www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme La Inregistrare


Guest versATiL
 Share

Recommended Posts

Guest versATiL

Dudes deci am o problema serioasa... Folosesc mixcraft pentru inregistrari si imi distorsioneaza tot sunetul.

 

In amp se aude intr-un fel, prin calc din mixcraft se aude altfel, cand dau record se schimba sunetul iar, cand opresc inregistrarea si ii dau play se aude in alt fel, iar cand dau save as iar se schimba sunetul.

 

Dintr-un sunet perfect in amp, se transforma intr-unul gajait in mixcraft, dau record scade volumul, opresc record dau play se maresc inaltele, dau save as si se mareste bassul. Si mereu cand se schimba sunetul se schimba si distorsul, mai puternic, mai slab, alt fel de distors etc...

 

Am zis ca poate e de la placa de sunet fiindca e incorporata... Asa ca am cumparat una mai buna si face exact la fel...

 

What's the problem here? Ca eu nu mai pricep nimic.... Voi folositi alte programe pt recorduri?? Spune-ti-mi si mie unul bun sa incerc asa.. poate se schimba problema...

Edited by versATiL
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand Adobe Audition pentru inregistrat. Si cred ca se aude distorsionat pentru ca volumul din amp e prea mare. Da-l mai incet sau poate gresesc.... nu stiu. Totusi, ce intelegi tu prin placa de sunet "mai buna"? Ce placa de sunet ai mai exact? Folosesti ASIO? Oricum sper sa iti raspunda si cineva mai priceput decat mine.

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL
Ai VU-metre in Mixcraft, nu? Si pt. playback si monitorizare cand inregistrezi? Stii care-i rostul lor si cum trebuie sa reglezi nivelul unui semnal? Fa un screenshot cu un track inregistrat.

 

 

 

 

 

 

adica asa ??

post-8902-1246536175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Yup, si se pare ca nu-i de la nivel, chiar ai putea da putin mai tare amplificatorul sa ai raport s/n mai mare (relativ cu noise floor-ul placii audio). Urmatorul pas probabil ar fi sa pui un sample. Sigur n-ai efecte, ceva pe canal sau pe master? Probleme la cabluri/jack-uri? Ai putea eventual incerca cu alt DAW dar e putin probabil sa fie "vina" programului.

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

hmm.. uite un sample.. cel mai recent:

 

un ton mai bun de atat nu am reusit sa gasesc.. dupa cum vezi "gajaie" si distorsioneaza sunetul.... adica faza de la inceput cand apare video de la mine din camera se aude total diferit fata de ce e in melodie, zici ca falseaza. si totusi am verificat de 20 de ori si e acordata corect si nici nu falseaza corzile... dar asa se aude

Link to comment
Share on other sites

Un sample in care sa se auda doar ce-ai inregistrat tu ca asa degeaba ne chinuim sa intelegem.

Ce amplificator ai si ce interfata audio? Presupun ca inregistrezi din line out sau headphone out, nu? Daca bagi acolo direct casti sau boxe active tot asa se aude? E normal ca o iesire cu cabsim sa se auda oarecum altfel decat ce ai auzi "live" din difuzor. Adica presupun ca nu scoti direct din preamp out/ fx send...

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

Am amp vox valvetronix ad50vt pe lampi, placa audio c-media cu 7 canale ceva de genu (inainte aveam sound max integrata, diferenta nu prea se observa). Am incercat sa scot si din line out\phones si din external speaker out (8 ohmi) si am incercat sa intru in calculator si in line in si in mic. Se observa mici diferente depinzand de unde ies si unde intru dar per total e cam tot aia.

Ideea nu e numai ca se aude diferit fata de cum se aude live.. e normal asta, inteleg; dar se aude si prost... M-am gandit ca ar putea fi de la doze fiind chitara cv mai veche dar din moment ce se aude bine in amp nu prea vad vreo legatura.

Toate inregistrarile sunt puse peste videouri sau peste mel originala nu am doar chitara. O sa fac pe la 18:00 o improvizatie ceva si o sa postez, momentan trebuie sa plec. Vorbim atunci thx de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Conteaza mult placa de sunet, daca inregistrezi cu microfon (din moment ce fol placa aia de sunet presupun ca nu). Cel mai bine ar fi sa incerci un upgrade la o placa mai buna, daca se poate.

Daca nu, line out / cabsim din amplificator merge in in line in din placa de sunet. Si incearca sa pastrezi acolo un headroom, dar nu foarte mare, sa zicem -12dB?

Link to comment
Share on other sites

Stai putin... ai bagat iesirea de putere (speaker out) in placa de sunet?! De unde va vin ideile astea?! Nu m-as mira sa aud de unul care-si baga chitara electrica in priza ca in Nu, Pogodi!.

Probabil ti-ai prajit intrarile, incearca sa bagi alta sursa de semnal (microfon in mic in si CD in line in) sa vezi daca tot distorsioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Guest versATiL

ok de 1 sample camera probabil se aude cel mai prost na.. e camera nu microfon.. 2 iesite phones in line in, se aude.... 3 microfon profesional in intrare mic,amplasat langa amp, inreg tot cu mixcraft. Now that's how it should sound! cel mai apropiat de live, daca nu chiar identic...

 

Probabil cel mai bine a zis un prieten de-al meu, se aude infundat pe line-in.

 

Pe toate recordurile s-a folosit acelasi dostors, ton, efect(adica niciunul) etc.. 

 

O sa incerc mai tarziu si cu Adobe Audition poate o fi de la mixcraft... cine stie:-? sa vedem atunci...

sample_linein.mp3

sample_mic.mp3

sample_camera.MPG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.