www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre acorduri. Unde?Ce?Cum?


Guest kidutza
 Share

Recommended Posts

Guest kidutza

:) Oameni buni...in ceea ce ma priveste sunt cea mai primejdioasa persoana de pe acest forum...Am instrument si-l zdrangan din toate puterile incercand sa prind din zbor armonia notelor in "perfecta" concordanta cu timpul de afara...

Intrebari am o mie...

incepem cu una mai simpla:

Dupa atatea exercitii si far'de cantecele care sa ma puna in dificultate, ar trebui sa ma ocup si de acorduri....?Mi-e frica de ele pt. ca-mi lipseste modul in care se realizeaza, asta daca as dori un stil anume de interpretare, mi-as alege si ritmul de "dans"al degetelor ce lovesc corzile???

Sper sa vi se faca mila de mine si sa-ntindeti o mana de ajutor!!!

Si...ink mai insist...cantecele far'de acorduri...ha??? :) Dar nu doresc doar numele lor,VREAU TABURI...mii de plecaciuni:P

Link to comment
Share on other sites

Acordurile sunt foarte importante - nu stiu cat de multa melodie (linie melodica) poti face fara o armonie corespunzatoare, plus ca armonia in sine iti da 'notele' pentru melodia respectiva (adica iti dau zona in care te poti invarti).

 

Parerea mea - baga mare la invatat acorduri, invata cercul cvintelor (cauta pe goolge 'Circle of fifths'), invata sa scoti melodii in acorduri dupa ureche, invata acorduri cu suspensii, rasturnari, acorduri cu septima, nona, etc... tot ce poti legat de asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Si...ink mai insist...cantecele far'de acorduri...ha??? :) Dar nu doresc doar numele lor,VREAU TABURI...mii de plecaciuni:P

 

Taburi pentru melodii romanesti gasesti pe www.acorduri.go.ro. E Chiar dragutz site-u. Pentru melodii straine.. e plin netu de arhive de tabulaturi.

 

Mai recomand urmatoarea chestie pentru acorduri.. ia melodii cantate pe note si vezi cam in ce acorduri se canta. Poti dupa aceea sa canti melodia respectiva doar pe acorduri (care sa tina ritmul si linia melodiei). Spre exemplu uite Metallica - Fade To Black (partea de lyrics) cantata pe acorduri.

Link to comment
Share on other sites

si un generator de acorduri aci http://www.prochitara.go.ro/

 

Din pacate, acela nu este un generator de acorduri - din cate am vazut, are doar niste valori hardcodate pt un nr de acorduri stiute de el.

 

Foarte multi din cei care invata acorduri invata gresit (- dupa parerea mea). Dureros este ca si unii "profesori" de chitara predau dupa tehnica "uite, iti pui degetele aici si aici si rezulta acordul X, tine minte!".

 

Bine este de invatat CUM se formeaza acordurile, si un generator meserias ar fi asa:

 

1) In primul rand, sa-ti dea posibilitatea sa-ti alegi ce tuning vrei tu

2) In al doilea rand, el *chiar sa calculeze* notele in functie de coarda, pozitie, tuning, etc. si, deci, sa spuna despre ce acord e vorba...

3) De asemenea, dandu-se una-doua note, respectivul soft sa spuna ce note lipsesc pt a se ajunge la un anume acord.

4) etc etc etc

 

Exista deja sau ne apucam sa-l facem? :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Fadetoblack.txt

Taburi pentru melodii romanesti gasesti pe www.acorduri.go.ro. E Chiar dragutz site-u. Pentru melodii straine.. e plin netu de arhive de tabulaturi.

 

Mai recomand urmatoarea chestie pentru acorduri.. ia melodii cantate pe note si vezi cam in ce acorduri se canta. Poti dupa aceea sa canti melodia respectiva doar pe acorduri (care sa tina ritmul si linia melodiei). Spre exemplu uite Metallica - Fade To Black (partea de lyrics) cantata pe acorduri.

Merci...pt. sfaturi k de obicei n-a trebuit sa astept mult...O zi placuta pt. sfaturi si executii taburi!!!numai bine

Edited by kidutza
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Din pacate, acela nu este un generator de acorduri - din cate am vazut, are doar niste valori hardcodate pt un nr de acorduri stiute de el.

 

Foarte multi din cei care invata acorduri invata gresit (- dupa parerea mea). Dureros este ca si unii "profesori" de chitara predau dupa tehnica "uite, iti pui degetele aici si aici si rezulta acordul X, tine minte!".

 

Bine este de invatat CUM se formeaza acordurile, si un generator meserias ar fi asa:

 

1) In primul rand, sa-ti dea posibilitatea sa-ti alegi ce tuning vrei tu

2) In al doilea rand, el *chiar sa calculeze* notele in functie de coarda, pozitie, tuning, etc. si, deci, sa spuna despre ce acord e vorba...

3) De asemenea, dandu-se una-doua note, respectivul soft sa spuna ce note lipsesc pt a se ajunge la un anume acord.

4) etc etc etc

 

Exista deja sau ne apucam sa-l facem? :)B)

:) pai eu nu stiu de unu de genul asta , si ar fi bun de facut , si da intr`adevar ai dreptate ala e un generator destul de primitiv :) dar stii cum e , bun si bronzu , teoria muzicala ne mananca :(

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Baieti, care se apuca sa rezolve problema???? Sunt primul vostru client!!! Sper sa nu stau mult la coada

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

sa trec o succesiune de acorduri , asta: Fa#major-G#major-D-A-E......in gama A,G,E.Cum fac asta?

Nu mi sa raspuns la threadul oficial , sper ca aici sa mi se raspunda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

esti sigur ca ai intzeles ce trebuie? cum adik sa treci acordurile intr-o gama?

e cam aberant....(sper ca nu gresesc)

Link to comment
Share on other sites

Guest mohikan
Si...ink mai insist...cantecele far'de acorduri...ha??? Dar nu doresc doar numele lor,VREAU TABURI...mii de plecaciuni:P

 

Kidutza, iti pot trimite eu cantece pe note, nu pe acorduri. Am cateva si urmeaza sa mai copiez cateva dintr-un film pentru incepatori in ale chitarei.

Eu le-am scris in Guitar Pro, dar mai bine spune-mi tu in ce format vrei daca n-ai softu', ca le pot exporta in fisier text sau pdf. Altfel pot sa-ti trimit si in .gp5 sa le si auzi cum suna inainte de a te apuca de ele.

 

...da si tu un semn de viata.

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Kidutza, iti pot trimite eu cantece pe note, nu pe acorduri. Am cateva si urmeaza sa mai copiez cateva dintr-un film pentru incepatori in ale chitarei.

Eu le-am scris in Guitar Pro, dar mai bine spune-mi tu in ce format vrei daca n-ai softu', ca le pot exporta in fisier text sau pdf. Altfel pot sa-ti trimit si in .gp5 sa le si auzi cum suna inainte de a te apuca de ele.

 

...da si tu un semn de viata.

hei...sunt vie si cu kef de viata!!!

Pe note ar fi ideal ca are sa ma preocupe destul timp,si viata-i lunga k si gustul!

Merci cu admiratie pentru cei care inca mai cred in a da o mana de ajutor astora k mine!

P.S.pt cine a skimbat titlul...am avut ceva de furk sa-l gasesc!!!o zi placuta

Link to comment
Share on other sites

sa trec o succesiune de acorduri , asta: Fa#major-G#major-D-A-E......in gama A,G,E.Cum fac asta?

Nu mi sa raspuns la threadul oficial , sper ca aici sa mi se raspunda.

Din ce am vazut(poate ma insel ca nu am chitara sa-mi dau seama mai bine) cred ca pe succesiunea aia se pot folosi game de :F#maj pentatonic; F# ionian; A frigian; G mixolidian (pentru E nu ma pronunt). O sa-mi notez succesiunea si pe sapt viit poate o sa fiu mai exact. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

hei.Mohikan.multumesc...foarte simple si placute auzului cand le invat si sunt in stare sa le reproduc la adevarata valoare...te rog nu te supara...am sa te mai deranjez :)

Have a Nice day(Mother's day)!!!

Edited by kidutza
Link to comment
Share on other sites

Guest mohikan

hei.Mohikan.multumesc...foarte simple si placute auzului cand le invat si sunt in stare sa le reproduc la adevarata valoare...te rog nu te supara...am sa te mai deranjez :)

Have a Nice day(Mother's day)!!!

 

Spor la cantat si "deranjeaza-ma" cand vrei.

Multumesc pentru urare, dar ar trebui sa stii ca nu e ziua mamei, ci e ziua internationala a femeii, asa ca... La Multi Ani!

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Spor la cantat si "deranjeaza-ma" cand vrei.

Multumesc pentru urare, dar ar trebui sa stii ca nu e ziua mamei, ci e ziua internationala a femeii, asa ca... La Multi Ani!

Spune-i si ei asta...cand vine vorba de ea...azi e o zi care nu trebuie uitata in nici un fel...Oricum,azi e bine sa fi femeie :)

P.S. astept sa se termine ZiuaMuncii!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

riffsjohn eu stiu ca trebuie dus acordul cu 2 intervale mai jos sau sus , sau nustiu, sper sa ma ajuti, sa nu uiti .Mersi.

Link to comment
Share on other sites

riffsjohn eu stiu ca trebuie dus acordul cu 2 intervale mai jos sau sus , sau nustiu, sper sa ma ajuti, sa nu uiti .Mersi.

Eu folosesc modurile mai mult ceva in genul:De ex daca am Si maj (baza progresiei) folosesc Si ionian daca am La folosesc Si dorian ; Daca Sol folos Si frigian; Fa# - Si lidian s.a.md. (T T S) dar asta depinde si de progresie si de genul sau stilul abordat (cu niste add notes ies chestii tari de tot) dar sunt convins ca sunt si alte metode klumea...In wickend sper sa am timp sa zdranganesc ceva sa vad ce s-ar potrivi mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Mai e o kestie....Acordurile in ceea ce priveste tinutul degetelor nu e asa o mare problema problema e ce tip de tact utilizez...k si asta-i o mare problema...La zdranga zdranga fara nici un sens ne descurcam excelent...dar trebuie sa fie un anumit model dupa care sa se atinga corzile intr-o armonie...

Va rog...i'm helpless dar mai exista speranta...Speranta nu moare niciodata

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Te referi la modul in care "bati" corzile cu mana dreapta?Majoritatea incep cu asa-numita "bataie clasica", care este jos - jos - sus - sus - jos - sus.O sa ti se para complicat la inceput, dar cu timpul te vei obisnui.Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Baumwolle, e ciudat dar degetele cum le tin..dau doar cu unul singur cu cel mare...sau si cu cel aratator???Sau cu minunatia de pana care imi este extrem de dificil sa "gadil"corzile???

Merci pt. expliktia de mai sus...ciudat bizar dar merge incercat :)

P.S.Mohikan sa auzim de bine!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si mie mi se parea dificil la inceput sa bat cu pana...Tin minte ca foloseam doar degetul aratator...Poti incerca si asa, desi nu stiu cat de corect este.Acum cand bat acordurile cu degetele folosesc toata mana. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kidutza

Sunt ciudate si suna a zdranga-zdranga....o sa incerc pana o sa-mi iasa...sper sa nu abandonez problema asta asha repede...dar imi "mai"poti spune inca o kestie???Ce intelegi prin ... ritmul ala de muzik populara cel mai uzual intalnit,din punct de vedere cum tin degetele pe grif...danga-danga,danga-danga(cu t suna a altceva) :) ???please

:)

Edited by kidutza
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.