www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Liceul De Muzica


Guest darix
 Share

Recommended Posts

Uite cum sta treaba :P Anul viitor o sa merg la liceu,si as vrea sa merg la liceul de muzica.Acum as vrea sa stiu cum e admiterea!am gasit ceva pe net dar as vrea sa rog pe cineva sami explice cum sta treaba :D Ce melodi as putea sa invat pt admitere cum e in general in liceu....orice informatie este bine venita,plssss help me :rulez::death:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa mergi la liceu si sa te interesezi cine este profesor de chitara, sa vorbesti exact cu profesorul ce si cum. El o sa fie in masura sa-ti zica exact ce trebuie sa inveti, ce melodii, ce game, arpegii etc etc.

Link to comment
Share on other sites

Da cred ca o sa merg intr-o zi pana la liceu sa vad ce si cum......Dar pana atunci am gasit asta:

PROBELE DE APTITUDINI

PENTRU ADMITEREA ÎN LICEELE VOCAlIONALE

SPECIALIZAREA MUZICA

 

 

SEClIA INSTRUMENTALA

 

A. Instrumentele orchestrei simfonice

1.Instrumente cu coarde cu arcus, coarde ciupite, instrumente de suflat

Proba I

Proba de instrument compusa din:

a) o gama, aleasa, prin tragere la sorti, de catre candidat, din patru game pregatite de

acesta, conform programei claselor de gimnaziu;

:) un studiu, pe note, la alegerea comisiei, din patru studii pregatite de candidat;

c) un studiu la alegerea candidatului, executat fara partitura.

Lucrarile se prezinta în ordinea aleasa de candidat si vor fi cel puNin la nivelul programei

ultimei clase de gimnaziu.

Nota: Aceasta proba se apreciaza de fiecare evaluator cu o singura nota.

 

 

Proba a II-a

Recital instrumental:

a) doua parNi dintr-o lucrare/piesa muzicala preclasica, la alegerea candidatului, fara

partitura;

:) o lucrare/piesa muzicala, de factura clasica, romantica, româneasca sau moderna, la

alegerea candidatului, executata fara partitura.

Lucrarile se prezinta în ordinea aleasa de candidat si vor fi cel puNin la nivelul programei

ultimei clase de gimnaziu.

Nota: Aceasta proba se apreciaza de fiecare evaluator cu o singura nota.

 

Proba a III-a

a) Auz melodic, constând în intervale simple si compuse pâna la decima si solfegiu la

prima vedere, pe baza de bilete de examen, diferenNiat pentru:

 

-vioara;

-corzi grave – suflatori -percuNie;

 

 

:D Dicteu melodic de 12-16 masuri, diferenNiat pentru:

-vioara;

-corzi grave – suflatori -percuNie;.

 

Nota: Probele a) si :D se apreciaza de fiecare evaluator cu o singura nota, care se

calculeaza ca medie aritmetica cu doua zecimale, fara rotunjire, din notele acordate

separat.

 

Daca ma mai poate ajuta cineva cu ceva informati raman dator :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Eu am dat admiterea in Enescu , acum in vara pt cls a 9-a .

 

Trebuie sa canti niste piese clasice , un studiu si cateva game pregatite foarte bine .

Apoi urmeaza examenul de teorie , care include dictat si solfegiu .

Edited by mkskcrew
Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Parerea mea e sa lasi prostiile gen liceu de muzica/arta , eu am in oras asa ceva si nu se invata deloc , am prieten cu 3 ani in liceul de arta si nu stie nimic decat notele pe o orga ( si astea numarate) , parerea mea e sa te duci pe uman/real , apoi o facultate care vrei tu , te angajezi ep ce vrei tu si in timpul acesta poti sa faci cate 2 ore pe saptamana de ce vrei tu la muzica si gata .

Eu ma uit la chitara mea ca la un hobby , nu ca la o cariera.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ....

 

tu eºti special...

 

@darix... ce ai gãsit pe net e programa acutalã.. abia în februarie apar informații noi, dacã se va schimba ceva.

oricum ar fi, cred cã ar fi bine sã faci pregãtire cu cineva, mai ales la solfegiu ºi dicteu, nu cred cã e atât de simplu încât sã te pregãteºti singur. iar proful cu care vei face, ºtie cu siguranțã ce trebuie pregãtit :)

 

...btw, la ce instrument vrei?

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Vorbeste cu un profesor de chitara si cu unul de teorie, altfel nu prea ai cum sa intri... Locurile se stabilesc de inainte de admitere. Oricum, profesorul stie cel mai bine cum sta treaba.

Link to comment
Share on other sites

Poi vreau la chitara!din cate stiu se face numai clasic.Acum de curand m-am interesat si am vb cu cineva care stie pe cineva care cunoastea un prof de chitara :):) si m-am progamat ca marti sa ma duc la liceu sa ma vada (auda) profu de chitara si sa-mi zica :daca are rost sa merg la chitara sau sa nu ma gandesc la liceu.

Link to comment
Share on other sites

depinde cati inscrisi vor fi....eu am dat la arte si credeam ca nu desenez bine si ca nu intru si bla bla bla,si nici macar nu s-au ocupat toate locurile...din 90 au fost ocupate cam 70 din prima tura....la examen au fost care nu stiau nik despre desen ,si au intrat....eu m-am pregatit putin si aam intrat al 2lea

 

nush daca se aplica si la muzica,dar nu tre sa fi stresat  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost la profu de chitara:(....Am cantat ceva o zis bine deajuns ai invatzat gresit tot:pozititia maini stangi maini drepte tot :) Si o zis ca tre sa i-au niste ore de teorie si deabea dupaia ma ia cu chitara>Si ca pot intra doar ca trebuie sa muncesc mult.....Ma pun pe treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.