www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Shredneck (electric Guitar Model)


robinfinity
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Ma gandesc de o vreme ca mi-ar folosi un ShredNeck (mai plec in calatorii si Gripmaster e plictisitor, iar chitara pe tren e cam grea de carat).

 

Stie cineva de vre-un magazin in Bucuresti unde se afla asa ceva?

 

Mi-ar place sa pun mana pe unul, nu sa comand asa orbeste, ca e totusi diferit de o chitara :).

 

Merci!

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

wow ....tare ciudat arata chestia aia :)) succes in cautare

 

merci :) In principiu vrea sa aud cat de deranjant e sunetul corzilor, daca dau si cu pana, pentru ca notele nu sunt absolut deloc "acurate". Adica scala foarte mica, dar fret-urile mari. De asta mi-ar placea mai mult sa incerc si sa cumpar decat sa comand si sa fiu dezamagit.

 

In caz ca cineva nu a auzit de Shredneck, asta e: http://www.thomann.de/gb/search_dir.html?sw=shredneck

 

Daca vedeti prin ceva magazin, anuntati-ma :)

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

M-am documentat eu putin pentru ca am fost interesat sa-mi cumpar unul la un moment dat.

Foarte important de stiut: Nu se poate acorda.

Singurul motiv pt. care nu l-am luat. Nu are rost, din moment ce nu poti canta pe el nici macar "melc melc codobelc". Cheitele sunt acolo pt. a regla doar tensiunea in corzi.

In plus, mi se pare foarte enervant ca trebuie sa panezi deasupra unei tastiere.

 

Uite site-ul oficial, poti sa citesti si tu acolo:

 

http://www.shredneck.com/

Link to comment
Share on other sites

Merci de opinii, m-am documentat si eu, stiu ca nu se poate acorda, etc, dar mi-ar place sa il incerc :).

Asa ca din ou, daca a vazut cineva de vanzare prin Bucuresti, il rog sa ma anunte.

P.S.: nu vreau sa imi iau traveler guitar, ca si ala e destul de mult de carat daca ai un rucsac si un laptop deja :).

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca nu vrei sa-ti iei traveler guitar, si nu vreau sa para ca insist pe ideea mea... dar nu ma pot abtine sa nu-ti arat asta, doar pentru eventualitatea in care nu stiai deja sau nu ai gasit-o pe net. Mie mi se pare cea mai fiabila optiune. E minuscula practic.

 

 

www.lapstick.com

 

E mai mare ca un shred-neck si e mai scumpa, da' pe asta chiar poti canta.

 

Gata, m-am intins destul, scuza-ma ca am fost off-topic.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

@Sto: merci de idee, normal ca e mai fain ce zici tu decat Shredneck, dar cred ca o sa raman la Shredneck (sau la nimic :)).

@Doctor X: Nu e o chestie de cantat, e de exersat. Sunt pasaje complicate din melodii in care am tendinta sa folosesc alte degete decat ar fi optim, sau la slide-uri rapide pe powerchords, pe care le pot exersa fara sa aud cum suna, intre timp ce frec menta pe tren sau ma uit la un film, etc, deci mi-ar fi util. E vorba strict de exersat ceva la care stiu unde pun mana.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat unul de la magazinuldemuzica...mi l-au adus de la thomann.E foarte bun in imprejurari ca:tren,autobuz,pauze si timp de asteptat/pierdut la servici,recreatie la scoala......acolo unde deja un travel guitar e cam mult sau penibil.E foarte bun pentru incepatori pt ca iti permite aproape oriunde sa faci degetatia pentru acorduri si multe din pentatonice ,chiar si benduri ,insa e o scula muta.Important e ca iti mentine si reimprospateaza memoria musculara si calusurile chiar si acolo unde nu poti lua chitara cu tine fiind de dimensiuni relativ reduse.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.