www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Propunere Pt Trupele De Pe Rgc !


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

daca tot sunt asa multi oameni care canta pe aici ma gandem sa alegem o piesa de cover si ce trupa vrea s-o interpreteze in maniera proprie si sa posteze aici inregistrarea. conditia ar fi sa fie aceeasi piesa la toti aleasa de majoritatea celor care se vor inscrie.

 

fetitzele care dau contra sa se abtina. e doar o propunere.

Link to comment
Share on other sites

In spiritul RGC, o sa dureze un an ca sa alegem o piesa. Spun asta cu optimism. :)

 

(+) http://www.mentalfloss.com/blogs/archives/22474

(-) http://www.bestweekever.tv/2007-11-26/the-...songs-to-cover/

 

 

Propun Frank Zappa "My Guitar Wants to Kill Your Mama". :)

 

poa sa dureze si 500 de ani :))))

Link to comment
Share on other sites

@fictum et altri: nu neaparat in studio si nu neaparat o inregistrare la mare arta. Ideea in sine e draguta si ar trebui luata ca un exercitiu de creativitate, util, etc. Poate se gaseste un posesor de o placa mai buna de sunet si va inregistrati pe rand, etc + mix. Cred ca @apocalipsa a vrut sa sugereze in esenta "maniera proprie" nu calitatea inregsitrarii.

 

2banii mei

Link to comment
Share on other sites

...dar tu ai auzit niste tobe trase doar prin comp? Nu vrei sa stii ce fel se aude! :)

Nu am zis ca e rea ideea...dar...efortul e unul destul de mare,sincer.

O preluare de toba,simpla, cu 3 microfoane,un mixer si comp...pentru un sunet decent(sa distingi ce e acolo) dureaza destul.

 

In cazul asta se poate scrie piesa intr-un program si fiecare poate face acasa o varianta :)

Asta asa ca o alta idee.

De exemplu totul scris sau numai tobe,bass scris si chitara tras...etc

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

we is in :)

My Guitar Wants to Kill Your Mama e OK!

http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f

http://www.mp3raid.com/music/my_guitar_wan..._your_mama.html

Gasiti mai sus o gramada de coveruri....

Regulament:

1. pana in 15 noiembrie?

2. sunt permise inregistrari video si audio

3. ....?

Link to comment
Share on other sites

ideal ar fi numai video cu sonor evident. din cel putin 2 motive: ideea e ca un "band real" sa presteze si 2 cum se aude/vede in cond de live. asta era ideea initiala a topicului. m-am cam saturat de baieti care fac coveruri de pe fotoliu pe webcam.

 

in rest nu prea vad rostul unei inregistrari doar audio.

 

am o presimtire insa ca si acest topic va muri in scutece murdare... e prea multa activitate pe aici :)))

Link to comment
Share on other sites

Mai bine vii tu cu o lista sa o votam. Ca degeaba asteptam propuneri variate. Cum ar fi: Folsom Prison Blues - Johnny Cash.

 

in varianta death/black,eventual,nu? :):):D

Numai de asta nu am timp ca in rest le-am facut pe toate :)

(momentan in studio,tragem in draci,albumul)

 

Cineva cu mai mult timp la dispozitie,numai ca e din Suedia.

Pain-Eleanor Rigby(Beatles)

(Exista cover-uri dupa ABBA,Beatles,Elvis facute black/death/doom)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

cred ca mai frumos ar fi sa alegem un album (un clasic, de ex de la beatles) si fiecare cantaret solo/trupa sa inregistreze in maniera personala cate o piesa.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

nu mai bine fiecare trupa face ce cover vrea si gata ??? idea este sa ... have fun ... si nu cred ca o trupa de blues sar distra prea mult cantand doom metal si nici una death cantand blues ...

Link to comment
Share on other sites

nu mai bine fiecare trupa face ce cover vrea si gata ??? idea este sa ... have fun ... si nu cred ca o trupa de blues sar distra prea mult cantand doom metal si nici una death cantand blues ...

Nush de ce, dar am impresia k bajetzii de la Six Feet Under s-au distrat la nebunie cînd au cîntat coveru' dupa "Black Out" al lui Scorpions...

Eu unu' m-am distrat la nebunie cînd am vazut fatza unuia cu mintea ramasa prin anii '60 cînd i-am pus sa asculte kestia asta...

Anyway, la faza cu "fiecare trupa face ce cover vrea si gata", ai dreptate...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.