www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mi-am Reparat Chitara


marcel
 Share

Recommended Posts

acum ceva vreme, cam o luna jumate, griful meu a suferit o fractura infecta.

intre timp, crezand ca e moarta, mi-am facut cadou alta electroacustica.

dar, de plictiseala, m-am gandit s-o repar.

am cumparat aracet de tamplarie , banalul aracet, nu clei , nu moment sau mai stiu ce alte lipiciuri, am avut grija sa asez griful cat mai perfect...si am lasat-o 2 zile sa se lipeasca.

la urma i-am tras un pic de marker, sa nu se vada alb...si i-am pus corzi, cu ceva frica sincer sa fiu, corzi de electrica ( asta aveam ), sa vad daca tine. chitara e perfect functionala, acordajul tine foarte bine si nici nu se simte in vreun fel ca a fost rupt griful. abia astept sa-i pun corzi de acustica.

un lutier mi-ar fi luat cateva milioane, mie mi-a luat 4,5 lei, un borcan de aracet si multa grija, rabdare si atentie.

 

:)

post-782-1257496933_thumb.jpg

post-782-1257496944_thumb.jpg

post-782-1257496957_thumb.jpg

post-782-1257496968_thumb.jpg

post-782-1257497230_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu de meserie sunt tamplar, asa ca stiu ce si cum.

o lipitura cu aracet, facuta corect, ca la carte, nu se mai desface niciodata. eventual se poate rupe griful in alt loc, dar lipitura asta nu se va mai desface, indiferent de corzi.

 

nu inteleg de ce toata lumea crede ca aracetul e un adeziv prost, sau slab. nu este, sunt doar lipituri facute prost.

Link to comment
Share on other sites

eu de meserie sunt tamplar, asa ca stiu ce si cum.

o lipitura cu aracet, facuta corect, ca la carte, nu se mai desface niciodata. eventual se poate rupe griful in alt loc, dar lipitura asta nu se va mai desface, indiferent de corzi.

 

nu inteleg de ce toata lumea crede ca aracetul e un adeziv prost, sau slab. nu este, sunt doar lipituri facute prost.

aracetul RULZ, nice work :)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma cam indoiesc ca incleierea cu aracet va tine, daca nu este lipsa din material si cu un t minim dpr 4 poate tine, insa un adeziv pentru aceasta problema mi se pare a fi mai bun unul bicomponent. Trebuie sa tinem cont ca nu este o rama de geam, este o piesa din lemn supusa unor tensiuni destul de mari pe o sectiune destul de mica , si pus si simplu numai un adeziv nu cred ca tine prea mult, ar fi trebuit si o intaritura in interiorul gatului chitarei, parerea mea este ca ar fi trebuit introdus in primul rand un cep din lemn de esenta tare, cel putin salcam daca nu ceva esenta exotica, eventual lemn de masaranduba ce se foloseste la baghetele arcuselor. Iar despre aracet.... o imbinare care sa reziste nu cred ca merge cu aracet. daca mai sunt si alte pareri va rog sa le spuneti

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.