www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lectia 2 ---> Cateva Acorduri


Guest Arrow
 Share

Recommended Posts

cam toate-s incurcate :|:| mai mult cred ca baga elevii in confuzie:| notatia macar fao ca-n tabulaturi adica Eadgbe nu ebgdae !

 

pai le-a incurcat pentru ca tipul stie acordurile ca pe niste pozitii, fara sa stie ce note cinta... cel mai misto e sa incercati sa prindeti acordurile asa cum a specificat el. :)) =))

Link to comment
Share on other sites

nu ii ala care l-ai spus tu:

 

cel facut de tine:

 

e|-------3---------------

 

B|-------0----------------

 

G|-------0----------------

 

D|-------0----------------

 

A|-------1----------------

 

E|-------2----------------

 

cel corect:

 

e|------3-----------------

 

B|------0-----------------

 

G|------0-----------------

 

D|------0-----------------

 

A|------2-----------------

 

E|------3-----------------

 

sau:

 

e|------3-----------------

 

B|------3-----------------

 

G|------0-----------------

 

D|------0-----------------

 

A|------2-----------------

 

E|------3-----------------

 

P.S:daca vroiai sa zici ca numerele alea sunt degetele tot nu ai facut bine nus puse bine asa mai rau incurci incepatorii :)

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

mah...

pune mana pe chitara

si pune degetele unde am scris eo acolo

si vezi k ala ii acordu

 

nenea, dupa ce ca le faci gresit, mai esti si insistent! vezi ca ce faci matale aici e pt. incepatori. daca de la inceput ii bagi in ceata, te injura si ei. de noi ce sa mai vorbim, ca am invatat sa citim corect niste prinderi de acorduri, pe vremea cand mataluta nu spuneai nici "iete mama, trec soldatii".

 

 

asa ca, fa-le pe toate in mod unitar, nu unele pt. mana dreapta si altele pt. stanga si dupa aia, da-ne hinturi ca astea de mai sus! capisci?

 

nu mai vorbesc ca, de fapt, nici nu le faci corect dpdv al conventiei cu care se realizeaza astfel de tabulaturi. regula este sa scrii ceea ce vezi cand privesti PROPRIUL GRIF, nu ceea ce vezi la cel din fata ta, asa cum le-ai realizat tu si nici alea nu sunt unitare, pt. ca, la tine, odata privesti la ceea ce prinde un dreptaci si alta data, la ceea ce prinde un stangaci. pe scurt: O VARZA!

Link to comment
Share on other sites

oooo nenea asta din poza e tare! stiu eu!!! stiam ca era atat de bogat,putred de bogat, ca si-a comandat singur o chitara la firma lui proprie unde era si electrician... si lutier... si muzician... si patron. Plata a fost cu banu in mana,la valoarea lui...

Stiai? :)

 

Scuze ca vorbesc despre altele...dar nu am ce comenta la notatiile acordurilor...chiar nu are rost. Topicurile astea trebuiau sa se numeasca "va rog sa corectati daca gresesc" sau "putin ajutor,va rog"

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.