www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema


Guest codobatura
 Share

Recommended Posts

Guest codobatura

simplu: bag chitara in amplificator si nu suna. ampu traieste (lucru dovedit de paraitul ala enervant), si cand ating cu mana corzile chitarii scoate un fel de "partz" (ca de obicei de altfel), dar in rest suna de parca ar fi neamplificata. nu pot sa-mi dau seama de ce, ieri era totul ok, si intre timp n-a umblat nimeni cu ele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest codobatura

@glass: inchipuie-ti...

 

o sa-mi iau un cablu si o sa vad care-i faza, multam fain. de rotit mufele le-am rotit in toate sensurile posibile si tot aia e. totusi ma gandeam ca daca se aude paraitul ala cand ating corzile ar trebui sa treaca ceva prin el...

Link to comment
Share on other sites

@glass: inchipuie-ti...

 

o sa-mi iau un cablu si o sa vad care-i faza, multam fain. de rotit mufele le-am rotit in toate sensurile posibile si tot aia e. totusi ma gandeam ca daca se aude paraitul ala cand ating corzile ar trebui sa treaca ceva prin el...

Pai trece, el nu e mort, numai ca nu trece ce trebuie. E posibil sa se fi rupt unul dintre cele 2 fire care sunt lipite de jack.

Link to comment
Share on other sites

sau exista posibilitatea ca firul de canal sau masa de pe potentiometrele de volum sau ton sa faca un contact gresit... adica eu am trecut prin faza asta acum 2 saptamani cand aveam un imput foarte scazut din chitara in procesor si nu stiam de ce... (schimbasem volumul ca fashaia :) si lipisem firele la mantuiala)

 

ar putea fi si asta o problema...

 

offtopic: sau de la vreun omulet care si-a mufat casti direct la cablul tau... si asculta doar el ce canti tu la chitara si nu te lasa sa auzi si tu.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.