www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Cover Si Inspiratie Din Melodii Existente


Guest adrianodisegnare
 Share

Recommended Posts

Guest adrianodisegnare

Am si eu o intrebare sau mai multe...

1:Daca vreau sa fac un cover, o melodie existenta cum s-au mai facut, imi trebuie vreun acord din partea celui care a scris melodia si a cantato , oa are pe album etc ?

2:Spre ex Slash a luat tematica din filmul Godfather si a cantato in stil rock.. in fine, as vrea sa iau si eu o melodia de genu asta dintr-un film.. tot asa un theme ... Cum fac, am nevoie de acorduri .. ceva legat de drepturile autorului ? Pt ca nu vreau sa ma trezesc cu proces pe capul meu...

3:Am compus ceva, nu e melodie finalzata.. mai degraba un riff, un solo.. dar nu am facut drepturi (asta daca se face asa ceva) si mi-l fura careva si zice ca e compus de el, dar nu e si nu am cum sa dovedesc... pur si simplu se gandeste cineva sa imi foloseasca ideea... Eu ce pot sa mai fac in cazul asta? Si exista cumva sa pui drepturi pe parti de genul asta compuse.. riff solo.. poate chiar si melodie intreaga dar asa in forma incipitiva.. sau poate chiar forma finita.. dar fiind doar una si neputand scoate album etc.. in fine.. Ce pot sa fac si in privinta asta ?

Multumesc, astept un raspuns.. sau mai multe :))

Link to comment
Share on other sites

1:Daca vreau sa fac un cover, o melodie existenta cum s-au mai facut, imi trebuie vreun acord din partea celui care a scris melodia si a cantato , oa are pe album etc ?

Nu.

 

2:Spre ex Slash a luat tematica din filmul Godfather si a cantato in stil rock.. in fine, as vrea sa iau si eu o melodia de genu asta dintr-un film.. tot asa un theme ... Cum fac, am nevoie de acorduri .. ceva legat de drepturile autorului ? Pt ca nu vreau sa ma trezesc cu proces pe capul meu...

Nu.

 

3:Am compus ceva, nu e melodie finalzata.. mai degraba un riff, un solo.. dar nu am facut drepturi (asta daca se face asa ceva) si mi-l fura careva si zice ca e compus de el, dar nu e si nu am cum sa dovedesc... pur si simplu se gandeste cineva sa imi foloseasca ideea... Eu ce pot sa mai fac in cazul asta? Si exista cumva sa pui drepturi pe parti de genul asta compuse.. riff solo.. poate chiar si melodie intreaga dar asa in forma incipitiva.. sau poate chiar forma finita.. dar fiind doar una si neputand scoate album etc.. in fine.. Ce pot sa fac si in privinta asta ?

Multumesc, astept un raspuns.. sau mai multe :))

Poti sa pui copyright pe orice vrei, dar doar linia melodica este luata in consideratie. Nu poti da in judecata pe cineva ca "ti-a furat progresia" de exemplu. Pt. copyright trebuie sa te inscrii la organizatia care se ocupa cu asa ceva. In USA de exemplu se numeste MPA, in Anglia PRS, in Italia SIAE, etc ...

Link to comment
Share on other sites

"Pentru copyright trebuie sa te inscrii la organizatia care se ocupa cu asa ceva. In USA de exemplu se numeste MPA, in Anglia PRS, in Italia SIAE, etc ... "

 

 

In Romania UCMR din cate stiu eu

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

melodii preluate mai sunt da chestia asta se-ntampla frecvent printre comerciale. depinde de ce faci tu, daca esti la aia cu comercialele. ca in rest, chiar ar fi o chestie destul de penibila sa vina careva sa-ti fure ideea. in Romania se cam poate intampla sa ti le vanda producatoru; asa a patit unu raper de la sate. s-a straduit, a facut, a dat demo-urile unei case de inregistrari si producatoru le-a vandut. ala s-a cam tirat d-aici. incidentu i s-a intamplat lui Ciuraru daca poate ati auzit de el in special bihorenii si care-s din zona Alesd.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.