www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nativ


Recommended Posts

Mi se pare ca vocalistul prelungeste anumite consoane (p, t, c), ar putea sa le pronunte putin mai scurt. Si vocalele sa le mai "deschida" putin.

De asemenea, vocea ar trebui scoasa mai mult in evidenta. Nu data mai tare, ci scoasa in evidenta.

La cantecul "Noi" e acolo un fel de bridge: "daaaa, tu...". Daaa-ul are un fel de raguseala fortata. Get rid of it, it sucks.

Sunt cantece placute, spor la treaba in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca vocalistul prelungeste anumite consoane (p, t, c), ar putea sa le pronunte putin mai scurt. Si vocalele sa le mai "deschida" putin.

De asemenea, vocea ar trebui scoasa mai mult in evidenta. Nu data mai tare, ci scoasa in evidenta.

La cantecul "Noi" e acolo un fel de bridge: "daaaa, tu...". Daaa-ul are un fel de raguseala fortata. Get rid of it, it sucks.

Sunt cantece placute, spor la treaba in continuare.

 

Consoanele nu au lungime, nu pot fi prelungite sau scurtate, doar vocalele au aceasta calitate.

 

Piesele sunt faine, mi-au placut, m-au binedispus. Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca vocalistul prelungeste anumite consoane (p, t, c), ar putea sa le pronunte putin mai scurt. Si vocalele sa le mai "deschida" putin.

De asemenea, vocea ar trebui scoasa mai mult in evidenta. Nu data mai tare, ci scoasa in evidenta.

La cantecul "Noi" e acolo un fel de bridge: "daaaa, tu...". Daaa-ul are un fel de raguseala fortata. Get rid of it, it sucks.

Sunt cantece placute, spor la treaba in continuare.

 

Nu stiu ce sa zic...poate ai sesizat ceva probleme legate mai degraba de pronuntie; astea le mai sesizam si noi cateodata si le discutam pentru imbunatatire.Vocea la inceput ni se parea cam prea in fata si noi le'am cerut baietilor cu masterizarea sa o dea mai in spate, :) poate ca ai dreptate...depinde si prin ce asculti.la radio de exemplu si acum se aude mai in fata, fata de restul(de fapt cu ar fi si normal).

Multumesc pentru feedback! :)

Poate mai trebuie spus si despre alte mici probleme care sunt oarecum sesizabile mai ales pe melodia "noi" unde sunt ceva anomalii pe partea de toba (treceri cu masuri inegale,etc...nefiind folosit metronomul la inregistrari)iar in ce ma priveste personal, nu prea sunt multumit nici de tonul chitarii unde am folosit doar drive'ul statiei +un pic de corus; iar tonul e cam sec, mai ales ptr genul asta.Scuza mea/a noastra pentru chestiile astea ar fi ca am inregistrat piesele astea,ambele intr'o zi si a fost un lucru facut pe graba..deci reprezinta mai degraba o varianta demo.Urmatoarele inregistrari le vom face mai atent;cu mai mult timp la dispozitie si speram sa iese ceva mai bine.:D

Multumesc Trigger si SkullpturA pentru feedback'ul pozitiv! :)

Link to comment
Share on other sites

:) frumos :) duce a Dan Bitman, Holograf :)

 

rezon. asta-i un punct bun, are din caldura vocii lui bitman si din stilul lui de interpretare. pe alocuri.

pe unde nu seamana cu bitman sunt exact partile unde da rau cu vocea.

si da, n-urile, de exemplu se pot lungi si iese un sunet inchis, nazalizat, urat.

just think about it.

 

in rest, misto. mi-ar placea niste versuri mai cu vlaga, totusi. mai ales ca aveti avantajul de a canta in romana. asta ar trebuie sa va ofere posibilitati virtually nelimitate de exprimare. nu?

Link to comment
Share on other sites

rezon. asta-i un punct bun, are din caldura vocii lui bitman si din stilul lui de interpretare. pe alocuri.

pe unde nu seamana cu bitman sunt exact partile unde da rau cu vocea.

si da, n-urile, de exemplu se pot lungi si iese un sunet inchis, nazalizat, urat.

just think about it.

 

in rest, misto. mi-ar placea niste versuri mai cu vlaga, totusi. mai ales ca aveti avantajul de a canta in romana. asta ar trebuie sa va ofere posibilitati virtually nelimitate de exprimare. nu?

 

Ai sesizat bine si DoomShadow la fel ;) ...de fapt cam toata lumea zice asta :). Vocalistul nostru e mare fan de Bitman/Holograf ;la mine nu e cazul...:D.Mai mult cred ca i se potriveste stilul de cantat, dar si timbrul vocal se aseamana oarecum.De aici pleaca mai multe lucruri precum folosirea vocii dar si constructia pieselor; care se invarte cam tot pe acolo...Tenta aia nazala ii tot aducem aminte de ea;ca intervine pe alocuri si nu'mi dau seama de ce.. :) (nu cunosc tehnici vocale). Partea buna e ca dupa ce'i atragem atentia; la urmatoarea trecere pe pasajul respectiv, tenta nazoala dispare.:D

Poate o fi vorba de obisnuinta sau de un tic.. :) habar n'am..

Versuri eu nu scriu din pacate; dar pe viitor ne'am propus sa fie facute mai "cu cap" ..nu doar iubire/despartire..bla-bla..;)

Multam'! :D

Link to comment
Share on other sites

Consoanele nu au lungime, nu pot fi prelungite sau scurtate, doar vocalele au aceasta calitate.

dar eu pot sa prelungesc : ffff, jjjjj, rrrrrr (cu exceptii, altii nici nu pot pronunta r), sssss, ººººº, vvvv ºi zzzzz

restul din alfabet n-am reusit, oricat am incercat

deci se pot prejungi si consoanele :)

Link to comment
Share on other sites

dar eu pot sa prelungesc : ffff, jjjjj, rrrrrr (cu exceptii, altii nici nu pot pronunta r), sssss, ººººº, vvvv ºi zzzzz

restul din alfabet n-am reusit, oricat am incercat

deci se pot prejungi si consoanele :)

 

Ce reusesti tu sa prelungesti contine o buna parte de "î", chiar daca nu realizezi constient; consoanele nu pot exista ca sunete in vorbire sau cantat fara ajutorul vocalelor, de aceea cand spunem alfabetul sau vrem sa vocalizam consoane ca nefacand parte din cuvinte suntem obligati sa spunem "be", "ce", "ef", "ji", "er" sau "bî", "cî", "fî", "jî", "rî". Intreaba orice profesor de limba romana si o sa-ti confirme.

 

PS: Scuze pentru offtopic. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce reusesti tu sa prelungesti contine o buna parte de "î", chiar daca nu realizezi constient; consoanele nu pot exista ca sunete in vorbire sau cantat fara ajutorul vocalelor, de aceea cand spunem alfabetul sau vrem sa vocalizam consoane ca nefacand parte din cuvinte suntem obligati sa spunem "be", "ce", "ef", "ji", "er" sau "bî", "cî", "fî", "jî", "rî". Intreaba orice profesor de limba romana si o sa-ti confirme.

 

PS: Scuze pentru offtopic. :)

 

ok, te pricepi la limba romana. am inteles. aici, insa, se vorbeste despre tehnica de pronuntie in timp ce canti. si ai sa vezi, daca nu tii neaparat sa ai dreptate (sau, ma rog, sa aiba dreptate profesorul asta al tau) ca o gramada de mari interpreti de doi bani de pe la noi lungesc consoane. ia fa tu o incercare practica, zi "m" fara sa deschizi gura si fredoneaza o melodie...merge?

merge.

uite, pune pe note "iiiimmmmmmmmpreuuuunnnnnaaaa".

ce zici tu e teorie si e buna, dar daca la argumente care frizeaza evidenta te cramponezi asa tare, transmite-i toate cele bune profesorului. a facut treaba buna.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

ok, te pricepi la limba romana. am inteles. aici, insa, se vorbeste despre tehnica de pronuntie in timp ce canti. si ai sa vezi, daca nu tii neaparat sa ai dreptate (sau, ma rog, sa aiba dreptate profesorul asta al tau) ca o gramada de mari interpreti de doi bani de pe la noi lungesc consoane. ia fa tu o incercare practica, zi "m" fara sa deschizi gura si fredoneaza o melodie...merge?

merge.

uite, pune pe note "iiiimmmmmmmmpreuuuunnnnnaaaa".

ce zici tu e teorie si e buna, dar daca la argumente care frizeaza evidenta te cramponezi asa tare, transmite-i toate cele bune profesorului. a facut treaba buna.

 

Eiiihaaaa ... nu posed, domnule, nici un profesor personal de limba romana, "teoria" asta am invatat-o la scoala generala.

 

Am spus ceva si sustin in continuare, consoanele nu exista ca sunete (cantate/vorbite) fara vocale. Punct. Asta frizeaza evidenta.

 

N-am mai facut incercarea practica, sa zic "m" fara sa deschid gura (se poate si altfel? :) ) si sa fredonez o melodie, ca tot "mîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîîî" s-ar auzi.

 

Poate englezii/americanii isi dau mai bine seama de lucrurile astea cand spun "Humming a song", ceea ce inseamna in mare, ca sunetul cu care fredoneaza este "haaaaam" (aproximativ) si nu "m" simplu.

 

Pentru mine discutia asta e inchisa si imi cer din nou scuze fata de John Petrecce si trupa lui.

Link to comment
Share on other sites

foarte misto compozitii aveti.

bravos!m-au binespus:D(si crede-ma e greu de tot in momentul asta).

sunt piese ''de dat la radio'' si spun asta in cel mai bun sens.

vocea,dupa parerea mea,e undeva intre holograf si proconsul.e bine..timbru placut..probabil in timp isi va gasi singur drumul si va fi mai bine.

ca si critica ,la modul cel mai constructiv posibil,nu prea m-au incantat solourile.as fi optat pentru interventii mai scurte si tematice..cel putin la ''noi'' mi se pare ca s-ar fi incadrat mai bine.

multa bafta in continuare..si..sa va aud la radio!

numai bine!

alex.

chitarist de dormitor.

Link to comment
Share on other sites

foarte misto compozitii aveti.

bravos!m-au binespus:D(si crede-ma e greu de tot in momentul asta).

sunt piese ''de dat la radio'' si spun asta in cel mai bun sens.

vocea,dupa parerea mea,e undeva intre holograf si proconsul.e bine..timbru placut..probabil in timp isi va gasi singur drumul si va fi mai bine.

ca si critica ,la modul cel mai constructiv posibil,nu prea m-au incantat solourile.as fi optat pentru interventii mai scurte si tematice..cel putin la ''noi'' mi se pare ca s-ar fi incadrat mai bine.

multa bafta in continuare..si..sa va aud la radio!

numai bine!

alex.

chitarist de dormitor.

 

Salut Alex si multumesc pentru aprecieri! :)

Ce sa zic..:) solourile nici pe mine nu prea ma incanta, poate si prin faptul ca e un stil/gen relativ nou de muzica pe care'l abordez si nu stiu daca pot lua decizia cea mai potrivita intr'o astfel de piesa.Am incercat totusi sa concep ceva mai simplu,poate mai "catchy" :D si sa nu dau in extreme...Cred ca sunt genul de piese la care primeaza vocea;unde refrenul sau un bridge "sa'i ramana in cap" ascultatorului,iar soloul e mai putin important (sper ca pe urmatoarele sa fiu mai inspirat :D ) Sau cum ai zis ..melodii pentru radio (scopul preincipal de altfel pentru care au fost si concepute).Despre aspectul comercial prefer sa nu comentez :D

Ele sunt date pe cateva posturi locale; speram sa devina si mai cunoscute; dupa ce le mai lucram..

Inca o data multumesc si mai lasa modestia ca stim toti ca esti mai mult decat un chitarist de dormitor. :)

Link to comment
Share on other sites

Poate englezii/americanii isi dau mai bine seama de lucrurile astea cand spun "Humming a song", ceea ce inseamna in mare, ca sunetul cu care fredoneaza este "haaaaam" (aproximativ) si nu "m" simplu.

 

ok, you may be right. exceptand ca humming a song presupune sa ai gura inchisa si daca asa poti scoate vocale esti david blaine.

 

@john petrecce - keep up the good work

solourile sunt prea multe pentru o piesa de difuzat. nu ca n-ar fi ok, da' publicu' romanesc se cam plictiseste daca nu aude un mesaj vorbit, oricat de frustrant ar suna asta. cei multi nu sunt ascultatori de muzica, sunt ascultatori de radio. which is different.

gandeste-te ce probleme am avut noi (teamsters blues band) incercand sa difuzam georgie's blues, care e orchestrala. no voice. a fost la radio de doua-trei ori si gata.

banuiesc ca vreti sa fiti difuzati. atunci ganditi comercial. stiu cum suna, dar asta-i mersul. parerea mea.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

ok, you may be right. exceptand ca humming a song presupune sa ai gura inchisa si daca asa poti scoate vocale esti david blaine.

 

@john petrecce - keep up the good work

solourile sunt prea multe pentru o piesa de difuzat. nu ca n-ar fi ok, da' publicu' romanesc se cam plictiseste daca nu aude un mesaj vorbit, oricat de frustrant ar suna asta. cei multi nu sunt ascultatori de muzica, sunt ascultatori de radio. which is different.

gandeste-te ce probleme am avut noi (teamsters blues band) incercand sa difuzam georgie's blues, care e orchestrala. no voice. a fost la radio de doua-trei ori si gata.

banuiesc ca vreti sa fiti difuzati. atunci ganditi comercial. stiu cum suna, dar asta-i mersul. parerea mea.

 

Asa e, ai dreptate. Pe "noi" sunt doua; si le'am zis colegilor ca unu e suficient...ei vor tot mai multe... :) de ex. avem una cu 3...:D dar e clar ca vom taia tot ce trebuie, cand va fi cazul :D De ex a trebuit sa scurtam/modificam structura la o piesa sa se incadreze in 4 min...Astea's cerintele si tre' sa ne adaptam. :)

Cheers! :)

Link to comment
Share on other sites

Imi place, sunt cool piesele si compozitia si versurile. Vocea mi se pare nepotrivita din pacate. :)

 

Yo, Dani :D

Multam'! Noua ni se pare destul de potrivita vocea pe genul asta... :) dar sa trecem la oile noastre...:D

Auzeam ca pregateai inca o linie de clapa pe o piesa mai veche de'a mea...ceva noutati? :D

Spor si bafta cu noul album! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.