www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Tremolo


Guest andreibobia
 Share

Recommended Posts

Guest andreibobia

Ma ajuta si pe mine cineva, am un Fender Highway One Stratocaster si cand incerc sa folosesc bara de tremolo se dezacordeaza instantaneu chitara. Defapt mai mult corzile subtiri, B si G se dezacordeaza si scot si un sunet, un fel de pacanit. Acelasi sunet il scot si cand acordez chitara, parca s-ar agata corzile undeva, invart incet de cheie si nu se simte mare diferenta, dupa ce se aude zgomotul despre care ziceam sare de la G -5 la G +8 sa zicem. Daca nu folosesc tremolo nu am probleme de acordaj si folosesc si bend-uri. Stie cineva, este din setup, este chitara de vina? Am uitat sa mentionez, este cumparata acum 2 saptamani aproape, este noua chitara.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia

Este totul nou pe ea, nu am schimbat nimic. Pare ca se aude spre bridge sunetul. Am incercat sa misc corzile cu mana de langa string trees sau cum se numesc suportii aceia de pe headstock (cei care trag de corzi in jos) si pare ca ar fi acelasi sunet. Ciudat este ca in rest nu am probleme de acordaj, dar cum apas sau trag de bara de tremolo instantaneu se dezacordeaza. Nu prea ma pricem si de aceea apreciez ajutorul dvs.

Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia

Ok, multumesc, o sa incerc, dar corzile nu arata deloc a fi folosite. Se poate sa nu fie bune desi sunt noi?

Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia
Corzile pot fi in acelasi timp foarte vechi si nefolosite :)

 

Dupa cum descrii problema, pare sa fie la pragus, care agata coarda.

 

Daca esti din bucuresti, du-te pana la guitarshop, ar trebui sa rezolve problema pe loc [and free].

 

 

Asta e problema, ca eu sunt din Craiova, chitara de la Guitar Shop am luat-o. Le-am spus de problema asta si trebuiau sa ma sune, o sa mai incerc sa ii sun eu. Corzile la cat timp aprox se schimba, mie dupa serial number imi spune asa:

 

Your guitar was made at the

Corona Plant (Fender), USA

in the Year(s): 2008 - 2009

 

Va multumesc mult, apreciez ajutorul vostru.

Link to comment
Share on other sites

Guest andreibobia

Am mai analizat putin problema. Sunetul despre care va spuneam se aude de la acei "string trees" sau cum se numesc, de pe headstock. Am mai rodat putin ca sa zic asa sistemul de tremolo si parca merge mai bine. Se pot lubrifica cu ceva suportii aceia si seventual si pragusul?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.