www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Open Stage & Jam Session Ed. 2


archDude
 Share

Recommended Posts

Jamafis2copy.jpg

 

Asaaaa, tura 2 de jam. Cei care au fost la prima editie, au cam prins miscarea :).

 

Probele de sunet si incalzirea o sa inceapa la ora 17:00 si jamul la 19:00.

Locatia: Ravers Lounge

Data: 30 Octombrie

 

Vad ca in topicul vechi, nu s-a ostenit nimeni sa posteze coverurile preferate de ei, asa ca va rog eu sa nu va plangeti daca nu veti putea canta piesa X pt ca nu puteti gasi destui oameni care sa stie piesa.

 

Materialele promotionale oferite de McMusic sunt GRATUITE. Deci nu mai intrebati cat costa sau daca le puteti lua. Ce vedeti pe masa, puteti lua acasa (mai putin meniurile :) ) .

 

Incercati sa pastrati cat mai multa liniste intre piese/sesiuni pentru a pastra un aspect cat mai prezentabil, iar la probe de sunet, reglati-va tonul, si volumul fata de restul, nu expuneti solistici interminabile.

 

Ah, si fiti mai indrazneti ca nu va judeca nimeni :)

 

Cu ocazia asta multumesc celor de la Caution Audio pentru o parte din amplificare si posibilitatea de a inregistra tot jamul la o calitate superioara din punct de vedere a sunetului :D. La fel multumesc si McMusic-ului pentru inca o colaborare si sustinerea adusa cu un numar de statii.

 

Ca si in prima editie, nu se va percepe nicio taxa la intrare sau la participarea pe scena !

 

Va doresc studiu placut si va astept Vineri la Jam !! Nu ezitati sa postati aici pentru informatii/critica sau sa ma contactati la alex240390@yahoo.com .

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca au mai fost intrebarile astea ...dar cum e cu chitarile ?

 

Adica eu am chitara proprie ...dar e un squier bullet. Organizatorii au cateva instrumente acolo de rezerva ? (Am si un prieten stangaci)

Vreo electro-acustica ceva pentru cei care baga si fingerstyle ?

 

Oricum ...misto ca merge traditia mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca au mai fost intrebarile astea ...dar cum e cu chitarile ?

 

Adica eu am chitara proprie ...dar e un squier bullet. Organizatorii au cateva instrumente acolo de rezerva ? (Am si un prieten stangaci)

Vreo electro-acustica ceva pentru cei care baga si fingerstyle ?

 

Oricum ...misto ca merge traditia mai departe.

Chitara pentru stangaci ma indoiesc ca ai sa gasesti :| poti sa vii lejer cu squieru doar sa vii intre 5 si 7 sa faci o proba. Dupa parerea mea e chiar o chitara decenta daca stii prin ce sa o bagi. De o electro acustica am sa vad eu ca si eu as vrea sa bag niste chestiute (desi sincer eu ma chinui sa fac rost de o electro-clasica)

 

Ah, daca tot mi-am amintit, daca e cineva prin tot Iasul care poate sa aduca o electro-classica la jam, il rog eu sa ia legatura cu mine :) Nu prea se merge pe ideea cu instrumente din oficiu (doar la tobe ai tot ce ai nevoie). Nu cred ca e nimeni care ar pune la bataie o chitara sa fie folosita de oricine. Daca veniti, vorbiti cu ceilalti din sala sa va imprumute la nevoie, o sa fie oameni care o sa va ajute .

Link to comment
Share on other sites

Buna initiativa... :) .

Mai trebuie lucrat la organizare. Cred ca se simtea nevoia unui moderator care sa vorbeasca...sa prezinte ce urmeaza cine ce si cum (zic eu), sa spuna o "poveste" despre cel sau cei care evolueaza, sa anime putin treaba.

Un concurs cu un premiu ceva cred ca ar fi de bun augur. Ar motiva lumea sa isi arate talentul.

Unii stateau prea mult in fata. Tot respectul pentru ei, dar la un moment dat aveam impresia ca sunt la un concert "I hate mondays".Am ajuns la ora 7. Am numarat 7 chitaristi (fara basisti) care au evoluat pana la 10, cu tot cu tine si Radu. Daca unele jam-uri ar fi mai scurte cred ca ar putea evolua mai multi. Un jam l-am cronometrat la 12 minute. Dupa primele 3 minute parca asteptam sa vad cine si cu ce mai intra.

Despre locatie si sonorizare...brvao lor ca s-au oferit sa te ajute. S-a simtit nevoie unui spatiu mai mare...interesul oricum a crescut fata de editia precedenta si au fost muuult mai multi.

Sincer te apreciez ca te tii de treaba asta.

Si eu astept cu interes urmatoarea editie.

Link to comment
Share on other sites

Un concurs nu stiu cat de indicat ar fi, ar iesi scandal mai mult ca sigur. Plus, tot jamul il fac gratis, nu iau absolut niciun ban din el deci premiul nu ar putea veni decat din partea sponsorilor.

Tura viitoare, va rog eu sa veniti si cu altceva decat aceasi progresie de blues in A sau E minor. La un moment dat chiar a devenit monoton de tot (motiv pentru care am si incheiat jamul). Tura viitoare incercati si niste funk macar. Eu am mai incercat sa animez treaba cu o Bossa, un Gypsy Jazz (chit ca mi-am ales prost omu cu care sa cant, mnah, invatatura de minte) . La funk a fost mai antrenant, dar dupa... logic ... iar blues. N-am nimic impotriva, dar cateodata te cam saturi de aceasi chestie. Oricum per total am fost multumit, si sper ca si restul au fost.

 

Din pacate, diversitatea instrumentelor a cam lipsit tura asta. Prima editie au fost si clape, si bongos si si-au facut simtita prezenta.

 

Repet , nu mai veniti la mine sa ma intrebati CU CINE CANTATI ! Va gasiti singuri oamenii si dupa veniti si-mi ziceti sa va pun pe lista !

Fara sa o luati in nume de rau, cei care stiti ca mai aveti lacune in tehnica (2 tobari aveau probleme la tinut ritmul, sau la diversitatea ritmului) pregatiti-va mai mult inainte sa iesiti pe scena. Am zis ca scena e libera, dar daca nu esti pregatit, nu prea beneficiaza nimeni .

 

Oricum, pana una alta, astept critica constructiva (pozitiva sau negativa nu conteaza).

A, si o parte din clipuri si poze , inregistrarile audio mai dureaza pana vor fi terminate.

 

Clipurile:

http://www.youtube.com/view_play_list?p=DA7D7FB64185EC71

 

Poze: http://s75.photobucket.com/albums/i290/ale...ssion%20ed%202/

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

ArchDude ai punctat f bine...si ai dreptate. Ar iesi cu scandal in cazul unui concurs...am uitat :) !

 

Tipul ala care a vrut sa improvizeze pe bossa stia el binisor ce face acolo...da parca nu reusea sa dea frau liber la improvizatie, parca ii era rusine.

stia el, da mnah, putea sa ma lase si pe mine si vedea cum se lega :-l

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok, imi cer scuze pentru intarziere dar postez acuma si inregistrarile audio de la jam.

Veti gasi si unele sesiuni in care s-a cantat bine, dar si unele in care se gasesc greseli maricele. Asta e, putea urca oricine pe scena.

Mnah, acuma dupa ce vor asculta inregistrarile o sa-si dea seama fiecare de nivelul lui.

Acuma sa nu o luati in nume de rau, dar cei care stiti ca aveti probleme majore, ar fi bine sa mai studiati si dupaia sa iesiti pe scena, nu de alta, dar stricati tot cheful celorlalti(au fost 2 exemple de tobari care nu puteau efectiv sa tina ritmul constant. sau intrau cu un ritm total pe langa) . Eu am patito sa nu pot deloc sa improvizez timp de 2 piese pentru ca celalt chitarist nu se oprea din solistica (nici macar cand isi dadea seama ca nu stia pe ce sa evolueze). In fine, uitati inregistrarile: am sa revin cu o lista cu numele tuturor care au cantat. Eventual am sa specific si numele fiecaruia la sesiunea unde a cantat.

 

Ps: bad joke, chiar mi-a venit in cap pe loc sa o cant =) cand am vazut ca era si djul instalat :)

 

A si inca o chestie (partial din vina mea). Venisem si cu tunere dar fiind ocupat cu restu organizarii am uitat sa le mai pun pe scena, puteati totusi sa ma intrebati de tunere (cei care nu acordau dupa ureche).

1.mp3

2.mp3

3.mp3

4.mp3

5.mp3

6_bad_koke.mp3

7.mp3

8.mp3

9.mp3

10.mp3

11.mp3

12_ma_doare_maseaua.mp3

13_every_day_i_have_the_blu.mp3

14_gypsy_swing.mp3

15_bossa_nova.mp3

16_little_wing.mp3

17_funk.mp3

18.mp3

19_mistretu_galben.mp3

20_verginica.mp3

21_final.mp3

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.