www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legea Nr. 248 2005


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

sunt minor si sunt roman ... prin stupida lege nr 248 nu pot sa calatoresc singur... adica fara compania unui tutor legal...

porcaria e ca este singurul stat din lume care are legea asta,,, pe wizzair scrie ca toti minorii peste 14 ani pot calatori inafara de cetatenii romani....

ei bine... ce as dori sa aflu este daca exista vreo clauza ceva... ca sa ma pot duce... ceva act , foaie semnata de mama ....

ceva tot trebuie sa fie--- daca stiti plzz let me know...

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

ca sa ma duc in Ungaria,mi-o semnat mama o hartie la notar,exact ce o zis si varu` mai sus;altfel nu m-ar fi lasat sa trec pârleazu`

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

merg parintii la notar si dau o declaratie ca sunt de acord ca tu sa mergi unde mergi, pe perioada x insotit de y, cu datele de identificare corespunzatoare. este o masura care incearca a preveni, impiedica, atata cat poate, o practica ce a existat si exista in continuare la noi de a vinde sau trimite "la produs" copii minori

Link to comment
Share on other sites

singura solutie,trebuie sa platesti pentru un insotitor de bord si atunci poti pleca singur cu ce companie vrei.TOATE COMPANIILE AU OAMENI ANGAJATI PENTRU ASA CEVA! (cu cazier cu tot ce trebuie)Logic ca iti trebuie actele necesare cu acordul ambilor parinti legalizate la notar cum ca sunt deacord sa pleci singur. In cazul cand parintii sunt divortati iti trebuie si copia dupa hotararea de divort legalizata.

Cel mai bine e sa suni la (ce prefix vrei)9590 Informatii frontiera.Exemplu 0236.9590(asta ca sunt eu din Galati) e numar gratuit.Nu stiu daca exista si in Bucuresti dar in general poti suna in judetele de frontiera.Poti suna chiar la mine la Galati la nr de mai sus.

 

am vazut doua fetite (max 14 ani)... cand am venit acum in spania in avion... am mers cu blue air... nu aveau niciun insotitor... fetele de la blue air le-au pus la gat niste acte doar...

 

presupun ca avea si declaratie de la notar acolo....

Pe hartie exista insotitorul de bord si trebuie platit.Una din fetele alea de la BlueAir avea in grija fetita,ca nu statea langa ea,e partea a doua :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.