www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Mica Problema


Guest SyNerZ
 Share

Recommended Posts

am o mare problema

am o placa audio 5.1 integrata VIA nuj cum, sistem 5.1 si windows 7 ultimate...si nu reusesc sa fac Guitar Rig-ul sa mearga....l-am avut pe Xp cand nu aveam sistem si mi-a mers....acu nu imi mai mere...pe langa faptu ca setarile de la Asio nu mai sunt aceleasi , am incercat toate combinatiile posibile si imposibile la routing si la un mom dat la IN si la OUT imi arata ca eu cik as canta, dar nu se aude nik....ma puteti ajuta? mersi anticipat

post-4549-1256589991_thumb.jpg

Edited by SyNerZ
Link to comment
Share on other sites

Asio4all nu are compatibilitate cu 7, (nu inca, sper) la mine merge pe calcul cu 7 ultimate dar latenta e de aproape o secunda, asa ca l-am mutat pe calcul mai vechi cu XP. Nu ai altceva de facut decat sa astepti sa apara driverele pentru Vista/7. La mine arata ca se regleaza, dar la output tot asa, si cu chitara plugged in mike port tot la fel face.

Link to comment
Share on other sites

am o mare problema

am o placa audio 5.1 integrata VIA nuj cum, sistem 5.1 si windows 7 ultimate...si nu reusesc sa fac Guitar Rig-ul sa mearga....l-am avut pe Xp cand nu aveam sistem si mi-a mers....acu nu imi mai mere...pe langa faptu ca setarile de la Asio nu mai sunt aceleasi , am incercat toate combinatiile posibile si imposibile la routing si la un mom dat la IN si la OUT imi arata ca eu cik as canta, dar nu se aude nik....ma puteti ajuta? mersi anticipat

 

S-ar parea ca ai doua placi de sunet instalate (probabil una onboard); din chiar acel ecran poti dezactiva placa pe care nu o folosesti (click pe simbolul de langa numele placii, aspectul iti va sugera ca e OFF). Exact cu chestiunea asta m-am confruntat si eu (dar pe XP) si in felul asta am rezolvat-o.

 

Nu stiu ca sa zic despre incompatibilitatea cu Windows7, am gasit topicuri "ASIO vs Windows7" pe 'net, dar cel mai bine pentru noi toti ar fi sa ne dai tu un raspuns daca a mers sau nu "smecheria". :)

Edited by Intrusul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
S-ar parea ca ai doua placi de sunet instalate (probabil una onboard); din chiar acel ecran poti dezactiva placa pe care nu o folosesti (click pe simbolul de langa numele placii, aspectul iti va sugera ca e OFF). Exact cu chestiunea asta m-am confruntat si eu (dar pe XP) si in felul asta am rezolvat-o.

 

Nu stiu ca sa zic despre incompatibilitatea cu Windows7, am gasit topicuri "ASIO vs Windows7" pe 'net, dar cel mai bine pentru noi toti ar fi sa ne dai tu un raspuns daca a mers sau nu "smecheria". :)

 

asio4all are compatibilitate cu windows7 (versiune 2.9 descarcata cam de o saptamana)!

ati high definition audio device e in placa video (ai placa video de generatia HD de la ati :) )

ca sa mearga G-rig fara probleme ai 2 (chiar 3) solutii:

 

1: in device manager (e mai greoi de gasit in 7) cauti ati high definition audio device si ii dai "disable"; dupa asta nu mai apare in asio4all;

 

2: opresti ati din asio4all;

 

3: in guitar rig faci routingul corect (si la input si la output sa fie VIA).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.