www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bataie De Joc


Guest myungdan
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare pentru genul asta de persoane care se imbraca in negru zi de zi si vara cand is 45 de grade aveti bocanci pana la genunchi si bluzoane cu gluga. Astia care mergeti in cimitre si morgi si care va numiti "satanisti" si simtit ca nimeni nu va intelege. Astea care iubiti noaptea si dormiti ziua ca na ... noaptea ii mai cool ca voi sunteti duri. Urmeaza intrebarea: Ba voi sunteti retardati in **** mea?

Ma, inteleg sa va aratati stilul prin vestimentatie dar voi sunteti batuti in cap frate !

Pentru ce ai sta intr-un cimitir cand poti sta intr-o cafenea?

Cu ce te ajuta sa fi imbracat ca mosh gerila la 45 de grade cand poti sa stai relaxat cu un tricou pe tine, un pantalon subtire si sandale?

 

Sti ce, voi sunteti exact opusul manelarilor, 2 extreme amandoua proaste, luati-va de mana !

 

Uite exemplu frate ...

96_Sleepy_Death_Metal_Guy.jpg

 

:):)

 

Dude, eu port zilnic negru pe mine, asa imi place mie si ma simt comod, aia nu inseamna ca sunt satanist si mai stiu eu ce.

Si la faza cu mersu in cimitir decat la o cafenea, ai fost vreo data cu prieteni sa bei un cate-va peturi de bere pe afara pe un deal, e same bullshit [nu fac referire ca ma duc in cimitir sa beau sau chestii de genul] !

Cine e om noaptea e om si ziua :D

Plus ca vara port doar un tricou pe mine, tot negru, si ma simt comod cu el care e faza.

Decat cocalari care poarta tricouri roz [ce cool :)], mai bine un tricou negru cu o trupa.

Si mai lasa exemplele de rockeri " satanisti " ca cel din poza, ca nu toti sunt asa, plus ca daca e pana acolo tot cate unul incepe si da exemple de oameni cu diferite stiluri de muzica imbracati aiurea si prinsi intr-o ipostaza aiurea.

P.s. cum naiba is aia satanisti ?

 

P.S. 2 : Defineste a fi SATANIST sa te vad baiete, daca tot e pana acolo :D

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

P.S. 2 : Defineste a fi SATANIST sa te vad baiete, daca tot e pana acolo :)

hai ca definesc eu, pana nu vine ceva "bun credincios crestin" si ne exorcizeaza pe toti

 

a fi satanist nu inseamna sa crezi in satana, ce este sanata defapt? este un inger decazut, dc a decazut? pt ca a fost un rebel (the real one) sa opus vointei lui Dumnezeu

 

a fi satanist (sau eretic, multi confunda acesti doi termeni) inseamna a te abate de la dogma crestina, a fi un rebel in sensul de a gandi diferit de turma de oi

satanismul (din cate stiu eu) nu promoveaza viata in cimitir sau taiatul tapilor si ritualuri ciudate,promoveaza valorile exact opuse crestinismului (ex:omul crestin este abstinent, cel satanist este desfranat)

 

si in ultimul rand,

NU, nu sunt satanist si nu fac propaganda, doar scot la lumina anumite aspecte ale acestui cult/religie

Link to comment
Share on other sites

tocmai asta vroiam sa subliniez :)

satanismul, spre deosebire de crestinism nu se bazeaza pe idolatrizarea unui zeu

ci pe idolatrizarea ta, a fiecarui individ in parte(drept un zeu)

wor-ship [wur-ship]

-noun

1. reverent honor and homage paid to God or a sacred personage, or to any object regarded as sacred.

 

din nou the worship of Satan or the powers of evil.

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

nu cred ca are vreo legatura discutiile astea filozofice cu actorii aia din cimitir :)

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

poti te rog sa mai folosesti si cuvintele tale si nu numai cele dintr-un dictionar? :)

nu cred ca am eu voie sa inventez cuvinte

de aia exista un limbaj comun care e acceptat

daca eu vreau sa zic am vazut un tractor nu pot zice am vazut un koweschy doar ca sa folosesc cuvintele mele pentru ca nu voi fi inteles

de aceea e nevoie de un dictionar pentru ca toata lumea sa inteleaga despre ce e vorba (denumirea oficiala)

nu pot folosi cartof daca eu ma refer la pasare pentru ca pasare si cartof au definitile lor si la alea trebuie sa te raportezi cand vorbesti

 

si nici daca eu vreau sa zic ca "esti de treaba" si zic "esti un bou!" nu voi fi inteles, chiar daca pentru mine bou inseamna de treaba, nu va sti nimeni ca la aia ma refer pentru ca alta e definitia acceptata de toata lumea pentru "bou"

 

(explicatia asta e cu-cuvintele mele)

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

1. Decît parintzi ca ai fetei ~aleia, mai bine lipsa!

2. IMO, :) Cove e un oligofren retardat.

Pokemonii cu aere de satanisti au macar meritul de a fi amuzantzi - el NU E.

3. Daca eram de fatza, îi spuneam comunistului ala de tata ca nu as face schimb de înfatzisare cu el nici platit si nici de frica.

4. Nu am putut vedea porcaria pîna la capãt, m-am înfuriat cumplit... Atît din cauza "minunatului" realizator, cît mai ales din cauza :) tatalui bietei fete.

5. Mi-a placut urmatorul comentariu postat pe You Tube:

calugarulcarpatin "eu nu mi am dat seama ca ar fi in vreun cimitir...nu vad nici o cruce...poate a lui cove intr-un coltz..:D))), voi vedeti oameni buni?".

6. ^In momentul în care numitul :) Cove (si sfertodoctul cu prompter numit :D Andrei Gheorghe) vor ajunge "six feet under", ma ofer sa le fac cinste cu cîte o coroana de flori, care va fi însotzita de inscriptzia "fie-i tzarîna ushoara precum pietrele de moara!"

7. ^Imi asum integral afirmatziile de mai sus, la nevoie chiar si în instantza. Daca moderatorii forumului se tem de eventualele complicatzii juridice pe care le-ar putea provoca acest post, nu au decît sa le dea datele mele personale celor doi ciumpalaci - Cove si Andrei Gheorghe. De altfel, acesta din urma a aflat ce cred eu despre el, expresia cu care l-am definit aparînd într-un articol publicat de subsemnatul în Heavy Metal Magazine, cu semnatura mea dedesupt. Articolul i l-au aratat niste cunostiintze comune...

8. Am senzatzia ca am recunoscut sub "opera" idiotului de :D Cove si nik-urile cîtorva co-forumisti care postasera comentarii...

Link to comment
Share on other sites

Ce nu inteleg eu e cum atatia oameni trecuti prin viata, cu ceva experienta nu inteleg ca televizorul e cea mai rapida metoda de spalare a creierelor. Eu folosesc televizorul ca extensie video large cand vreau sa vad vreun episod din Battlestar Galactica pe 94 centimetri. Obisnuiam la pauza de pranz sa vin acasa si sa ma uit la stirile de la 1 (la mine e 12, decalaj de fus orar) si chestia asta imi taia pofta de mancare cand vedeam tonele de subiectivism dintr-o emisiune presupusa de informare (dezinformare, mai degraba, pentru cine a studiat oleaca razboiul pshihologic dus cu mijloace media).

Protagonistii emisiunilor de genul astora si moderatorii ori nu inteleg ce impact devastator au aberatiile lor debitate live asupra unor minti crude de copii ori sunt de o rautate feroce, chestia ca o fac pentru bani cade, puteau sa spele dusumele si pereti pentru asta, era o slujba mai decenta cu mai multa demnitate.

De cand am inteles asta TV-ul e un mobilier misto la care copilul se mai uita la desene. Si sincer, nu ai ce sa alegi printre posturi, toate sunt o apa si un pamant, doar Discovery e ceva based on facts, pacat ca vine greu cu ceva nou, cam repeta unele documentare...

Link to comment
Share on other sites

...tonele de subiectivism dintr-o emisiune presupusa de informare (dezinformare, mai degraba, pentru cine a studiat oleaca razboiul pshihologic dus cu mijloace media).

Protagonistii emisiunilor de genul astora si moderatorii ori nu inteleg ce impact devastator au aberatiile lor debitate live asupra unor minti crude de copii ori sunt de o rautate feroce, chestia ca o fac pentru bani cade, puteau sa spele dusumele si pereti pentru asta, era o slujba mai decenta cu mai multa demnitate.

 

Cît se poate de CORECT

^Imi aduc aminte ca în 1990, în Piata Universitatzii se scanda "Atzi mintzit poporul cu televizorul". Nu s-a schimbat, de fapt, nimic.

 

Oh lasati-o moarta. Aveti la fel de multe legaturi cu satanismul [in toate fatetele lui, de la kliffothice pana la laVey sau Crowley sau politeismul pre-crestin] cum au si aia din clip.

 

Eu AM - exact cu politeismul precrestin. Sunt pagîn practicant - druidic wiccan - iar talibanismul creshtin ortodox care acum este practicat exact de catre nostalgicii orelor de învatzamînt politic si ai sistemului comunisto-securist ma irita la culme. "Bunii crestini" de azi sunt exact turnatorii de ieri - crede-ma, stiu perfect ce spun, m-am lovit de FOARTE MULTE astfel de specimene.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
1. Decît parintzi ca ai fetei ~aleia, mai bine lipsa!

2. IMO, :) Cove e un oligofren retardat.

Pokemonii cu aere de satanisti au macar meritul de a fi amuzantzi - el NU E.

3. Daca eram de fatza, îi spuneam comunistului ala de tata ca nu as face schimb de înfatzisare cu el nici platit si nici de frica.

4. Nu am putut vedea porcaria pîna la capãt, m-am înfuriat cumplit... Atît din cauza "minunatului" realizator, cît mai ales din cauza :) tatalui bietei fete.

5. Mi-a placut urmatorul comentariu postat pe You Tube:

calugarulcarpatin "eu nu mi am dat seama ca ar fi in vreun cimitir...nu vad nici o cruce...poate a lui cove intr-un coltz.. :D ))), voi vedeti oameni buni?".

6. ^In momentul în care numitul :) Cove (si sfertodoctul cu prompter numit :D Andrei Gheorghe) vor ajunge "six feet under", ma ofer sa le fac cinste cu cîte o coroana de flori, care va fi însotzita de inscriptzia "fie-i tzarîna ushoara precum pietrele de moara!"

7. ^Imi asum integral afirmatziile de mai sus, la nevoie chiar si în instantza. Daca moderatorii forumului se tem de eventualele complicatzii juridice pe care le-ar putea provoca acest post, nu au decît sa le dea datele mele personale celor doi ciumpalaci - Cove si Andrei Gheorghe. De altfel, acesta din urma a aflat ce cred eu despre el, expresia cu care l-am definit aparînd într-un articol publicat de subsemnatul în Heavy Metal Magazine, cu semnatura mea dedesupt. Articolul i l-au aratat niste cunostiintze comune...

8. Am senzatzia ca am recunoscut sub "opera" idiotului de :D Cove si nik-urile cîtorva co-forumisti care postasera comentarii...

 

maah degeaba te agiti !!! niciunul dintre aia nu is persoanele in cauza !!! so fi intamplat ceva de genu !! adica un tata tampit descopera ca ficasa adora pe satanas si bla bla bla ... da astia is toti actori !!! uiitate pe prima tv pe site !!! is cateva episoade online ... si incainte sa inceapa spune ca is actori si bla bla bla !!!

Link to comment
Share on other sites

Eu AM - exact cu politeismul precrestin. Sunt pagîn practicant - druidic wiccan - iar talibanismul creshtin ortodox care acum este practicat exact de catre nostalgicii orelor de învatzamînt politic si ai sistemului comunisto-securist ma irita la culme. "Bunii crestini" de azi sunt exact turnatorii de ieri - crede-ma, stiu perfect ce spun, m-am lovit de FOARTE MULTE astfel de specimene.

i suport this post :)

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

i suport this post :)

+1 :)

 

Si mie îmi plac cele doua citate din Kurt Kobain pecare le postezi...

 

@Szekely: Te contrazic, nu ma agit deloc degeaba! Fiind rocker metalist, toata aceasta demonizare a rockului metalic ma afecteaza direct si personal. Ca urmare, ma consider PERFECT indreptatzit sa zic si eu precum cei de la Manowar: "But the enemies of Metal I can't forgive". Pentru ca, repet, rockul este demonizat - obiceiul rockerilor de a spune lucrurilor pe nume no matter what si de a gîndi cu capetele lor în loc sa stea cu turma DERANJEAZA pe multzi.

Despre Crowley si La Vey, alta data - subiectul e destul de vast iar eu sunt at work.

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la hip-hop, atunci iti dau dreptate. :D

NU ma refer la :) hip-hop, REFUZ sa ma refer la :) hip-hop, detest cu pasiune aceasta porcarie suburbana "scoasa la înaintare" de cei care vor sa desfiintzeze rockul si care se adapostesc sub comoda plapuma a :) corectitudinii politice.

Link to comment
Share on other sites

Aerosmith, Korn si Six Feet Under oare fac parte din aceeasi conspiratie, a celor "care vor sa desfiintzeze rockul" ? :)

??????????????????????????????????????????????????????????????????

??????????????????????????????????????????????????????????????????

Imi place solutia asta: "Ganditi liber, atata timp cat ganditi ca mine!"

Ce mama dracului te face sa crezi k ai dreptul sa-mi reprosezi asa ceva? Resping reproshul tau ca NUL si NEAVENIT

 

@SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S....

Mai multa substantza decît orice piesa rock? FALS

Mostra de "substantza":

Acum sunt pregatit sa-mi reîncar cartela..... Bag 30 de minute sa o sun pe Mirelaaa... Direct din cartier . . Mai ieftin ca o colaaa............

Nu hip-hopul este atacat de mafia Hollywoodului (sediul industriei propagandei) si de mass-media, ci rockul. Cît despre folk, degeaba are (doar pe alocuri) mesaj protestatar, daca suna a apa cu zahar...

Link to comment
Share on other sites

Mostra de "substantza":

Acum sunt pregatit sa-mi reîncar cartela..... Bag 30 de minute sa o sun pe Mirelaaa... Direct din cartier . . Mai ieftin ca o colaaa............

Nu hip-hopul este atacat de mafia Hollywoodului (sediul industriei propagandei) si de mass-media, ci rockul. Cît despre folk, degeaba are (doar pe alocuri) mesaj protestatar, daca suna a apa cu zahar...

eu sincer sper ca tu esti mai destept ca majoritatea populatiei acestei tari si ti-ai dat seama ca acela nu e hip hop :)

 

ala e un ***

 

daca vrei hip hop asculta 2pac, notorious big, raekwon, krs one, digable planets(jaz and rap :) )

sincer ca mam saturat de gloata asta de rockeri care cred ca hip hopul e un ***, da, in ziua de azi rapul e un *** dar asa e si punkul, ambele au fost incredibile la inceput acum sau dus,

 

din cauza comercializarii

in concluzie, rapul oldschool (underground, in care se canta despre multe subiecte abordate si de rockeri) merita ascultat dar aceste melodii cica, ale negrilor de acum despre femei bautura si masini sunt de-a dreptul jalnice

Link to comment
Share on other sites

...aceste melodii cica, ale negrilor de acum despre femei bautura si masini sunt de-a dreptul jalnice

Le-ai uitat si pe cele despre iarba (pot) si dusmani - in stilul manelarilor de la noi. Am selectat din postul tau pasajul care exprima cel mai bine ceea ce ma irita.

Acuma, ca sonoritate, nu te supara pe mine, dar un om care a început cu Phoenix, a trecut prin Slayer si Overkill (aici DA protest social!!!!!!!!!) si a ajuns la viking metal nu prea poate sa "digere" hip-hopul...

Si, repet, imi plac LA NEBUNIE cele doua citate din Kurt Kobain pe care le postezi.

Anyway, constat k discutzia s-a deplasat - referitor la Cove si altzii k el, nu pot decît sa repet ce am mai spus.

Revenind un pic la satanism, acesta este mai vechi decît miscarea rock, datînd el de prin Evul Mediu si aparînd initzial in zonele rurale ale Europei de Nord in care crestnismul era asociat cu opresiunea si Inchzitzia (foarte activa nu doar in Spania, ci si in Germania, de exemplu). Satanismul... sa-i zic "mainstream" este o inversare a ecuatziei crestine. Adica lumea este opera unui creator malefic, iar "baiatul de treaba" care poate oferi mîntuirea este cel aflat in opozitzie...

Link to comment
Share on other sites

ok daca tot o luam asa...

eu am inceput cu rap-ul, am trecut la regae, dupaia la punk, dupaia ceva metalcore/death metal/blackmetal si acum la grunge/alternative

ideea aici este ca eu miam dat seama ca fiecare stil de muzica fie rap sau rock, de satanisti sau crestini sau budisti, are ceva aparte, ceva ce merita apreciat (atata vreme cat nu devine muzica comerciala)

 

satanismul este un simplu nume mai pompos pentru un singur cuvant-REBEL

cei care sunt rebeli (cu adevarat rebeli nu ma refer la emolai care dau cu picioru-n usa si se cred rebeli) vor fi intotdeauna dati la o parte de ceilalti care se cred "normali", asa fac si crestinii cu asa zisi satanisti

 

este acea mentalitate de om tampit si needucat, acea mentalitate care te face sa respingi ceea ce e diferit sau ceea ce nu intelegi

 

si totusi...multi continua sa fie asa

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
Revenind un pic la satanism, acesta este mai vechi decît miscarea rock, datînd el de prin Evul Mediu si aparînd initzial in zonele rurale ale Europei de Nord in care crestnismul era asociat cu opresiunea si Inchzitzia (foarte activa nu doar in Spania, ci si in Germania, de exemplu). Satanismul... sa-i zic "mainstream" este o inversare a ecuatziei crestine. Adica lumea este opera unui creator malefic, iar "baiatul de treaba" care poate oferi mîntuirea este cel aflat in opozitzie...

 

nemtii erau protestanti si la fel toate tarile crestine din nord ... si alea din nord care nu erau crestine erau pagane ...

si spaniolii in epoca hasburgilor or fost in razboaie neincetate contra protestantilor , nemti , englezi si toate alea ..

 

si inteleg punctul tau de vedere ... adica daca se pune cu metal se pune cu tine ... da tot degeaba te agiti ca tot nu rezolvi nimic :) deci tot nu are rost sa te agiti :)

Link to comment
Share on other sites

ok daca tot o luam asa...

eu am inceput cu rap-ul, am trecut la regae, dupaia la punk, dupaia ceva metalcore/death metal/blackmetal si acum la grunge/alternative

ideea aici este ca eu miam dat seama ca fiecare stil de muzica fie rap sau rock, de satanisti sau crestini sau budisti, are ceva aparte, ceva ce merita apreciat (atata vreme cat nu devine muzica comerciala)

 

satanismul este un simplu nume mai pompos pentru un singur cuvant-REBEL O ETICHETA

cei care sunt rebeli (cu adevarat rebeli nu ma refer la emolai care dau cu picioru-n usa si se cred rebeli) vor fi intotdeauna dati la o parte de ceilalti care se cred "normali", asa fac si crestinii cu asa zisi satanisti

 

este acea mentalitate de om tampit si needucat, acea mentalitate care te face sa respingi ceea ce e diferit sau ceea ce nu intelegi

 

si totusi...multi continua sa fie asa

 

Buuun, la faza asta gîndim la fel. Cred deci ca ti-ai dat seama si de ce m-am aprins asa de tare pe acest subiect...

BTW de "normalitate"... Check my profile si uita-te la poza in care apar cu bass-ul in mîna. Ei bine, I still go to work (sunt jurnalist) with the same kind of outfit. As for me, am incercat sa intzeleg si chestiile pe care le diger mai putzin... ^Inchei cu un citat din Eminescu:

"Rele-or zice ca sunt toate cîte nu le-or întzelege" (Scrisoarea I)

Link to comment
Share on other sites

nemtii erau protestanti si la fel toate tarile crestine din nord ...

^Inainte de a fi protestante au fost catolice. Iar centrul geografic al vînatorii de vrajitoare a fost Germania, nu Spania. "Malleus Malleficarum" (manualul vînatorilor de vrajitoare din epoca) este "opera" a doi inchizitori nemtzi, Heinrich Kramer si Jacob Sprenger.

 

si inteleg punctul tau de vedere ... adica daca se pune cu metal se pune cu tine ... da tot degeaba te agiti ca tot nu rezolvi nimic :) deci tot nu are rost sa te agiti :)

 

Daca nu te agitzi, SIGUR NU FACI NIMIC. Indeed, iau atacurile la adresa Metalului intr-un mod FOARTE personal... And it ain't gonna change no matter what! De facut, tot am mai facut cîte ceva:

http://www.carteadenisip.ro/articole/artic...he/id-1937.html

Pe ~asta l-am scris la furie, dupa care am pus mîna pe telefon si l-am sunat pe Lentzi Chiriac (ne cunoastem din '91) si i-am zis "Am un articol pt. revista ta". L-a publicat.

Au mai fost si altele...

Link to comment
Share on other sites

hai sa fim seriosi....una peste alta e facatura ieftina, in al doilea rand decat sa stai cu ciorile ascultand manele si cu coji de seminte la gura mai bine umblii noaptea prin cimitir ....te mai destinzi, mai cunosti oameni noi... :):)

...Sau oameni foarte vechi, din categoria "undead"... Anyway, ai izbutit sa ma amuzi - thanks!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.