www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Single-coil-size Humbucker.


Guest AndreiM
 Share

Recommended Posts

Am cantat pe mai multe modele de doze minihumbucker, pe mai multe chitari [inclusiv un Iron Maiden Strat].

Trebuie sa intelegi, dozele astea sunt un compromis. Nu sunt doze proaste, dar nici excelente nu sunt. Nu suna de loc bine [nici a humbucker, nici a SC] .... cel putin pentru gusturile mele. Dar daca nu vrei sa tai in chitara pentru un HB full size, sau sa dai bani pe un Bareknuckle Piledriver ... merg si astea.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi plac , in special Little 59 pe care am avut-o in bridge la un strat si suna excelent, cam ceva in genul unui P90. Daca vrei ceva mai hot care sa si sune bine poti incerca Lil'l Screamin Demon care are nivel de iesire ceva mai mare, sau de la DiMarzio Chopper sau Fast Track 1 sau 2.

 

Sunt tare curios cum suna SD Custom Shop, mai ales ca au magneti Alnico si nu cu bara ceramica. Pretul este unul destul de mare fata de cele normale, dar e posibil sa merite, oricum merita incercate.

Link to comment
Share on other sites

ma uitam eu pe net in cautare de doze pentru un upgrade si am gasit asta:

http://www.seymourduncan.com/products/cust...l591_little_59/

 

are cineva asa ceva sau ati auzit vorbe, bune sau rele?

Numa bune ....

 

dar depinde de ce vrei tu

 

Tiate dozele humbucker sunt o alternativa cu minusurile de rigoare m dar daca i-ti convine este OK.

 

Orice doza este buna daca stii /poti sa canti .

Link to comment
Share on other sites

Numa bune ....

 

dar depinde de ce vrei tu

 

Tiate dozele humbucker sunt o alternativa cu minusurile de rigoare m dar daca i-ti convine este OK.

 

Orice doza este buna daca stii /poti sa canti .

 

DiMarzio ToneZone S (DP189) este cu 5 clase peste orice mini-humbucker seymour duncan...spun asta pentru ca am tot schimbat mini-humbuckere pana am gasit ceva bun, care m-a facut sa ma gandesc ce pacat ar fi fost sa ciopartesc chitara....e o doza excelenta, mult mai buna cel putin decat hot rails, cool rails sau little 59 for strat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.