www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuning & Stuff


warhead
 Share

Recommended Posts

Salut! Practic chitara de 3 luni si in timpul acesta m-am confruntat cu ruperea corzilor cand incercam sa le acordez. Am aflat ca trebuie sa echilibrez tensiunea dintre corzi si bridge. Poate cineva sa-mi explice cum echilibrez tensiunea? Sau are cineva destula rabdare? :)) am auzit ca e o poveste lunga.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Practic chitara de 3 luni si in timpul acesta m-am confruntat cu ruperea corzilor cand incercam sa le acordez. Am aflat ca trebuie sa echilibrez tensiunea dintre corzi si bridge. Poate cineva sa-mi explice cum echilibrez tensiunea? Sau are cineva destula rabdare? :)) am auzit ca e o poveste lunga.

nu intre corzi si bridge ci intre corzi si arcurile de la bridge (daca ai floyd)

in mod normal daca inlocuiesti corzile cu corzi de acelasi gabarit (gauge) nu ar trebui sa o echilibrezi, si daca ai bridge Tune-o-matic nu trebuie sa iti faci probleme

 

daca nu ai Tune-o-matic incearca sa o acordezi intai si cand e perfect acordata verifica daca e paralel bridgeu cu corpul chitarii daca nu trebuie sa te joci cu suruburile de la arcuri

Link to comment
Share on other sites

daca ai floyd pui o bucata de lemn sau niste monede in cavitatea din spate, unde sunt arcurile, intre corp si tremolo block, lasand o coarda ca sa tina cat de cat tensiune si sa tina tremoloul in loc. sau tai dintr-un dop de vin 2 bucati pe care sa le pui in cavitatea tremoloului, sus si jos sub cele 6 suruburi care se strang ca sa prinzi corzile. in ambele cazuri pui cam atat cat sa stea tremolo-ul paralel cu corpul.

ideea e ca arcurile sa ramana tensionate la aproximativ aceiasi tensiune atunci cand nu ai corzi ca atunci cand ai si sunt la tensiunea normala.

cauta pe youtube ca 100% gasesti pe careva care sa arate concret ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Pai am floyd rose licensed(nu original) si am inlocuit corzile din fabrica cu niste Ernie Ball insa nu stiu ce gauge au corzile din fabrica eu mi-am cumparat 009- 046.

Am mai ridicat-coborat bridgeul inainte sa scimb corzile ca sa nu mai bazaie la freturi joase si e cam dat peste cap (l-am coborat pt ca atunci cand acordam corzile se ridica mult). Eu zic sa mai astept sa se intinda corzile, apoi ma duc eu la cineva, daca gasesc.

Link to comment
Share on other sites

daca ai floyd pui o bucata de lemn sau niste monede in cavitatea din spate, unde sunt arcurile, intre corp si tremolo block, lasand o coarda ca sa tina cat de cat tensiune si sa tina tremoloul in loc. sau tai dintr-un dop de vin 2 bucati pe care sa le pui in cavitatea tremoloului, sus si jos sub cele 6 suruburi care se strang ca sa prinzi corzile. in ambele cazuri pui cam atat cat sa stea tremolo-ul paralel cu corpul.

eu am floyd si nu am bagat niciodata bucata de lemn si nici cu vinu si uite ca oarecum chitara mea supravietuieste

 

Pai am floyd rose licensed(nu original) si am inlocuit corzile din fabrica cu niste Ernie Ball insa nu stiu ce gauge au corzile din fabrica eu mi-am cumparat 009- 046.

Am mai ridicat-coborat bridgeul inainte sa scimb corzile ca sa nu mai bazaie la freturi joase si e cam dat peste cap (l-am coborat pt ca atunci cand acordam corzile se ridica mult). Eu zic sa mai astept sa se intinda corzile, apoi ma duc eu la cineva, daca gasesc.

nu are rost sa mergi la nimeni, chitara e acordata perfect? ce chitara e?

du bridgeu inapoi in pozitia initiala :) si intinsu corzilor nu conteaza deloc (la mine niciodata dupa ce o fost acordata perfect nu a mai coborat bridgeu dupa ce a trecut ceva vreme)

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

eu zic sa dai un search pe google la setting guitar action, setting the truss rod si setting the floyd rose. sau pe youtube. asta inainte sa te mai pui la mesterit

 

eu am floyd si nu am bagat niciodata bucata de lemn si nici cu vinu si uite ca oarecum chitara mea supravietuieste

 

 

nu are rost sa mergi la nimeni, chitara e acordata perfect? ce chitara e?

 

bravo tie.

mie imi ia 15 minute sa schimb corzile si sa o zdrangan deja. tie?

:)

Link to comment
Share on other sites

mai ciorap, pai daca o acordezi si dupa aceea setezi podul, ce **** ai facut? ca se duce acordaju... si iar o iei de la inceput.

arcurile au o "memorie" astfel incat daca le tii tensionate si cand ai dat jos corzile, cand pui inapoi corzile si o acordezi bridge-ul va reveni la pozitia in care a fost inainte de schimbare.

Link to comment
Share on other sites

mai ciorap, pai daca o acordezi si dupa aceea setezi podul, ce **** ai facut? ca se duce acordaju... si iar o iei de la inceput.

arcurile au o "memorie" astfel incat daca le tii tensionate si cand ai dat jos corzile, cand pui inapoi corzile si o acordezi bridge-ul va reveni la pozitia in care a fost inainte de schimbare.

tu nu ai priceput ceva

nu ai priceput ca tipul cu pricina nu stia ce corzi avea inainte

DECI intai acordeaza chitara si vezi daca sta paralel sau nu

daca nu e paralel te joci cu arcurile si dupa aia acordezi din nou si vezi iar ce trebuie sa faci, continui procedeul pana cand chitara e acordata si bridgeul e paralel cu corpu

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

da, dar in momentul in care e acordata, si sta aiurea bridge-ul, daca te apuci sa il setezi sa stea paralel se duce naibii acordajul, si in momentul in care vrei sa rezolvi acordajul se duce naibii asezarea bridge-ului. deci nu are nicio legatura ce vorbesti tu aici. daca bridge-ul statea paralel inainte si el schimba corzile blocand bridge-ul, dupa schimbare acesta va sta usor ridicat daca corzile sunt mai groase, motiv pentru care va lasa un pic din acordaj si un pic va strange arcurile si voila, gata e treaba. daca sunt mai subtiri atunci va face invers, va strange din cheie si va lasa din arcuri. fara sa blocheze bridge-ul e mult mai greu si chiar ai sansa sa rupi o coarda daca nu stii ce faci, probabil de aia a si rupt-o.

asa ca te rog eu nu iti mai da cu parerea despre diferite aspecte daca nu stii ce vorbesti.

Link to comment
Share on other sites

da, dar in momentul in care e acordata, si sta aiurea bridge-ul, daca te apuci sa il setezi sa stea paralel se duce naibii acordajul, si in momentul in care vrei sa rezolvi acordajul se duce naibii asezarea bridge-ului. deci nu are nicio legatura ce vorbesti tu aici. daca bridge-ul statea paralel inainte si el schimba corzile blocand bridge-ul, dupa schimbare acesta va sta usor ridicat daca corzile sunt mai groase, motiv pentru care va lasa un pic din acordaj si un pic va strange arcurile si voila, gata e treaba. daca sunt mai subtiri atunci va face invers, va strange din cheie si va lasa din arcuri. fara sa blocheze bridge-ul e mult mai greu si chiar ai sansa sa rupi o coarda daca nu stii ce faci, probabil de aia a si rupt-o.

asa ca te rog eu nu iti mai da cu parerea despre diferite aspecte daca nu stii ce vorbesti.

ceva imi zice ca tu vorbesti aiurea fara sa stii defapt despre ce vorbesti

eu vorbesc din experienta avand asa ceva

tu avand pobabil un squier hello kitty ai auzit si tu pe internet cam care e ideea cu un floyd dar neavand unu incerci sa blufezi si nu iti prea iese

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

ceva imi zice ca tu vorbesti aiurea fara sa stii defapt despre ce vorbesti

eu vorbesc din experienta avand asa ceva

tu avand pobabil un squier hello kitty ai auzit si tu pe internet cam care e ideea cu un floyd dar neavand unu incerci sa blufezi si nu iti prea iese

 

:):)

Link to comment
Share on other sites

tu nu ai priceput ceva

nu ai priceput ca tipul cu pricina nu stia ce corzi avea inainte

DECI intai acordeaza chitara si vezi daca sta paralel sau nu

daca nu e paralel te joci cu arcurile si dupa aia acordezi din nou si vezi iar ce trebuie sa faci, continui procedeul pana cand chitara e acordata si bridgeul e paralel cu corpu

 

Exact ,

 

iar dupa aceasta controlezi daca ai"sageata" suficienta pe mijlocul gatului ,si se regleaza sau inaltimea bridge-ului sau si din trus rod daca este nevoie.Si curbura gatului se schimba ,daca pui corzi mai subtiri se indreapta gatul si trebuie sa ridici bridge-ul sa nu ai frett buzz ,daca pui mai groase se incovoaie si sageata devine prea mare caz in care trebuie sa cobori bridge-ul daca distanta "action"-ului pe mijlocul gatului devine prea mare trebuie actionat si din trus-rod..

Link to comment
Share on other sites

ma sa stii ca hello kitty inca nu am, da iti propun sa mai cauti pe forum.

probabil ca nu am explicat suficient de taraneste ca sa intelegi si tu.

in fine, hai sa spunem ca tu erai la grãdi cand eu am inceput sa cant cu floyd. dupa vreo 10 ani am renuntat pt o vreme, acum am revenit, le mai alternez.

auzi da tu ai aflat cum sta treaba cu indoitu lemnului?

 

si ca un mic adagiu, poate nu am fost destul de clar, desi ma gandesc ca era la mintea cocosului, atunci cand ai strans corzile cam pana la tensiunea normala, scapi de "blocaj" si acordezi chitara normal, fara vreo piedica.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.