www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Black Beauty


Guest ArkANGEL
 Share

Recommended Posts

Guest ArkANGEL

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...&CollectionID=6

 

Ma gandeam sa-mi iau chitara asta dupa ce invat sa cant mai bine (pe o acustica). Din cate am observat eu este o chitara destul de deosebita, are 3 humbuckere. As dori sa shtiu care sunt avantajele si dezavantajele unui asemenea aranjament al dozelor. Shtiu ca exista sanse sa lovesti doza cu pana daca nu esti atent, acest lucru putand fi remediat foarte usor. Din cate am mai citit pe net cele trei doze produc foarte bine si un sunet clean, dar scot si un sunet bun pentru metale. Dupa ce o iau va fi nevoie sa inlocuiesc dozele cu unele mai bune, cu ce anume? Cateva pareri despre aceasta chitara si sfaturi ar fi binevenite, multumesc.

 

P.S. Stie cineva cum e cu chitarile trecute prin vama din Scotia? :)

Edited by ArkANGEL
Link to comment
Share on other sites

Este simplu: dozele simple scot inalte mai multe.. au un sunet clean mai bun. Humbuckerele se preteaza la metale. Din scurta mea experienta iti recomand humbuckere deoarece poti simula cu anumite procesoare de efecte destul de bine dozele simple. Parerea mea este ca o electrica este o belea daca nu ii asiguri un combo :)

 

P.S. Nu am vazut niciodata un Les Paul cu 3 humckere :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Salut. E o chitara frumoasa, si destul de buna din cate stiu.

In ce priveste aranjamentul dozelor, avantajul evident ar fi acela al versatilitatii (desi nu multi chitaristi prefera sunetul dozei din mijloc), iar un posibil dezavantaj ar fi acela ca daca ai doze cu magneti puternici si/sau dozele foarte apropiate de corzi s-ar putea ca campul magnetic generat de doze sa afecteze vibratia corzilor, modificand lungimile la care se vor forma armonicele de ordine inalte. (practic, chitara va falsa), iar avand mai multe doze e ceva mai probabil sa se intample asta, dar fenomenul poate fi corectat usor indepartand dozele de corzi putin.

Cat despre lovitul dozei din mijloc cu pana eu nu mi-as face prea multe probleme, mai ales daca folosesti pene din plastic.

S-ar putea sa-ti placa sunetul dozelor standard care vin cu chitara, sau s-ar putea sa cauti altceva, dar ca sa-ti dai sema de asta trebuie sa canti tu pe ea mai intai. Ca marci pt doze pot sa-ti recomand Seymour Duncan, DiMarzio, Bartolini si nu numai. Daca te hotarasti sa le schimbi poti sa te interesezi aici pe forum sau pe net cu privire la caracteristicile diferitelor modele in functie de genul pe care vrei sa il abordezi. (ca paranteza pt chitara asta eu personal as alege doze S-D: full shred / J.B. / '59, de la bridge spre neck, dar asta e o alegere strict personala)

bafta, sper ca-ti e de folos ce am scris

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

Salut. E o chitara frumoasa, si destul de buna din cate stiu.

In ce priveste aranjamentul dozelor, avantajul evident ar fi acela al versatilitatii (desi nu multi chitaristi prefera sunetul dozei din mijloc), iar un posibil dezavantaj ar fi acela ca daca ai doze cu magneti puternici si/sau dozele foarte apropiate de corzi s-ar putea ca campul magnetic generat de doze sa afecteze vibratia corzilor, modificand lungimile la care se vor forma armonicele de ordine inalte. (practic, chitara va falsa), iar avand mai multe doze e ceva mai probabil sa se intample asta, dar fenomenul poate fi corectat usor indepartand dozele de corzi putin.

Cat despre lovitul dozei din mijloc cu pana eu nu mi-as face prea multe probleme, mai ales daca folosesti pene din plastic.

S-ar putea sa-ti placa sunetul dozelor standard care vin cu chitara, sau s-ar putea sa cauti altceva, dar ca sa-ti dai sema de asta trebuie sa canti tu pe ea mai intai. Ca marci pt doze pot sa-ti recomand Seymour Duncan, DiMarzio, Bartolini si nu numai. Daca te hotarasti sa le schimbi poti sa te interesezi aici pe forum sau pe net cu privire la caracteristicile diferitelor modele in functie de genul pe care vrei sa il abordezi. (ca paranteza pt chitara asta eu personal as alege doze S-D: full shred / J.B. / '59, de la bridge spre neck, dar asta e o alegere strict personala)

bafta, sper ca-ti e de folos ce am scris

 

Salve, cu falsatul sper sa nu am probleme (sper ca cei de la Epiphone au luat masuri ca sa nu falseze), daca nu, o sa indepartez dozele de corzi. Dozele Duncan mi-au mai fost recomandate, am auzit ca sunt foarte bune. Cand (daca) o sa iau chitara si nu o sa fiu multumit de dozele standard, probabil o sa le schimb cu unele Duncan. Eu o sa ma concentrez pe metale, asa ca daca ce mi-ai recomandat (full shred / J.B. / '59, de la bridge spre neck) pentru asta e, atunci asa sa fie :). Daca micile defecte ale Black Beauty pot fi remediate usor atunci ele nu reprezinta o problema.

 

Multumesc pentru sfaturi.

 

Geiger: Dupa cum am zis, este o chitara deosebita :).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Daca vrei sa canti death sau chestii mai dure s-ar putea sa vrei niste doze mai "suparate", (cel putin in bridge). Combinatia de care vorbeam e mai potrivita pentru heavy metal / power metal, si nu cred sa faca probleme modificand vibratia corzilor. Poti sa mai ceri si alte pareri pe forum referitoare la doze, uite, pt metale mai "rele" poti incerca doze active EMG (au multi fani, inclusiv printre forumisti, chiar daca pe mine, personal, nu ma incanta foarte tare)

Oricum, chitara e faina :)

Link to comment
Share on other sites

Guest madbluepaul

Salut. Depinde ce vrei sa canti cu ea...eu am un Epi Les Paul standard, red wine. Doza de neck suna bine, pentru bridge am luat deja un Seymour Duncan Pearly Gates. Probabil din 3 humbuckere vei vrea sa schimbi 2...iti recomand sa "sapi" bine pe net, pe seymourduncan.com, sau dimarzio.com. Nu uita ca aceste doze sunt in general peste 80$ bucata, daca nu mai mult. e musai Black Beauty cu 3 humbuckere? poti lua un Ace Frehley signature, care are tot 3 doze si toate dimarzio, sau un Zakk Wylde care a re deja EMG-uri pe el...ma rog, de gustibus. Oricum, eu unul sunt multumit de Epiphone, si de 5 ani l-am tot cantat...

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

Salut. Depinde ce vrei sa canti cu ea...eu am un Epi Les Paul standard, red wine. Doza de neck suna bine, pentru bridge am luat deja un Seymour Duncan Pearly Gates. Probabil din 3 humbuckere vei vrea sa schimbi 2...iti recomand sa "sapi" bine pe net, pe seymourduncan.com, sau dimarzio.com. Nu uita ca aceste doze sunt in general peste 80$ bucata, daca nu mai mult. e musai Black Beauty cu 3 humbuckere? poti lua un Ace Frehley signature, care are tot 3 doze si toate dimarzio, sau un Zakk Wylde care a re deja EMG-uri pe el...ma rog, de gustibus. Oricum, eu unul sunt multumit de Epiphone, si de 5 ani l-am tot cantat...

 

Alea (Zakk si Ace) sunt mult mai scumpe (de unde as vrea sa iau eu), asa ca as prefera BlackBeauty si daca o sa am nevoie o sa inlocuiesc dozele mai incolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

La ce ii buna inca o doza in mijloc? Io zic ca nu o sa o folosesti niciodata, mai ales pt metal unde conteaza mult doza de bridge shi uneori doza de neck la solistici.

De lovitu dozei nu-i probl ca nu se strica ea shi despre faza cu magnetizatu corzilor ii chiar stupida.

 

Am auzit de cazuri in care dozele erau foarte puternice si erau foarte aproape de corzi, rezultatul era ca se modifica vibratia corzilor.

Edited by ArkANGEL
Link to comment
Share on other sites

Dragul meu, chitara de care vorbesti este o copie oficiala dupa Gibson-ul LP Custom cu 3 doze, produsa de Epiphone, cu un raport calitate/pret foarte bun. Nu este nevoie sa schimbi la inceput nimic. Combinatiile de doze sunt: sus- doza de la gat, mijloc-doza de la gat+doza de la mijloc, jos-doza de la calus. Reglajele sunt: volum+ton pentru pozitiile de sus+mijloc si separat, volum+ton pentru pozitia de jos. Unii se plang ca n-ar avea loc sa dea cu pana din cauza dozei din mijloc. Verifica si daca consideri ca nu te descurci, exista acelasi model doar cu 2 doze. Eu personal folosesc un Epiphone SG Custom, tot cu 3 doze si nu ma deranjeaza. Un Epi LP Custom are si Nicu Patoi si stiu ca e foarte multumit. Dozele le poti schimba ulterior, doar daca simti nevoia. Oricum este o alegere reusita!

Link to comment
Share on other sites

Esti pe aproape Comanele! Nicu Covaci are in momentul de fata un Gibson LP ARTISAN cu 3 doze SERIES VII, un fel de Cusom DE LUXE! daca se poate spune asa, o serie redusa de chitare pe care o poti recunoaste dupa intarsiile (inlay-uri) deosebite de pe grif si paleta. S-a fabricat prin `70, `80. Acum este scos din fabricatie! Felicitari, ai spirit de observatie! Alte amanunte? :)

Link to comment
Share on other sites

salut.

am cantat saptamana trecuta pe un epi les paul custom.e exact acelasi lucru ca black beauty da are doar 2 humbuckere.

ok in primul rand chitara este foarte frumoasa si setata ca lumea e un vis sa o canti. low action, intonatie perfecta etc.

parerea mea este ca mai bine un custom decat un beauty pt ca intradevar doza din mijloc iti cam sta in drum.e nasol si iti spun si de ce. dozele sunt aurii, insa daca le lovesti cu pana sare vopseaua de pe ele si nu o sa arate tare bine. aceeasi problema avea si chitara pe care am cantat eu si asta nu avea doza in mijloc.

in al doilea rand depinde ce cauti. custom-ul are niste doze ok,eu zic suficiente pt aproape orice gen de muzica.bridge-ul e foarte bright, iar neckul e foarte bluesy. intre ele ESTE o diferenta de tonalitate mare.

dar asta mie mi s-a parut cool.cu switchul pe mijloc pt iesi niste cleanuri ok.asa ca sincer din punctul meu de vedere a treia doza nu prea isi mai are rostul.mai bine ia-ti un custom. e cu 50$ mai ieftin, nu ca asta ar fi marea problema, cred...

in rest chitara e foarte frumos lucrata.

inca un amanunt...gatul este, daca imi aduc bine aminte, mai subtire decat la lp standard.

spun asta pt ca ulterior mi-am luat un standard

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ca idee, Vivian Campbell, chitarist la Dio si Whitesnake prin anii 80 folosea (cel putin live) o chitara Kramer Nightswan configurata in felul urmator: Bridge: SD Full Shred / Middle: SD J.B. , fara doza in neck (ulterior, una din chitare, Nightswanul original, a avut adaugata o doza simpla in neck). Am adaugat aici o poza ca sa va faceti o idee ( e un model reissue dar arata exact ca originalul ):

post-143-1141055623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.