www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor :-)


Guest alpha void
 Share

Recommended Posts

Guest alpha void

Salut! Acesta este un topic pentru cei rabdatori cu n00bi precum mine :)

Sunt posesorul unui pachet V-TONE GUITAR PACK de la Behringer...

L-am luat pentru a invata sa "zdrangan" la chitara si vad ca acum (dupa.. 5 luni) pot sa cant aproape orice melodie SOAD si altele (P.S. nu am luat lectii de chitara)

Ceea ce ma nemultumeste este in legatura cu amp-u pe care-l am (Behringer GM108) si anume distorsionarea.

Este OK la cati bani am dat ... Dar caut ceva mai.. distorsionat? Adica nu asa zgomotos si mai distorsionat, daca intelegeti unde bat.. Am inteles ca as putea sa rezolv totul cu un procesor. Si ma gandesc cam cat ar costa unul? Nu vreau prea multe efecte, dar cele care le am sa fie decente. O sa merg in curand la Muzica sa-mi iau niste corzi pentru chitara (mai groase, ma gandeam; nu intrebati marca/marime ca nu stiu :) ).

Despre chitara ce pot spune....

O tin acordata in Dropped C (de obicei), acum fiind in C# (este ceva rau in asta?; daca da, in cel mai rau caz o s-o tin acordata in Dropped D). In fine.. despre chitara... Coarda subtire (E, la mine D#) pe pozitia 12 (fret parca, nu?) cand o "lovesc" cu pana suna de parca ar fi .. bruiata... Cum rezolv problema asta? (Daca nu intelegi o sa incerc sa inregistrez, poate se aude sunetul neplacut).

 

Si deci...

Caut un procesor (de preferabil SH, ca nu prea am buget) si astept niste indrumari "intr-ale chitarii" :)

Este procesor ceea ce-mi trebuie? Sau e amp-u de vina? Daca imi pun corzi mai groase o sa sune mai bine?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ca la pack-urile de genul asta in general sunt amplificatoare ieftine, proaste si de putere mica. Parerea mea este ca toate sunt importante. Din cate stiu eu chitarile de la packul behringer sunt copii Fender. Eu in locul tau as lua-o pe rand. Adica ori schimbi chitara, ori iti faci rost de niste doze capabile pe care le pui pe chitara. Apoi cauti sa schimbi ampliful si abia apoi sa-ti pui problema de procesor. Cu niste doze coioase si un amp bun, poti sa faci treaba si cu un procesor mai varza. In schimb poti sa ai GT8, daca dozele si ampu sunt varza, ai GT8 degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

Intai, multumesc de raspuns :-)

Apoi, ce doze pot sa-mi iau, cum draq se schimba? :) (da, chitara e copie dupa fender; da, ampu e slab). Am doze SSS (nu stiu ce marca...), deci ar trebui sa-mi cumpar tot SSS? eu cant mai mult Metal, Rock (mi se pare ca conteaza ce stil canti in raport cu dozele, daca nu 'SHOOT ME'). Cam cat costa unele decente? De la muzica daca iau, iau teapa / pret? (P.S. Imi par dragutze dozele de genu HH ;-) , dar nu cred ca pot sa-mi pun din moment ce am doze SSS.. daca nu.. shoot me :-) ).

In al doilea rand ce amp pot sa-mi iau? (nu ma feresc de SH!).

 

Mersi :-)

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

alpha, problema cu fretu 12 este din cauza corzii, care este plina de "JEG" :) care se acumuleaza cu cat canti mai mult pe ea. rezolvarea : schimbi coarda.

pt doze, eu zic k te-ar multumi un seymour duncan hot rails pe bridge (adik doza cea mai departata de grif). pt detalii vb cu cearny de doza.

cat despre amp, nu ma pricep f bine asa k nu vreau sa te derutez

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

alpha, problema cu fretu 12 este din cauza corzii, care este plina de "JEG" :) care se acumuleaza cu cat canti mai mult pe ea. rezolvarea : schimbi coarda.

pt doze, eu zic k te-ar multumi un seymour duncan hot rails pe bridge (adik doza cea mai departata de grif). pt detalii vb cu cearny de doza.

cat despre amp, nu ma pricep f bine asa k nu vreau sa te derutez

 

Te referi la asta? http://www.musicbizness.com/seymour-duncan...idge-p-146.html

Se gaseste la Muzica?

Coarda nu are "JEG" pe ea :) Uite cum a fost.. initial asa facea ... apoi s-a rupt... apoi am schimbat-o (0.009 parca) si tot asa face... si nu prea are jeg pe ea :) Mersi pentru raspuns...

 

P.S.

Astept pareri despre amp-uri si despre doza (numai 1?) Seymour Duncan Hot Rails (Bridge)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Daca vrei metale si nu ai loc de doza dubla in bridge un hotrails te poate ajuta. Cosu avea una in bridge pe stratul lui si spunea ca e suparata rau. Eu am hotrails in neck (pozitia cea mai apropiata de gat) si imi place cum suna dar e alta treaba fata de aia de bridge asa ca nu pot vorbi din proprie experienta.

In legatura cu corzile (daca am inteles eu bine problema ta): cu cat ai acordajul mai jos cu atat tensiunea din coarda o sa fie mai mica iar amplitudinea ei de vibratie mai mare. Pe scurt cu cat te acordezi mai jos cu atat ai mai multe sanse sa zbarnaie corzile pe taste. Problema poate fi contracarata folosind corzi mai groase care au tensiune mai mare pt un acordaj dat; pt drop C ti-as recomanda ceva de genul .010 - .050.

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

:) misto :-) O sa merg in curand la muzica sa vad ce pot sa fac.

 

In legatura cu coarda aceea problematica.. am facut o inregistrare.

Repet, e a 2-a coarda cu care se intampla acelasi lucru... tind sa cred ca e de la chitara .. :)

 

P.S.

Trebuie doar 1 doza? Nu 3?!

 

P.P.S.

La inregistrare mentionez ca chitara e in Dropped C#, si la pozitia a 12-a am tinut mai mult cu pana, sa nu ziceti ca e dezacordata :)

 

Edit:

Chiar si in acordaj (tuning) normal (EADGBE) tot asa face...

coarda.mp3

Edited by alpha void
Link to comment
Share on other sites

am impresia ca iti atinge/agata un fret undeva

Posibil sa nu fie nivelate corect si o bara metalica (aka fret) sa fie prea sus.Verifica si curbura grifului (te uiti de-a lungul lui ) sa nu aiba "burta" sau "cocoasa" ( sau mai tehnic sa nu fie prea convex sau prea concav).

 

Pentru lucruri agresive (metale si chestii conexe) de regula poporul foloseste doza din bridge. Asta pentru ca asa scoti sunetul cel mai "metalic". Cu cat doza e mai aproape de grif sunetul se "indulceste".

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

legat de doze... asta am observat :-) Mie, personal, parca mi-e mai usor sa cant inspre doza din bridge..

Legat de chitara... m-am uitat cu atentie :) si da... e posibil sa fie asta cauza (Sa atinga fret-ul din dreapta pozitiei 13).. ce e de facut? Girfu' pare OK

 

PS

Am observat ca daca "panez" inspre bridge (in dreapta de tot) nu se mai aude acel "zanganit" al corzii. :) deci cu o doza pt bridge si cu niste corzi mai groase pot zice ca am scapat usor :-) va multumesc tutoror pentru raspunsuri, DAR inca astept detalii despre locul in care pot sa-mi procur niste doze bune si un amp decent..

Edited by alpha void
Link to comment
Share on other sites

legat de doze... asta am observat :-) Mie, personal, parca mi-e mai usor sa cant inspre doza din bridge..

Legat de chitara... m-am uitat cu atentie :) si da... e posibil sa fie asta cauza (Sa atinga fret-ul din dreapta pozitiei 13).. ce e de facut? Girfu' pare OK

 

PS

Am observat ca daca "panez" inspre bridge (in dreapta de tot) nu se mai aude acel "zanganit" al corzii. :) deci cu o doza pt bridge si cu niste corzi mai groase pot zice ca am scapat usor :-) va multumesc tutoror pentru raspunsuri, DAR inca astept detalii despre locul in care pot sa-mi procur niste doze bune si un amp decent..

 

 

Schimba dozele (toate), si pandeste si tu pe aci pe forum ca mai prinzi cate un amp bun la SH. Eu mi-am luat un Marshall de 30w cu 200E si vreau sa-ti spun ca suna dumnezeieste. Putere mai mare nici nu-mi trebuie deocamdata. Deci daca ar fi sa recomand un amp, asta e. Bineinteles ca mai sunt si altele bune (vezi Hughes&Kettner), dar daca ai rabdare sigur apare ceva. Poti sa dai o raita pe la Zapada sa vezi ce are si el, dar preturile sunt un pic mai mari. Amplificatorul conteaza foarte mult in ecuatia doze-amp-efect (in ordinea asta).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.