3 in bistrita, pee 2 octombrie(impreuna cu Phoenix) unde m-a lasat masca, mai ales cu solo-ul din Negru Voda.

E printre chitaristii mei favoriti(alaturi de jimy hendrix, petrucci, si steve vai). Caut si eu albumul sa il cumpar... :):):)

Edited by Omunegru
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru interes si aprecieri, inca o data !

 

Vad ca incet, incet, pe RGC se contureaza un mic fan club Cristi Gram. Sper sa nu ne sanctioneze nimeni.

 

Am probleme in a negocia cu distributia cd-ului in magazine. Pretul lui fiind si ceva mai mare fata de discurile cu muzica comerciala (lucru firesc, muzica clasica, jazz-ul si orice gen de nisa , se poate gasi la un pret semnificativ mai mare).

 

Pana pun la punct posibilitatea de comanda/plata direct pe site (www.cristigram.net) o sa primesc cererile prin PM aici. Multumesc RGC pentru aceasta oportunitate !

 

Va doresc un Craciun Fericit alaturi de cei dragi si cat mai multe cadouri "chitaristice" !

 

Cu drag, Cristi Gram

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.