www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fretbuzz


Guest dan_tyr
 Share

Recommended Posts

Guest dan_tyr

Salut,am o problema cu chitara,are fretbuzz pe ultimele 3 corzi,asa am luat-o . Actionul este extrem de jos. Am doua intrebari . Cand cant amplificat,fretbuzzul e o problema? Unde as gasi o chestie din aia de ridicat corzile? JS20_DMB.jpg

Link to comment
Share on other sites

ignora mesajul de mai sus

cel mai bine este ca gatul sa fie usor curbat, adica in momentul in care apesi coarda groasa la fret-ul 1 si in acelasi timp la 17 sa ramana intre coarda si tasta 7 sau 8 un pic de spatiu. plus/minus cat sa intre lejer una/doua coli de hartie.

cu nut-ul nu cred ca ai treaba. acolo e problema doar daca falseaza chitara pe primele pozitii.

in setarea chitarii trebuie sa gasesti raportul ideal intre "curbura" gatului si inaltimea bridge-ului. adica ori e mai lasat in jos bridge-ul si mai curbat gatul, ori e mai drept gatul si mai ridicat bridgeul. asta pt freturile 1-16. de acolo in sus daca iti bazaie, e clar ca e prea jos bridge-ul. daca il ridici/cobori, fa-o incet, cate putin, si lasa sa se obisnuiasca un pic chitara cu noua pozitie. asta se aplica si la truss-rod.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Unde as gasi o chestie din aia de ridicat corzile?

 

654-big-r3q602k3.jpg

IMBUS - mai sus vezi cea mai intalnita forma in care le poti gasi

In supermaketuri gen cora, carrefour ... sau in magazine de bricolaj ... daca nu ai prin apropiere orice magazin de scule trebuie sa aiba asa ceva.

 

Incearca intai sa reglezi inaltimea corzilor, pentru ca nu prezinta nici un risc, apoi treci la truss-rod. Intai uite-te la niste tutoriale AICI

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Spuneti-mi si mie...dupa parerea voastra cat de mare trebuie sa fie distanta intre coarda si fret? La mine e de 2 mm in zona tastei 14 cand coarda este libera, si undeva la 0 treime de mm in zona tastei 8 cand tin apasat pe prima tasta si pe tasta 16. Asta arata o curbura foarte fina a grifului si zic eu ideala.

Eu stiu ca pentru a determina cat de mare e curbura trebuie tinut pe prima tasta si pe tasta din dreptul imbinarii dintre grif si corp. In cazul meu e tasta 16. De acolo pana la sfarsitul grifului nu se mai curbeaza, fiind lipit de corpul chitarei.

 

Mai fac o precizare...odata reglata o chitara sa nu se astepte nimeni sa tina asa o vesnicie. Schimbarea anotimului duce la modificari in lemn...lucru care dispare in timp (in sensul ca va lucra din ce in ce mai putin). Din aceasta varsta isi spune cuvantul la o chitara. Umiditatea si temperatura modifica lemnul.

Daca griful se curbeaza uniform e bine...problema se poate remedia. Exista o situatie in care el sufera o rasucire...aici parerea mea e ca se compromite chitara. Apare o curbura imposibil de corectat...usor in forma de S. Am vazut fenomenul la o chitara. Uitandu-te din lateral parea concav la baza si convex aproape pe capat. Binentele...diferenta e mica dar se simte cand incerci sa faci reglaje. Noroc ca griful era bolt on si a putut fi schimbat cu totul.

 

Revenind...cum va place "action"-ul chitarei...cat de jos?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mie imi place cat mai jos dar nu prea mult, astfel incat la primele freturi sa se auda un fretbuzz anume cand dai mai tare in corzi, un fretbuzz placut care ii dau un aer mai funk, mai metalic whatever. cel putin cand cant pe curat, fara amp, simti asa un buzz misto de tot la acorduri, sper ca intelegeti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless
cel putin cand cant pe curat, fara amp, simti asa un buzz misto de tot la acorduri, sper ca intelegeti :)

Un fretbuzz placut? Ce gusturi mai aveti unii :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.