www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Ajutor Va Rog...


Guest Jigsaw212
 Share

Recommended Posts

Guest Jigsaw212

Salut...as vrea sa va intreb ceva:Azi am incercat sa cant nothing else matters de la metallica si cand ajung la partea cu hammer on nu imi iese...aici intervine intrebarea si problema: cum realizez sau cum fac acel hammer on ?

 

Stiu ca acel hammer on este realizat pentru a scoate 2 note printro singura ciupitura...doar ca nu stiu cum sa il fac...daca ati putea sa puneti un video explicat pentru incepatori ar fi foarte bine sau daca nu un sound cu acesta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gig Bang

Daimtare cu degetu in coarda, da' tare, si cand il ridici tragi si de coarda in acelasi timp.

Nu stiu daca m-am facut inteles, mai bine cauta niste tutoriale pe youtube, e imposibil sa nu gasesti ceva.

Link to comment
Share on other sites

Salut...as vrea sa va intreb ceva:Azi am incercat sa cant nothing else matters de la metallica si cand ajung la partea cu hammer on nu imi iese...aici intervine intrebarea si problema: cum realizez sau cum fac acel hammer on ?

 

Stiu ca acel hammer on este realizat pentru a scoate 2 note printro singura ciupitura...doar ca nu stiu cum sa il fac...daca ati putea sa puneti un video explicat pentru incepatori ar fi foarte bine sau daca nu un sound cu acesta :)

 

Cu un pic de logica .

Daca aveai mai multa logica scriai in titlul topicului ce doresti "hammer on ....cum se face?"

 

cu "Ajutoooor" nu stie nimeni ce ai si numai de plictiseala da click sa vada daca nu ai nevoie de o aspirina. .

 

Hammer =ciocan deci ciocanesti cu degetul ...logic nu?

 

Lovest mai tare /ferm degetul de coarda( adica de fretboard) si cu aceiasi viteza iei degetul coarda va suna odata cu sunetul care se formeaza pe pozitia unde ai "lovit" cum ridici degetul de pe coarda aveasta se va 'lipi" un pic de deget si in asa fel prin ridicare brusca coarda va fi "ciupita" acest lucru se intampla odata cu eliberarea tensiuni provocate de intinderea corzii prin apasarea fortata anterioara ( coarda iintra intre taste si se intinde brusc la lovitura cu degetul) asa ca prin acestea coarda va suna acum a doua nota .A doua nota poate fi coarda libera sau o nota prinsa intr-o pozitie sub cea a notei lovite.

 

youtube ...."search"...."pull and hammer " si dai de videouri cu exemplificari.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.