www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajustare Intonatie


Guest vampi
 Share

Recommended Posts

Salut. Am un Epiphone SG Special ( http://www.esound.ro/Epiphone-SG-Special-C...ica,p-5164.html ). Cordarul e de tip tune-o-matic http://en.wikipedia.org/wiki/Tune-o-matic . Nu reuºesc sã-i ajustez intonația -- la coarda cea mai groasã am nevoie sã duc acea parte mobilã mai departe decât poate ea:

 

post-12229-1257608977_thumb.jpg

Clic vã rog. Scuze pt calitatea imaginilor.

 

Mai am nevoie de încã câțiva milimetri pentru a o aduce la lungimea potrivitã. La corzile subțiri, intonația merge ajustatã bine. Am încercat urmãtoarele:

 

  • Am dat tot mecanismul mai aproape de corpul chitarei, ºi am putut sã ajustez bine intonația, dar apoi au început sã bâzâie corzile groase:
    post-12229-1257609009_thumb.jpg
    Clic vã rog.
  • Ca sã nu mai bâzâie, am ridicat mai apoi mecanismul în partea corzilor groase, un pic, dar apoi iar nu mergea intonația ajustatã la ultima coardã.
  • Am încercat sã ajustez piesa de metal dinãuntrul gâtului (truss rod, nu ºtiu cum e pe româneºte, tijã de susținere?), sã fac gâtul mai drept (m-am gândit cã daca îl îndrept, se lungeºte un pic), dar nu prea m-am priceput, ºi oricum intonația tot nu e perfectã.
  • Mã gândeam sã pun corzi mai uºoare, poate ajutã (poate lungimea necesarã se scurteazã -- dar poate se lungeºte, nu ºtiu, de aceea întreb), sau mai grele, dar ar fi mai greu de cântat :)
  • Mã gândeam de asemenea sã fac una din urmãtoarele ºmecherii: având în vedere cã sunt douã piese -- una în care se prind corzile, ºi una pe care se sprijinã (cea reglabilã), sã duc corzile pe deasupra pãrții fixe, sau dedesubt, în felul urmãtor (nu-i chitara mea în imagine)
    lpbridge2.jpg
    Am auzit cã ajutã cu intonația. Poate cineva de aici are experiențã cu aºa ceva.
  • Acelaºi lucru, dar pe dedesubt. În ambele cazuri, trebuie sã schimb corzile, fiindca sunt prea scurte (sunt tãiate scurt la cap).
  • Am rãmas fãrã idei, am sã mã duc la un lutier când o sã am bani (momentan lefter)

Edited by vampi
Link to comment
Share on other sites

Dacã e sã mã iau dupã prima imagine, s-ar putea sã fie strâmb tot bridge-ul pus. Zic asta pentru cã, dacã te uiți la ultima imagine (aia care nu e cu chitara ta) o sã observi cã sunt doua "diagonale", una pe corzile simple si alta pe corzile infãșurate la bridge, ca sã generalizez, cam așa ar trebui sã arate și la tine.

 

Cordarul stã cât de cât perpendicular pe corp?

 

Distanța dintre fiecare coardã și gât e cât de cât la fel, sau ai de exemplu corzile bas foarte ridicate?

 

Ce corzi ai - la grosime mã refer? Ai pus corzi foarte groase recent? Sunt extraordinar de vechi? (nu cred cã vechimea e o problemã)

Link to comment
Share on other sites

uite niste poze in plus, unele cu webcam-ul, altele cu mobilul. sorry, daca aveam aparat, faceam niste close-ups foarte artistice si descriptive :)

 

post-12229-1257615253_thumb.jpgpost-12229-1257615271_thumb.jpgpost-12229-1257615355_thumb.jpgpost-12229-1257615386_thumb.jpgpost-12229-1257615396_thumb.jpg[attachm

ent=57518:pic0074.jpg]

 

Sunt sigur ca ambele piese sunt suficient de perpendiculare. momentan partea ajustabilã este datã aproape jos de tot, în partea corzilor subțire e la 0.5mm, ºi la fel ºi în partea de bas. N-am cum sã mãsor precis, dar distanța corzilor fațã de frets e în jur de 2mm. Din imaginile care le-am vãzut eu, e normal ca partea cea mai de jos (partea fixã) sã fie perpendicularã pe axa gâtului, iar partea ajustabilã sã fie un pic rotitã antiorar. Piesele de metal pe care se sprijinã coarda trebuie ajustate de obicei încât unghiul antiorar sã fie ºi mai pronunțat, dar cu o rupturã la mijlocul liniei formate:

 

post-12229-1257616531_thumb.jpg

Clic vã rog.

 

Deºi se pare cã la a mea ar fi fost folositor ca unghiul sã fie mai pronunțat :)

 

Altã idee ar fi sã înlocuiesc piesele complet, dar ce-am gãsit eu pe net era f scump.

 

Chitara are câteva luni, ºi am schimbat doar coarda subțire o singurã datã. Nu ºtiu ce grosime au, dar dacã crezi cã ajutã mã duc sã caut micrometrul sã le mãsor.

 

Dacã o fi decalibratã sau nu, voi afla dupã ce voi schimba corzile... Asta dacã nu gãsesc altã soluție între timp.

post-12229-1257615442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chitara are câteva luni, ºi am schimbat doar coarda subțire o singurã datã. Nu ºtiu ce grosime au, dar dacã crezi cã ajutã mã duc sã caut micrometrul sã le mãsor.

 

Dacã o fi decalibratã sau nu, voi afla dupã ce voi schimba corzile... Asta dacã nu gãsesc altã soluție între timp.

 

Corzile sunt consumabile. Se uzeaza si se schimba. Schimba corzile.

Link to comment
Share on other sites

Bine, am s-o încerc ºi pe asta, deºi erau noi. Am sã încerc s-o schimb pe cea mai groasã întâi, ca sã nu fac risipã de bani, cu una mai subțire ºi una mai groasã, sã vãd cum merge cu intonația.

 

Între timp le-am mãsurat:

 

.22, .325, .425, .65, .90, 1.15

Link to comment
Share on other sites

Erau noi acum X luni .. cel putin asa ai zis mai sus. Corzile de chitara au durata de viata medie de cateva saptamani [depinde si de cum si cat de des le folosesti].

cum am zis mai sus, corzile sunt CON-SU-MA-BI-LE. Ca si hartia de imprimanta sau tonerul sau mancarea. Cand se consuma/termina/uzeaza, cumperi altele.

 

Also, ce ai masuart tu acolo ? camile ? fire de par ? japonezi ?

Link to comment
Share on other sites

Also, ce ai masuart tu acolo ? camile ? fire de par ? japonezi ?

 

Am masurat cu micrometrul. Milimetri.

 

Cred ca e un set de corzi de 9-46, cel mai bine schimbi tot setul.

 

Poti sa-mi explici te rog ce inseamna 9-46? E cumva mãsura în inci?

Edited by vampi
Link to comment
Share on other sites

Da, inch, du-te la magazinu' de corzi si cere un set de 9-46 (de fapt .009 - .046 , dar se intelege oricum) pentru electrica.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare cã sg-urile vin cu 10-46

 

s-ar putea ca din cauza asta sa nu po?i regla intona?ia fix pe mi-ul gros :)

 

în plus, la chitarele ieftine e destul de comun sã nu le po?i regla perfect...

 

Coarda cea mai subțire am schimbat-o la un moment dat, poate era de 10, nu de 9 ca acum (chiar mi s-a pãrut un pic mai subțire când le-am comparat la ochi).

 

Am sã fac conversia mm-inci:

 

.22mm - 0.008661 - aproape 009

.325mm - 0.012795 - aproape 013

.425mm - 0.016732 - aproape 016

.65mm - 0.025590 - 025

.90mm - 0.035433 - 035

1.15mm - 0.045275 - 045

 

Dupa tabela asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Strings_(music) Ce am eu este un set 10-46 cu coarda subțire înlocuitã cu 9. Cred cã un set 009-042 sau 0095-044 ar fi ce vreau eu, fiindcã vreau sã fie ºi un pic mai subțiri.

 

ªi da, e chitarã ieftinã, dar cu un pic de efort sper sã o pot regla suficient de bine cât sã sune acordurile bine. În special Do major nu sunã bine când celelalte sunã bine, ºi probabil ºi viceversa. Nu ºtiu sigur dacã e de la intonație, dar meritã încercat.

 

PS onrewind ai grijã la diacritice, cã apar ca semne de întrebare.

Edited by vampi
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc tuturor.

 

Cred ca nu-i la locul potrivit tot calusul .

In cazul corzilor noi pozitia calusului este de obicei trasa catre in spate (catre cordar) ,fups un timp dr folodire cand se intind corzile si oboseste otelul se muta calusul catre in fata (catre doze).

 

Ce poti sa incerci ar fi sa apesi coarda acordata sau chiar trasa un pic mai sus( bine tensionata) deci apesi cu degetul ferm chiar langa ca;us inspre corpul chitarei ( adica perpendicular pe corp) in asa fel vei "indoi" mai repede/frange coarda mai repede dec s-ar frange ea din cauza tensiunii "normale" de acordare plus cea de la cantat ( bend-uri, intinse cu vibrator etc).

 

Dar prima data sa incerci cu corzi noi si sa intinzi corzile cum am descris lucru care se face de fapt de fiecare data cand se pun corzi noi .In primul rand ca sa poti canta imediat si sa nu se dezacordeze incontinuu , stabilitatea in acordaj vinenumai dupa ce corzile s-au intins suficient .

 

Dupa un timp corzile se intind prea tare oboseste otelul si nu se mai pot "intona" in limitele de reglaj date de calusul chitarelor in acest caz se schimba obligatoriu.Oricum mult inainte de aceasta stare nu mai au "TON" nu mai suna frumos nu au brilianta si nu au "anvelopa" de coarda ciupita.

 

Inca o observatie , corzile cu doametru mai mare ( cele mai groase) au efectul acesta de "lungire" a portiuni de suspendare mai mare decat corzile sunbtiri.

 

Acest lucru se vede si din pozitia calusului in cazul corzilor noi.

 

Asa ca daca pui set de corzi mai groase "efectul" va fi si mai nefavorabil.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu-i la locul potrivit tot calusul .

In cazul corzilor noi pozitia calusului este de obicei trasa catre in spate (catre cordar) ,fups un timp dr folodire cand se intind corzile si oboseste otelul se muta calusul catre in fata (catre doze).

 

Ce poti sa incerci ar fi sa apesi coarda acordata sau chiar trasa un pic mai sus( bine tensionata) deci apesi cu degetul ferm chiar langa ca;us inspre corpul chitarei ( adica perpendicular pe corp) in asa fel vei "indoi" mai repede/frange coarda mai repede dec s-ar frange ea din cauza tensiunii "normale" de acordare plus cea de la cantat ( bend-uri, intinse cu vibrator etc).

 

Dar prima data sa incerci cu corzi noi si sa intinzi corzile cum am descris lucru care se face de fapt de fiecare data cand se pun corzi noi .In primul rand ca sa poti canta imediat si sa nu se dezacordeze incontinuu , stabilitatea in acordaj vinenumai dupa ce corzile s-au intins suficient .

 

Dupa un timp corzile se intind prea tare oboseste otelul si nu se mai pot "intona" in limitele de reglaj date de calusul chitarelor in acest caz se schimba obligatoriu.Oricum mult inainte de aceasta stare nu mai au "TON" nu mai suna frumos nu au brilianta si nu au "anvelopa" de coarda ciupita.

 

Inca o observatie , corzile cu doametru mai mare ( cele mai groase) au efectul acesta de "lungire" a portiuni de suspendare mai mare decat corzile sunbtiri.

 

Acest lucru se vede si din pozitia calusului in cazul corzilor noi.

 

Asa ca daca pui set de corzi mai groase "efectul" va fi si mai nefavorabil.

 

N-am priceput perfect toate explicațiile, dar m-ai convins mai tare sã încerc cu corzi noi, mai precis de diametru un pic mai mic (adicã la fel cum am zis, 9-42. Imaginea din capul meu este cã corzile fiind mai subțiri au sã aibe nevoie de mai puținã tensiune, aºa încât gâtul va fi mai relaxat ºi se va destinde suficient (acei câțiva mm de care vorbeam mai sus) cât sã pot regla totul fain.

 

Mulțumesc pt rãspuns.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.