www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Problema Cu Microfonul


Guest EvilCat

Recommended Posts

Guest EvilCat

Ok. Defapt nu doar cu microfonul e problema. Ma rog...

 

Am un microfon Samson Q6 si nu pot inregistra nimic cu el la comp. Nu se aude, nu inregistreaza, nu nimic. L-am bagat la amplificatorul de chitara si acolo merge. Dar la comp nu. :| Am un adaptor pe care il folosesc ca sa-l bag la comp[de la jack mare la jack mic] insa adaptorul functioneaza pentru ca l-am mai folosit. Si inainte am avut un microfon mic, de comp pe care il bagam tot acolo si mergea.

Dar asta nu stiu ce are. Poate sa fie de la placa de sunet? Eu am integrata...

Link to comment
Share on other sites

Nu ii trebuie neaparat, se aude chiar foarte ok si fara pre, trebuie boostat putin eventual dupa din program, dar si asa e ok.Doar nu l-am dus la ,,karaoke" la ziua cuiva, prin intrarea de la laptop si era foarte ok. Eu cu ce imi inregistrez chitara? Sigurat nu a setat ceva bine din placa de sunet sau whatnot, nu a deschis mike, nu a selectat boost etc

Asa tre sa se auda (lipsa totala de inspiratie :) ):

 

 

Link to comment
Share on other sites

Microfoanele dinamice nu sint compatibile cu intrarea de microfon a placilor de sunet

obisnuite. Microfoanele dedicate pt PC sint condensere. Pentru Q6, care este dinamic,

iti va trebui un preamp pentru microfon.

 

Nu iti trebuie neaparat, mai ales daca e intrare de laptop. Se va auzi foarte incet, dar trebuie sa mearga. Eu am un Samson Q8 si il folosesc des direct in intrarea de la laptop. E bun un preamp, obviously, sau o interfata.

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

uite-te sa nu fie setat microfonul pe mute. eu am patit-o de cateva ori. de inregistrat am folosit odata microfon prin pc , dar era trecut prin efectul de chitara intai. dar sa stii ca si cu un microfon de pc poti inregistra foarte bine daca asta cauti sa fac. uite-te in setarile de sunet si vezi sa nu fie setat microfonul de mute.

Edited by Lupoaica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.