www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fx Loop


Shadow
 Share

Recommended Posts

Cand te bagi in inputul ampului ai parte si de corectii de ton din preamplificator.

Una e sa intri cu un semnal de o anumita forma in distors si alta e sa intri cu semnalul deja distorsionat si sa ii faci corectii. Pe scurt asta e.

Din cate stiu eu FX Loopul este intre etajul de preamplificare si cel de putere.

Link to comment
Share on other sites

E mult mai bine sa ai reglajele din preamp si corectiile dupa distors. Astfel poti regla culoarea distorsului. Daca il pui in FX Loop va fi invers si vei constata ca e mult mai putin versatil.

Pe de alta parte (aici depinde si de amplificator) la majoritatea amplificatoarelor nivelul de pe send depinde de volumul la care e dat amplificatorul. Asta va duce la faptul ca distorsul, atunci cind e pus in FX Loop va fi atacat diferit in functie de cit de tare dai. Si evident, va suna diferit. Nu cred ca iti doresti asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Sustin si eu ce a spus dass101 si in plus:

 

eu stiu asa:

 

Distorsul este facut sa fie folosit in fata amplificatorului.

Bucla de efecte este gandita pt a fi folosita cu efecte gen reverb, delay, echo etc.

Bucla de efecte este necesara in momentul in care preamplificatorul este hi-gain si generaza sunete distorsionate. Atunci este normal sa pui un reverb dupa preamp si anume in bucla de efecte. Cum ar suna un reverb pus inaintea distorsului?

 

Dupa cum spunea si cosu, asta e configuratia unui amplificator de chitara:

 

chitara --> preamp-->bucla de efecte-->power amp

 

Dar nimeni nu te obliga sa faci asa, experimenteaza si vezi cum suna mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.