www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor - Conectare Chitara La Pc


Guest Dam
 Share

Recommended Posts

Salut , tocmai am luat o chitara electrica dar nu am amplificator , am mai vazut discutii pe forum dar nu imi dau seama ce trebuie sa fac.Am conectat chitara la calculator , am bagat firul in mufa pt microfon dar nu se aude nimic in boxe.Trebuie sa folosesc un program sa se auda chitara dupa ce o conectez la calculator? 

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Salut , tocmai am luat o chitara electrica dar nu am amplificator , am mai vazut discutii pe forum dar nu imi dau seama ce trebuie sa fac.Am conectat chitara la calculator , am bagat firul in mufa pt microfon dar nu se aude nimic in boxe.Trebuie sa folosesc un program sa se auda chitara dupa ce o conectez la calculator?

 

Daca vrei sa o auzi trebuie sa o pui in line in. Daca vrei sa folosesti Gutiar Rig/Amplitube trebuie mai intai sa instalezi http://www.asio4all.com/ (<- ASIO) si apoi sa pui in mic in.

 

LE: Defapt trebuia sa cauti si tu putin ca lunar se pune intrebarea "cum conectez chitara la calculator?". Dar vad ca esti nou pe aici... Lasa, nu-i nimic!

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Nu imi pot da seama de ce nu se aude chitara :):) .Am bagat la mic apoi am instalat ASIO4ALL apoi Guitar Rig 4.Am deschis guitar rig dar nu se aude nimic , mai trebuie sa fac ceva? ca nu imi pot da seama X(

Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Vezi la Volume control in windows sa nu fie pe mute sau dat incet line-in sau mic-in. Si pentru Guitar rig vezi sa fie selectat la recording control line-in sau mic-in.

Link to comment
Share on other sites

radule,culoarea depinde de la calc la calc.

 

sau de la setarea din calc .Pot seta line in pe toate gaurile daca vreau

 

da-te mare :)

 

on topic:de obicei(standard) mufele sunt asa Albastru-line in,Rosu-Mic in,si Verde-speakers..+inca vreo 3 care nu le folosesc.acum ca ai tu chef sa faci tricoloru' intre mufe,asta e alta poveste...deci LA TOATE calculatoarele este la fel doar in cazul in care nu te apuci sa le schimbi...

Link to comment
Share on other sites

da-te mare :)

 

on topic:de obicei(standard) mufele sunt asa Albastru-line in,Rosu-Mic in,si Verde-speakers..+inca vreo 3 care nu le folosesc.acum ca ai tu chef sa faci tricoloru' intre mufe,asta e alta poveste...deci LA TOATE calculatoarele este la fel doar in cazul in care nu te apuci sa le schimbi...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Imi cer scuze ca dezgrop thread-ul,dar am o problema asemanatoare.

Doar ce mi-am cumparat prima chitara electrica,insa fara amplificator. Am cablu am adaptor si vreau sa o conectez la calculator. Defapt cred ca am reusit. Am bagat in gaura pentru microfon si in AP Tuner se vede cum ca sunetele ar fi inregistrate,insa sunetul nu iese prin sistem. In Line-in nu se intampla nimic. Mentionez ca am instalat programul ASIO. Ce ar trebui sa fac pentru ca sunetul sa iasa prin sistem.?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Daca citeai mai sus, descopereai... Pentru a auzi sunetele iti trebuie Amplitube sau Guitar Rig.... Eu unu folosesc Guitar Rig ca nici eu nu mi-am luat amplificator (vreau sa imi iau in februarie), dar Aplitube inca nu am folosit.. Deci, dupa cum vad se recomanda Guitar Rig p'aici , incerca-l si tu! Instaleaza-l, dupa aceea alege din lista din stanga orice(dupa aceea o sa intelegi ce e cu lista din stanga) si o sa vezi ca se adue... Iti trebuie si o placa de unet tare :)

Link to comment
Share on other sites

@pixpi

Daca ai instalat ASIO vezi ca ai o interfata in care setezi unde este rutat sunetul, input line-in sau mic-in, depinde ce alegi, output iesirea catre difuzoare, altminteri sunetul nu stie singur sa-si gaseasca drumul catre boxe. Si verifica sa nu fie bifata casuta MUTE in interfata de setare a placii de sunet, e primul point of failure de obicei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.