www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bugera 333 Si Marshall 1936 2x12


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

Ei bine maine am de gand sa cumpar ampu si cabu ... daca este ceva sa imi suneti sa ma avertizati ... acuma e momentu ... cat despre chestii de genu se strica repede etc... am 3 ani garantie...

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

nu poate sa imi deie nimeni un sfat mai normal ??? ce diferenta ar fi intre combo si head plus cab ??

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

nu poate sa imi deie nimeni un sfat mai normal ??? ce diferenta ar fi intre combo si head plus cab ??

 

Pai la head + boxa ai mai multe difuri, la combo esti cam limitat, chiar daca are si iesire pt boxe, mie sincer nu mi-ar place sa am un combo si sa il conectez la o boxa.Eu prefer varianta head + boxa.

 

Sunt si cabinete 2x12 cu Vintage 30 in ele.Vezi pe Thomann la Harley Benton.Nu stiu cat sunt de bune, dar...

Link to comment
Share on other sites

stiti daca exista vreun 2x12 cu v30 ce sa aiba peste 120 de wati ?

 

Ar fi ciudat sa poata avea peste 120w. Citind pe site-ul Celestion specificatiile difuzorului, reiese ca power rating-ul unuia este de 60w. Deci 120w pentru doua. Probabil ca o sa gasesti specificatii mai conservatoare, de 100w, pentru asa ceva, dar nu mai mari.

 

Ai grija cu cabinetele foarte ieftine, nu vrei ceva dintr-un PAL de slaba calitate care sa rezoneze teribil de prost - si care sa se teseasca doar daca te uiti mai incruntat la el - plus ca dup-aia vei da vina pe difuzoare, sarmanele.

 

ce diferenta ar fi intre combo si head plus cab ??

 

Diferenta principala e ca nu poti pleca cu amp-ul fara boxa, daca sunt ambele in aceeasi cutie :)

 

Apoi, apar diferentele de ordin sonor care sunt multe si marunte. Plus, conteaza daca este un combo (sau cabinet) open-back (joase mai putine) sau closed-back (joase mai pregnante). Ideal ar fi sa incerci ambele (sau toate 4, daca luam in considerare diferentele open/closed) variante, ca sa te decizi singur ce-ti trebuie.

 

@apocalipsa - ori raspunzi la intrebarile omului, ori nu raspunzi deloc. Orice replici ai, trimite-mi-le pe PM.

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

da mersi cearny ... idea este ca nu stiu daca se merita sa dau 200 de euro in plus ... adica pentru niste diferente subtile nu cred... spunetimi ce ati face voi ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.