www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa-mi Fac Chitara Vintage ?


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

Guest mateiutzu

Stiti cumva cum pot sa dau chitarii mele un aspect mai OLD ....

Ma gandeam sa iau in cateva locuri vopseaua de pe ea .....

Aveti ceva sfaturi ?

 

MULTUMESC

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

da cu ea de peretzi si freac-o un pic cu glaspapier si ai o chitara old. Nu intzeleg ce e cu moda asta. mi se pare o dovada de superficialitate! chitara mea poate sa fie si cacanie in dungi atat timp cat suna bine! asta conteaza la o chitara, nu dak este vopseaua tocita sau mai stiu io ce

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce vrei tu sa faci e cam stupid :)

Este ca faza aia cu blugii taiati artificial la genunchi.

 

Cel mai bine e sa faci un rond de concerte prin bucuresti, sa prinda mult fum, schimbari de temperatura, umezeala, condens. O mai arunci pe jos, versi pe ea bere, cafea, whiskey.

 

In ritmul asta in citiva ani e vintage.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce vrei tu sa faci e cam stupid :)

Este ca faza aia cu blugii taiati artificial la genunchi.

 

Cel mai bine e sa faci un rond de concerte prin bucuresti, sa prinda mult fum, schimbari de temperatura, umezeala, condens. O mai arunci pe jos, versi pe ea bere, cafea, whiskey.

 

In ritmul asta in citiva ani e vintage.

lasa ma omu sa faca chitara praf...bine ma da-i foc

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Da ma stiu .... nu e vorba de o moda. Vreau sa imi iau alta si asta vreau sa o tin ca prima chitara pe care am avut-o .... nu prea o sa mai cant pe ea si vreau sa-i imprim patina timpului ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu nu inteleg de ce vrei s-o faci vintage tu... chitara o sa devina ea singura vintage fara permisiunea ta peste aprox 20 de ani de cantat pe ea :)..

 

eu zic sa canti pe ea... daca vrei sa sune ca un vintage.... :) ..

Link to comment
Share on other sites

:) ce cred eu ca ar inainta procesul de imbatranire.. desi nu-ti recomand.. fenomenul este ireversibil..

 

cu glaspapir fin.. (eventual dinala de apa) iei lacul de pe ea.. chiar si de pe griff... dar subtire, fara sa apuci sa zgarii vopseaua...

apoi, las-o vreo doua trei saptamani intr-un loc slab ventilat si cu umiditate mare... nu stiu ce fel va afecta grifful, daca se va stramba sau nu.... oricum.. las-o apoi la prafuit, si fara sa o stergi dai o mana de lac (e lac sub forma de spray... special facut pt ambarcatiuni sau ceva de genu...) si o montezi la loc... nu stiu ce o sa iasa exact, dar lucrul asta l-am facut cu o hora acum un an.. transformand-o in Fender stratocaster :) si am agatat-o intr-o cafenea din galati...

 

poti sa o mai lovesti "din greseala" pe la margini... cand sare vopseaua si ramane lemnul natur pe alocuri.. si asta ii da un aspect mai vechi..

 

subscriu la ce a zis Ezra.. e mare diferenta intre Veche si Vintage... asa ca un Behringer sau o hora sau ce ai tu pe acasa n-o sa fie vintage niciodata... poate doar veche...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.