www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Pt Achizitionarea Unei Chitari Acustice Mid-level


KillcountLost

Recommended Posts

Salut tuturor si multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

Vreau sa mi cumpar o chitara acustica cat de cat de calitate, cu un sunet plin, armonios, compatibil cu balade rock/rock-ul anilor 70, in special pentru finger picking.

 

Cant de vreun an, am invatat sa cant pe un Stagg de 3 milioane (maxim) care sincer suna cam spart si se dezacorda f repede. Plus ca, dupa 4-5 luni, unele taste au inceput sa zbarnaie la hammer-on-uri.

 

Dispun de maxim 10 milioane ROL, iar ceea ce ma intereseaza mai degraba sunt firmele producatoare spre care ar trebui sa ma orientez, in acest buget. La chitari electrice am habar despre ce firme sunt de calitate intr-un anumit interval de pret, dar despre chitari acustice nu cunosc foarte multe detalii - si nu as vrea sa iau la incercat toate chitarile dintr-un magazin, cate 10 minute fiecare, pana ma decid.

 

 

Merci mult si sper sa aveti timp de reply-uri,

 

pe curand

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa mi cumpar o chitara acustica cat de cat de calitate, cu un sunet plin, armonios...

 

Recomandarea mea: "Takamine EG340SC". E un pic peste bugetul inițial, dar am vãzut cã meritã (probat efectiv la Cluj în comparație cu mai multe).

 

De asemenea, de probat ºi Hohner (ceva de genul DMC725S sau DM700S).

Link to comment
Share on other sites

Recomandarea mea: "Takamine EG340SC". E un pic peste bugetul inițial, dar am vãzut cã meritã (probat efectiv la Cluj în comparație cu mai multe).

 

De asemenea, de probat ºi Hohner (ceva de genul DMC725S sau DM700S).

 

Takamine EG340SC e o chitara decenta, deasemenea si Hohner-ele de mai sus care mi se par mai bune decat Takamine la aceeasi bani.

 

Deasemenea daca doresti una neamplificata poti sa te uiti si la Ibanez AW15 si AW28, s-ar putea ca una din ele sa fie ceea ce cauti tu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.