www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptoare De Curent Boss


Guest Mariusescu
 Share

Recommended Posts

Guest Mariusescu

Am intrat recent in posesia unei pedale MT-2 de la BOSS. Nu am adaptor la el (incarcator, ma rog).

Pe cutie si langa pe input-ul de curent scrie "Use BOSS adaptors only". Pana la urma in afara de 9V si 200mA ce altceva poate sa aiba acel mirific adaptor Boss incat sa fiu nevoit sa il folosesc numai pe ala? E doar de marketing observatia?

Pe scurt: pot sa folosesc din experienta voastra si alte adaptoare 9V-200mA sau trebuie NEAPARAT sa iau boss?

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Am intrat recent in posesia unei pedale MT-2 de la BOSS. Nu am adaptor la el (incarcator, ma rog).

Pe cutie si langa pe input-ul de curent scrie "Use BOSS adaptors only". Pana la urma in afara de 9V si 200mA ce altceva poate sa aiba acel mirific adaptor Boss incat sa fiu nevoit sa il folosesc numai pe ala? E doar de marketing observatia?

Pe scurt: pot sa folosesc din experienta voastra si alte adaptoare 9V-200mA sau trebuie NEAPARAT sa iau boss?

Multumesc anticipat.

 

Probabil doar marketing ... eu nu am avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

NU are asa mult noise, dar ma rog, daca aia nu e mirific...atunci merge oricare. Orice adaptor as fi incercat, cu toate aveam brum, SEGA, nemtesti, canci...doar harman-u de la digitech si ce are bossu nu dau brum-ul acela la pedale, sau ceva power brick

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Not quite.

 

Din cate alimentatoare am desfacut eu [Korg, Harman, BOSS, Philips, etc ] am tras concluzia ca diferenta de pret sta in transformatorul efectiv [namely korg si harman au trafuri MULT mai bune]. Partea de redresare/filtrare e identica la toate : 4 diode + 2 condensatori electrolitici], ramanand in zona in discutie.

Link to comment
Share on other sites

Mai problematic la asta poate fi mufa propriu-zisa, DigiRP55-ul meu are o alimentare luata de la un modem mai vechi de pe la munca care a crapat (sau s-a demodat, mai degraba, ca era ISDN) si mufa e o idee mai mare la inelul de contact interior, face fitze cateodata, nu prea recomandat sa-l mut de colo-colo, de aia mai mult merg pe acumulatori reincarcabili. A, si alimentatorul e un 9V 500 mA class B, nu baga brum sau alte mizerii pe sunet. Alea de talcioc/targ sunt penale la traf, vektor are dreptate, sunt facute pe genunchi cu lumina stinsa la schimbul 3 si bobinate manual de persoane cu probleme la memorare, nu sunt 2 cu acelasi numar de spire la secundar :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Izzy Waan

Eu iti garantez ca daca folosesti un circuit de tipul LM7809 nu mai ai brum...... eu zic sa incerci schema asta sau sa pui circuitul 7809 dupa orice traf cu punte redresoare si condensator de minim 1000 uF si o sa vezi diferenta.....

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
Am intrat recent in posesia unei pedale MT-2 de la BOSS. Nu am adaptor la el (incarcator, ma rog).

Pe cutie si langa pe input-ul de curent scrie "Use BOSS adaptors only". Pana la urma in afara de 9V si 200mA ce altceva poate sa aiba acel mirific adaptor Boss incat sa fiu nevoit sa il folosesc numai pe ala? E doar de marketing observatia?

Pe scurt: pot sa folosesc din experienta voastra si alte adaptoare 9V-200mA sau trebuie NEAPARAT sa iau boss?

Multumesc anticipat.

 

faza e ca nu ti se garanteaza functionalitatea la parametrii prevazuti de BOSS decat daca folosesti un adaptor BOSS.

daca ai vreo problema de natura electronica, cand te duci la garantie trebuie sa ii dovedesti ca ai folosit adaptor BOSS :) altfel bye bye :)

asta e o smecherie pe care o folosesc marii producatori de electronice, accesoriile sunt vandute separat la produsele low-->middle

eu mi-am luat un alimentator (cred ca Dunlop, nu mai tin minte) mult mai ieftin pe care il folosesc pentru un BOSS ME50 si nu am absolut nicio problema cu el.

Link to comment
Share on other sites

faza e ca nu ti se garanteaza functionalitatea la parametrii prevazuti de BOSS decat daca folosesti un adaptor BOSS.

daca ai vreo problema de natura electronica, cand te duci la garantie trebuie sa ii dovedesti ca ai folosit adaptor BOSS :) altfel bye bye :)

asta e o smecherie pe care o folosesc marii producatori de electronice, accesoriile sunt vandute separat la produsele low-->middle

eu mi-am luat un alimentator (cred ca Dunlop, nu mai tin minte) mult mai ieftin pe care il folosesc pentru un BOSS ME50 si nu am absolut nicio problema cu el.

 

Poti spune ca l-ai folosit pe baterie si ai scapat de orice problema cu doveditul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.