www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Squier ... ?


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

Guest mateiutzu

Vreau sa imi cumpar o chitara Squier dar nu stiu exact ce sa aleg ... Voi canta un rock mai vechi ... mai nou .. in orice caz nu metal ... (U2, Queen, Bon Jovi, Deep Purple ... etc)

Oscilez intre Affinity si Standard Series ... dar nu stiu diferenta ...

Apoi la seria Standard mai e o dilema. Exista un model pe 4 doze doar ca nu stiu daca chiar voi avea nevoie ...

Aveti vreun sfat pt. mine ?

 

uitati-va pe http://www.proguitar.ro/index.php?page=sub...are%20electrice si dativa cu parerea ....

 

Astept raspunsuri ....

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi cumpar o chitara Squier dar nu stiu exact ce sa aleg ... Voi canta un rock mai vechi ... mai nou .. in orice caz nu metal ... (U2, Queen, Bon Jovi, Deep Purple ... etc)

Oscilez intre Affinity si Standard Series ... dar nu stiu diferenta ...

Apoi la seria Standard mai e o dilema. Exista un model pe 4 doze doar ca nu stiu daca chiar voi avea nevoie ...

Aveti vreun sfat pt. mine ?

 

uitati-va pe http://www.proguitar.ro/index.php?page=sub...are%20electrice si dativa cu parerea ....

 

Astept raspunsuri ....

 

Salut, e posibil sa o vand pe a mea dar inca nu stiu sigur... astept sa vad de unde pot sa imi iau una Ibanez. Eu am un Squier Standard Fat Stratocaster (2 single coil si 1 hambucker) aici gasesti toate informatiile http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0321700592 chitara arata exact la fel.. e luata in decembrie deci are 3 luni de zile starea ei e perfecta.. Acum ramane de vazut daca gasesc un ibanez ceva... Mai tinem legatura.. Eu iti recomand standard daca potzi sa iti iei ca are dozele mai bune , asa mi-a fost si mie recomandat de baietii de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Între affinity şi standard, clar standard-ul e mai bun din punct de vedere calitativ (e un pic mai bine lucrat, probabil alt lemn şi cu siguranţă doze mai bune decât pe affinity), dar şi un pic mai scump. pentru blues şi rock vechi (chestii gen led zeppelin, beatles, mai ştiu eu ce) e de ajuns să mergi pe configuraţia de trei single coil-uri, dar poţi lua în considerare şi humbucker-ul ăla fiindcă îţi adaugă un sunet mai plin şi cu output ceva mai mare (nu neapărat pentru metale, dar sunt destui care cântă lucruri mai puţin dure pe doze duble). Depinde foarte mult de cât drive ai de gând să foloseşti pe chitară, iar dacă e destul drive (şi mai puţin clean), atunci ia-ţi un fat stratocaster, părerea mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.