www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Unde Pot Cumpara Un Pragus?


Guest cristina rus
 Share

Recommended Posts

Guest cristina rus

am o chitara electrica behringer..de vreo 2 ani de zile...

am tinut o in iarna in husa..am plecat vreo saptamana de acasa..si a cazut cumva langa hornul sobei..si i s a topit pragusul.incat a prins mi-ul subtire in ea...am reusit sa scot coarda sa nu o rup..si am "belit" pragusul...logic..

 

as putea cumpara de undeva un pragus nou?

[pe net nu am gasit nici un shop care sa aiba...]

 

imi statea in minte sa fur unu de la o chitara mai veche..de la un club de muzica pentru copii din oras... ca stau toata chitarile acolo pline de praf..cu sarme pe ele..[sARME... NU CORZI..] si nu le foloseste nimeni...

 

in rest..chitara e buna..e intretinuta..si e prima mea chitara electrica..cumparata din bani munciti de mine..la 16 ani :)) asa ca nu as vrea sa o scot la pensie de acum :)

 

va rog..daca stiti cumva de unde as putea sa cumpar un pragus...sa mi raspundeti cat mai repede :)

thanks :D

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Depinde de unde esti ... gasesti la magazine de instrumente. Sau poti s iti faci tu unul :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

gasesti pragusuri sigur la muzica, daca nu macar la magazinu ala din Alba Iulia, nu cred ca ar fi bine sa iti faci tu unul, dar nu zic sa nu incerci.. dupa aia oricum trebuie sa il si lipesti bine acolo si mai stiu eu ce, e un pic bataie de cap asa, daca nu pilesti bine acolo risti sa apara si alte probleme gen bazaie dar habar nu ai de ce(mie asa mi s-a intamplat pe prima mea chitara(care costa cam la fel dar e mult peste behringer :) ) cand am luat niste corzi un pic mai subtiri parca, asta sau pur si simplu a sapat coarda Re in pragus si nu mai statea prea bine)

 

cel mai bine iei unu nou, scoti cumva pragusu bulit si consumi un tub de picatura sa se lipeasca bine bine pragusu nou(si vezi sa fie unu bun sa nu mai ai probleme de genu)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest cristina rus
tu esti tipa aia blonda care apare pe la tv? :)

 

 

 

nu no =)) jeez :)) crezi ca aia a pus mana vreodata pe o chitara electrica? =))

 

gasesti pragusuri sigur la muzica, daca nu macar la magazinu ala din Alba Iulia, nu cred ca ar fi bine sa iti faci tu unul, dar nu zic sa nu incerci.. dupa aia oricum trebuie sa il si lipesti bine acolo si mai stiu eu ce, e un pic bataie de cap asa, daca nu pilesti bine acolo risti sa apara si alte probleme gen bazaie dar habar nu ai de ce(mie asa mi s-a intamplat pe prima mea chitara(care costa cam la fel dar e mult peste behringer :) ) cand am luat niste corzi un pic mai subtiri parca, asta sau pur si simplu a sapat coarda Re in pragus si nu mai statea prea bine)

 

cel mai bine iei unu nou, scoti cumva pragusu bulit si consumi un tub de picatura sa se lipeasca bine bine pragusu nou(si vezi sa fie unu bun sa nu mai ai probleme de genu)

 

 

 

mersi mult :D o sa merg saptamana viitoare in alba iulia :D si o sa ma interesez :D

 

 

tata zicea ca mi face el unu perfect..da' decat sa nu mai pot folosi chitara...mai bine cumpar unu ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest cristina rus
Piata Alba Iulia. In Bucuresti. Esti din Bucuresti, nu ?

 

=)))))) NU... nu s din bucuresti... =))))) stupid me :))

 

sunt dintr un oras mic din ardeal :)))))) omfg :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pragus gasesti si la Muzikia, din Timisoara, dar nu stiu daca iti merita sa mergi pana acolo si sa cumperi un pragus care costa 5 ron. Daca ai pe cineva in TM, poti sa-l rogi sa treaca pe la Muzikia, si sa-ti cumpere un pragus, dar sa nu uiti sa-i dai dimensiunile care iti trebuie la chitara, ca au mai multe marimi.

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu au la MUZICA , MCMUSIC ,MUZIKIA incearca la :

 

PRACTIKER

 

 

caci au de toate si usi metalice asa ca un pragus tre sa fie printre pragurii .LOL

 

O bucata de lemn de esenta tare , os dur sau si plastic dur ce nu este casant este OK .

 

Faci pragusul dupa dimensiunea luata de la alta chitara daca nu ai atunci rogi pe rgc.isti sa masoare si sa puna aici dimensiunile.

 

Ce-i mai "greu" ar fi taiatul santurilor ptr corzi .

 

Dar se poate face si in alt fel .

 

In pozitia "0" si fixeaza o piesa min plastic, metal ceva ca si o tasta mai inalta ipita sau prinsa in suruburi, in spatele acestei piese tasta "0" se monteaza o piesa sub forma L care are tesituride ghidaj ptr corzi ce pot cobora mai adanc decat inaltimea "sensibila" al pragusului .Se fixeaza cu suruburi .

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.