www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

kurt cobain


Guest piti
 Share

Recommended Posts

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Din cate inteleg ieri a fost comemorarea (sa-i fie tarana usoara) dar cred ca e chestie de gusturi muzicale ca sa spui ca ar fi fost unul dintre granziii muzicii rock. In afara de faptul ca mai exersam ceva pasaje de la Nirvana cand m-am apucat de cantat, mare lucru nu prea a insemnat pentru mine. Au dat coltul atatia muzicieni mari si nu sunt asa 'comemorati'. :)

hey..scz...dapz ..ai dreptate..data viitoare o sa'mi cantaresc mai bine vorbele inainte de a posta..mii de scuze :)

a...da si ieri a fost comemorarea lui..dar, dk te uiti atent..topicu a fost deschis ieri :)

si pt cei care au spus ca era doar un drogat tampit..etc...well..asta e punctul vostru de vedere, si il respect..da credeti voi ca un drogat obisnuit ar fi putut sa ajunga aja d bun. si ca sa va demonstrez asta, ascultati lake of fire sau where did you sleep last night (concertul acustic din ny)., unde cobain isi arata cu adevarat talentul. think about it;)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

io nu am facut nimic notabil ca sa ajung sa fiu judecat.problema e ca te inteleg ca e un erou pt tine Cobain. asa cum am spus, Nirvana au scos niste treburi misto dar asta nu inseamna ca liderul trupei nu era slab. nu are nici o legatura cu muzica lor. Si Frusciante era praf dar asta nu insemna ca nu baga misto. majoritatea sunt praf. indiferent din ce motive si-a luat zilele Cobain, the bottom line is he's dead. asta implica slabiciune si lipsa curajului de a infrunta problemele/responsabilitatile.

ok...deci...first of all...cobain nu este eroul meu...nici nu am zis asta...deducere idioata...nu am voie sa-l apar?...nu este si el om ca noi toti? ...chiar daca nu ar fi avut renumele pe care il are tot i-as fi luat apararea daca ar fi fost nevoie...pt ca el este om...pt faptul ca i-am luat apararea tu zici ca este eroul meu?...mie mi se pare o gandire limitata (fara suparare)...apropo...el nu este mort cat timp noi inca ii mai spunem numele...si numele lui shakespeare inca il mai pronuntam dupa sute de ani...nici el nu este mort...e mort fizic poate...dar atat...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest radioman

Kurt Donald Cobain

born February 20, 1967

died April 5, 1994

 

lead singer, songwriter, guitarist

Seattle rock band, Nirvana

 

RIP

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
da oare cum ar fi fost daca nu era deloc ....... :)

 

Bai, cateodata ai nevoie de lucruri rele ca sa apreciezi lucrurile bune... si in plus, grunge-ul nu e un lucru atat de rau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
R.I.P

 

O intrebare, la inceput Cobain asta a fost "inamicul" baietilor de la Nirvana? In melodia Come As You Are, in memoria lui Cobain, e versul : "Come as you are, as a friend, as a friend, as an OLD ENEMY"...

Curiozitatea ma mananca :)

Eu cand am gasit nish versuri zicea 'as an old memory'

Cat despre muzica lui...cred ca majoritatea a inceput cu asa ceva..cel putin din generatia mea.In afara de Unplugged in New York nu cred ca a facut mare chestie... mai mult muzica [virgula] comerciala, in sensu ca nu avea melodii "destepte". Vocea era un racnit puternic, chitara era...sa zicem cam simpla.

Cum ziceam...mare parte am avut momente cand l`am respectat pe cobain.

Link to comment
Share on other sites

Am recitit posturile de anul trecut si nu ma pot abtine sa nu fac niste comentarii...

 

Sunt departe de generatia Nirvana, si nici nu pot sa spun ca as fi fost atunci un fan insa...

 

- m-a impresionat muzica asa zis simpla si maniera dedicata de interpretare (ce e simplu este frumos)

- versurile si videoclipurile sunt printre putinele pe care le retin din perioada respectiva - au intotdeauna ceva de spus

- inregistrarile post-mortem aparute sunt inca niste surprize in ziua de azi si nu fac altceva decat sa ne reaminteasca ca omul nu a vrut sa moara si nici n-a murit. Doar a plecat.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Nu se gandeste nimeni de pe threadul asta sa-i urmeze exemplul? Eu zic ca e pacat.

Adica sa se sinucida? :)

RIP baete, ai facut o treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

incepe din ce in ce mai mult sa`mi displaca Cobain.Mi`a spus cineva odata(un bisexual care canta la chitara si crede in wicca..da asta e alta poveste) ca nirvana e doar o faza...si incep sa`l cred...damn it! ascult nirvana de la 13 ani.Am incercat sa cant man who sold the world(care by the way, nu e facuta de el, ci de david bowie). Interpretarea pe acorduri suna asa de ciudat...nu se lega unade celalalta.

 

Deci, salutari lui Cobain din caracal

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT

nu mi-a placut niciodata Cobain tot ce facea era pentru bani am vazut mai demult un documentar despre Nirvana in care ceilalti membrii ai formatiei primeau o suma extrem de mica din tot ce castiga Nirvana cu concerte si albume restul banilor ii veneau lu Kurt si unele melodii suna bine in studio dar live ca naiba am vzt cu niste amici Unplugged in New York si ne-am plictisit de moarte pana la urma am schimbat concertul+ ce a adus chair asa de nou in muzica spuneti-mi si mie ca nu stiu??? :)

Link to comment
Share on other sites

nu mi-a placut niciodata Cobain tot ce facea era pentru bani am vazut mai demult un documentar despre Nirvana in care ceilalti membrii ai formatiei primeau o suma extrem de mica din tot ce castiga Nirvana cu concerte si albume restul banilor ii veneau lu Kurt si unele melodii suna bine in studio dar live ca naiba am vzt cu niste amici Unplugged in New York si ne-am plictisit de moarte pana la urma am schimbat concertul+ ce a adus chair asa de nou in muzica spuneti-mi si mie ca nu stiu??? :)

 

Pai sa-ti raspund eu - desi nu sunt un expert in genul respectiv - :

- muzical vorbind (strict) nu a adus mare lucru - cele 7 note sunt aceleasi de o mie de ani

- ca manifestare artistica insa a adus "Vocea" unei intregi generatii de "copii" pe care nu-i auzise nimeni

- o maniera de interpretare bruta (chitara Mustang cu acorduri luate ca pe banca in parc insa cu sunet "grunge" - si o voce si maniera vocala de asemenea) care la prima vedere este cam disonanta dar de fapt nu exprima altceva decat Sinceritate

- un geniu al compozitiei - (vorbesc de melodie nu neaparat de aranjemente si contrapunct) - fara cine stie ce studii in materie

- un mare poet care a incercat sa-si exprime trairile si ideile asa cum a vrut si crezut de cuviinta, fara sa caute neaparat succesul

- un om incontinuu nemultumit de el insusi si de cei din jur intr-o continua cautare a adevarului - adica un perfectionist

- o gashca impachetata de numai 3 oameni care au dat peste cap stadioanele, box-office-urile, top-urile, si muzica in general ajungand sa fie un alt punct de reper (la fel ca Jimy Hendrix Experience, Cream, Police)

 

Poate ca faza de la sfarsit (cea cu shot-gun-ul) ni se pare de neinteles, dar in rest eu cred ca este un exemplu de urmatpentru orice artist. Eu as vrea sa fi putut sa-i fi urmat exemplul dar nu am fost in stare...

Voi puteti?

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Pt. mine Cobain a fost un pic de geniu deoarece a schimbat un pic evolutzia rock-ului in general.

Pacat ca acum nu prea mai sunt oameni de genul lui care sa ishi asume o asemenea treaba.

Ca a avut gresheli ca om,totzi avem,dar putzini fac ceea ce a reushit el.

Shi FREDDY MERCURY a avut unele gresheli dar,pt. mine,shi el a schimbat ceva.

Genialitatea se reflecta in arta dar asta nu inseamna ca cel atins de ea devine D-zeu,ci doar un om atins de aripa unei pasari maiastre,care-l ridica,pe el shi pe cei ce-l intzeleg,la niveluri superioare ale perceptziei artistice(shi nu numai).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.