www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton 12 String


Radu Burcea
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Harley Benton HB200-12NT

- Made in China, in 2009

- Pret - 700 de ron(cu tot cu case)

- Caracteristici:

- Griff foarte comod,din mahon,cu fretboardul din palisandru,actiunea fiind foarte mica pentru o chitara double-six(undeva in jur de 2.5 mm).De mentionat ca cheitele sunt unele covered.(chitara sta f. bine acordata.)

- Cutia-spate si laterale din mahon,cu top de molid solid,din cate am inteles.Preamplificatorul este un EQ7545R.

- Cum suna / Cum se comporta - suna foarte bine,are sunetul acela adevarat de 12 string ,si dupa cum am mai spus e foarte comoda.

- Parti bune / Parti rele:

Avantaje : grifful mi se pare superb, foarte comod , si cred ca asta e punctul ei forte. finisajele sunt ireprosabil de bune.

fret-urile sunt foarte bine puse,chitara a beneficiat si de un setup profesionist.

Parti rele :pana acum nimic

 

Ratting total pana acum 10/10 pt sunet,finish si comoditate.

Edited by radu burcea
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
avand in vedere ca nu mai pot posta dupa celalalt profil,de acum il voi folosi pe acesta.

 

on topic:maine chitara face 2 saptamani si inca nu s-a dezacordat :>

 

 

revin la aproape 2 luni de la cumpararea chitarei..cu pareri in mare bune si foarte bune.Parerea buna e acordajul care tine cu saptamanile,in conditiile in care cant cateva ore bune pe zi la ea...suna parca din ce in ce mai bine..asta poate si pentru ca ma obisnuiesc eu cu ea tot mai tare...o parte nesatisfacatoare ar fi Strap Buttonurile care sunt cam inguste si se intampla sa iasa cureaua de pe ele dar s-a rezolvat cu niste straplockuri(vezi topicul Strap Locks sau ceva de genul...).Deci,ca sa fac iar o parere generala raman tot la 10/10 in aceasta categorie de pret.

 

Pt cine e interesat iata si un link cu chitara: http://magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BENTON-...2NT-_-6510.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Well,dupa mai bine de 3 ani revin cu niste impresii.

Cum intre timp am probat foarte multe chitari,printre care si double-sixuri construite integral din lemn solid tind sa privesc altfel lucrurile.

Cheitele: Da,am spus ca tin acordajul cu saptamanile.Da,asa a fost.Pana intr-o zi cand cu greu mai tineam chitara acordata.Le-am schimbat recent cu Wilkinsonurile de pe VIntage v100 fiindca acum tin doar 6 corzi pe chitara.

Finisajul: Da,foarte bun pentru gama asta de pret,insa cand zic foarte bun ma refer la aspect fiindca s-a dovedit a ri foarte casant,si in anumite locuri are niste sparturi in lac de toata frumusetea.

Actionul: Spuneam ca e foarte jos.Intradevar,asa era.Insa cand am dat jos cele 6 corzi,avand astfel o acustica normala m-am trezit cu tot felul de buzzuri si freturi moarte,fiindca in configuratia 12 string rar ajungeam mai departe de fretu' 7.S-a rezolvat cu un saddle mai inalt.

Pickguardul s-a deslipit si el la un moment dat.L-am inlocuit si gata.

CEA MAI NASOALA PROBLEMA A FOST AIA CAND AM SCOS ODATA CABLUL DIN CHITARA CU TOT CU LEMN SI CU MUFA. Am rezolvat problema asta cu superglue,oja,si alte asemenea,dupa care am slefuit.Totul ok acum.

Totusi,in ciuda defectelor enumerate care nu sunt putine,si pentru unii de netrecut cu vederea este o chitara decenta,care suna foarte bine cu corzi 12-54 si care a surprins pe multi atunci cand au auzit-o.

Imi place ca,avand griful atat de lat in configuratia cu 6 corzi imi permite spatiu din belsug ceea ce ii da un mare plus pentru mine.

post-11684-0-22868700-1348084888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.