www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Incerc Sa Fac Si Eu O Chitara


Guest sega2009
 Share

Recommended Posts

Guest sega2009

Buna,

As dori si eu sa inerc sa fac o chitara electrica,deoarece parintii deabea au cumparat alte 2 chitari(acustica si clasica),nu vor sa-mi mai cumpere una electrica fiind prea scumpa :) (vreo 7-8 milioane),dar au spus ca ma lasa sa fac eu una(la care va munci si tata,ca daca nu ....) asa ca am nevoie de cateva sugesti

Multumesc Anticipat

 

 

Cu stima,

Eu

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Death Poop

:)

cu banii aia poti sa iti cumperi pachet cu chitara, cub, strap, corzi etc.

se gasesc si chitari iefitne

cauta...

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
:)

cu banii aia poti sa iti cumperi pachet cu chitara, cub, strap, corzi etc.

se gasesc si chitari iefitne

cauta...

 

 

Cu care bani,ca mai mult de vreo 200-300 ron noi da si asta e totalul lemnului ca pt doze am materiale

mai am si niste cabluri pt laca de sunet :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mama

le poti vinede pe cele 2 si cu banii obtinuti, iti iei una electrica...

cica ar fi destul de greu de facut o chitara..cel putin partea pe care stau tastele...asta doar daca nu vrei s'o tii pe perete...ori ai putea cumpara bucati...banuiesc c'ai gasi un gat cu tastiera la pretul unei alocatii sau 2...:)

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

ai dreptate griful e mai greu dar daca nu iese trag o fuga pana la muzica si gasesc unu cu vreo 40-50 ron,sau daca nu caut pe net ca tot gasesc,dar dupaia mai e partea electronica care nush ce schema se foloseste daca puteti ceva in romana

 

Stii frate alocatia,nu o primesc,stii criza si mama zice ca din alocatie imi cumpara dastea pentru scoala ,p...... pe ea de scoala ,a fost prost ala care a inventato:D

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
:) parintii ii ai asa cum i-ai educat :)

 

nu eu i-am educat ci viata ,e cam greu ca un venit lunar sa fie de 20 milioane(gaze+lumina+intretinere etc=10 milioane)

si cu inca 10 pt mancare,haine,si oricum pe alea adunate am dat 3 milioane si dintrodata sa ajungi la 8 milioane e cam nasol

Link to comment
Share on other sites

nu eu i-am educat ci viata ,e cam greu ca un venit lunar sa fie de 20 milioane(gaze+lumina+intretinere etc=10 milioane)

si cu inca 10 pt mancare,haine,si oricum pe alea adunate am dat 3 milioane si dintrodata sa ajungi la 8 milioane e cam nasol

 

tai curentu vreo 3 luni,faci foame vreo 2 luni si haine nu-ti iei vreo 5 luni si in jumate de an iti iei chitara buna :)

Link to comment
Share on other sites

Proiectul tau e sortit esecului din prima, felul in care pui problema arata ca nu ai nici cea mai mica tangenta cu ce inseamna chitara din punct de vedere al constructiei.

Sincer si eu vreau sa-mi fac acasa o masina ca n-am bani sa-mi cumpar una noua, pentru motor am niste fiare ramase prin balcon, pentru directie cred ca se poate folosi sistemul de cotire de la bicicleta mea veche, cutia de viteze vad eu ... daca nu, trag o fuga pana la prietenul meu Costel la piese auto gasesc eu pe-acolo una cu vreo 40-50 de lei iar pentru baterie niste 777 legate una de alta cred ca-s mai mult decat suficiente, voi ce spuneti?

 

Lasand ironia la o parte sfatul meu e ca decat sa te chinui degeaba, roaga-i pe ai tai sa faca un efort si sa-ti cumpere o chitara cu cei 300 de lei, gasesti SH ceva utilizabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009

Am facut deja 2 doze acu o bobinam pe a 3

Si corpul am gasit lemn de artar

Mai am gatul care cred ca o sa-l cumpar :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
cu ce o bobinezi?ce litza folosesti?ce magneti?pune si tu niste poze :)

 

uite ce folosesc si cam ala e corpul care o sa-l cioplesc

 

uite ce folosesc si cam ala e corpul care o sa-l cioplesc

 

Apropo stie careva vreo schema care m-ar ajuta sa fac legatura cu butoanele de comanda (ton ,volum etc..)

post-11145-1246433246_thumb.jpg

post-11145-1246433266_thumb.jpg

post-11145-1246433371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
Aici sunt multe scheme si alte articole care cred ca te vor ajuta iar aici gasesti si explicate in detaliu mai multe variante de wiring.

 

P.S.: Vad ca esti determinat sa faci asta, sper sa-ti reuseasca ce ti-ai propus

 

ms moolt cred ca intro luna o fac

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
Tocmai "am gasit" pe net o carte intitulata "Make your own electric guitar". Daca imi dai adresa de mail ti-o trimit.

adresa e calinsegarceanu@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

ai gasit tu corp de chitara?

ar fi mai bine daca nu ar fi cu tremolo, mai degraba un bridge fix...parerea mea.....

si eu ma chinui cu un reghin crapat...

mai trebuie sa il dau cu "lut" de ala ca sa fie loviturile acoperite, sa lipesc crapatura de pe mijloc, sa ii dau vopsea si lac, sa ii cumpar doua humbuker-e, sau fac rost de un pickguard potrivit si gata....

bafta cu proiectul....

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
doza aia nu-mi inspira decat esec.. explica-mi si mie cum ai facut-o? cu mana?

 

poate tie da am pus una dintre ele cea cu magnet la o chitara a lu vecinu si merge ,nu se aude prea cool da merge

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
mai bine iti cumperi dozele , ca nu te costa mult ( depinde ce vrei ) dar decat sa le faci cu mana ta...

 

ai dreptate da atunci o doza costa vreo 3-4 miliaone ca daca ar fi fost mai ieftine as fi cumparat,la vreo 4-5 sute sunt bune

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
Vezi ca multi spun ca nu e bine sa iti faci una si ca mai bine iti cumperi, dar poti incerca http://www.thomann.de/gb/harley_benton_eguitar_kit.htm =D

 

cumpara tu nu eu

asta e proiectul meu pe perioada verii si cand vin la scoala agat fete candule la alea rokarite rock,cele pankarite ceva cu acustica si clasica o las pt serenade la profi sa ma treaca cu 9

Link to comment
Share on other sites

pp ca ai niste hore. sper sa fi nimerit unele construite bine.. invata pe alea pana dai de un ban mai bun sau eventual vinde-le si ia-ti un squier sau ceva dar nu le vei da cu un pret bun din pacate.

 

bafta multa la construit si anunta-ne cum mai decurge buildul! (vezi ca gasesti pe net documentatie si mai e un tip aici care si-a construit o electrica, poate dai de el si te ajuta daca ai nelamuriri)

Link to comment
Share on other sites

Guest sega2009
pp ca ai niste hore. sper sa fi nimerit unele construite bine.. invata pe alea pana dai de un ban mai bun sau eventual vinde-le si ia-ti un squier sau ceva dar nu le vei da cu un pret bun din pacate.

 

bafta multa la construit si anunta-ne cum mai decurge buildul! (vezi ca gasesti pe net documentatie si mai e un tip aici care si-a construit o electrica, poate dai de el si te ajuta daca ai nelamuriri)

 

nelamurile mele sunt legate de partea electronica sa ziceam ca am facut corpul gatul dozele(in care intra si firele) dupaia cum fac legatura intre doze si alea de volum si ton asta nush:((((

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.