www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Chitara Acustica


Guest lulyko
 Share

Recommended Posts

Guest lulyko

Vreau sa imi cumpar o chitara acustica. Nu vreau sa devin o profesionista in cantatul la chitara sau sa imi fac o trupa, ci doar sa am ceva cat de cat ok pentru a putea zdranagani cand merg la munte cu prietenii etc. Eu m-am gandit la un Ibanez v70. Voi ce ziceti? Daca aveti alte propuneri le astept. :)

Link to comment
Share on other sites

post-2282-1245448657_thumb.jpg

Vreau sa imi cumpar o chitara acustica. Nu vreau sa devin o profesionista in cantatul la chitara sau sa imi fac o trupa, ci doar sa am ceva cat de cat ok pentru a putea zdranagani cand merg la munte cu prietenii etc. Eu m-am gandit la un Ibanez v70. Voi ce ziceti? Daca aveti alte propuneri le astept. :)

Yup, uite o propunere: prietena mea vrea sa-si vinda chitara, este facuta la Reghin, model "BULL" (don't ask, I have no clue), are vreo 7-8 ani vechime, suna SUPERB, nu stiu de ce, cred ca din greseala ... tocmai i-am facut "toaleta" (chitarei, nu prietenei), pina la/inclusiv curatat fretboard-ul, dat cu ulei de lamaie, etc., si pus un set de corzi proaspat American Flyer "Light", phosphor-bronze /made in U.S.A., facute de Dean Markley (sau Ernie Ball, nu mai stiu). Fata a dat la vremea respectiva ceva gen echivalentul a vreo 4 mil., si a zis ca ar da-o cu 300 ron; as lua-o eu, da' sint sarac (imi toaca ea banii, lol :) ).

Asta e, incerc sa atasez o poza.

Daca ai chef, 0740924654.

Peace! :)

P.S.: sry, asta e o poza mai veche, inainte de a da jos jegul de pe chitara.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chitara Hohner e 450 in Muzica si 420 in Senia. Si nu am simtit mare diferenta intre aia si CD60.

In muzica am vazut totusi un Epiphone la 580 care suna binisor [cam cheapo detaliile la ea totusi].

Si cu 315 lei [simpla] sau 400siceva electroacustica, Hora e o concurenta care merita luata in seama.

Cel mai mult mi-au placut unele yamaha, dar erau 800-900-1000 cele mai ieftine.

 

Toate astea le-am vazut ieri :)

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chitara Hohner e 450 in Muzica si 420 in Senia. Si nu am simtit mare diferenta intre aia si CD60.

In muzica am vazut totusi un Epiphone la 580 care suna binisor [cam cheapo detaliile la ea totusi].

Si cu 315 lei [simpla] sau 400siceva electroacustica, Hora e o concurenta care merita luata in seama.

Cel mai mult mi-au placut unele yamaha, dar erau 800-900-1000 cele mai ieftine.

 

Toate astea le-am vazut ieri :)

si eu am dat 500 pe ea(cred ca vorbim de acelasi model, HW220p) in Septembrie anul trecut :) de la Music E Store... de treaba tipu cu chitarile dar "e cam scump toate" acolo

 

nu am trecut in Senia de o gramada de vreme si d-aia nu stiam

 

si Hora e o optiune daca omu' nu face rost de prea multi bani

Link to comment
Share on other sites

Guest lulyko
post-2282-1245448657_thumb.jpg

Yup, uite o propunere: prietena mea vrea sa-si vinda chitara, este facuta la Reghin, model "BULL" (don't ask, I have no clue), are vreo 7-8 ani vechime, suna SUPERB, nu stiu de ce, cred ca din greseala ... tocmai i-am facut "toaleta" (chitarei, nu prietenei), pina la/inclusiv curatat fretboard-ul, dat cu ulei de lamaie, etc., si pus un set de corzi proaspat American Flyer "Light", phosphor-bronze /made in U.S.A., facute de Dean Markley (sau Ernie Ball, nu mai stiu). Fata a dat la vremea respectiva ceva gen echivalentul a vreo 4 mil., si a zis ca ar da-o cu 300 ron; as lua-o eu, da' sint sarac (imi toaca ea banii, lol :) ).

Asta e, incerc sa atasez o poza.

Daca ai chef, 0740924654.

Peace! :)

P.S.: sry, asta e o poza mai veche, inainte de a da jos jegul de pe chitara.

 

Multumesc mult pentru propunere,dar as prefera sa imi iau o chitara noua. Asta ce o am acum am luat-o la mana a doua si acum parca vreau una pe care numai eu sa o folosesc! :)

 

Multumesc tuturor pentru propuneri. Degeaba imi spuneti magazine de prin Bucuresti deoarece eu sunt din Hunedoara si voi fi studenta la Timisoara. Oricum cred ca se gasesc aceste modele si in TM. Totusi, nimeni nu spune nimic despre Ibanez V70 (ideea mea). Este buna comparativ cu cele ce mi le-ati propus voi?

Edited by lulyko
Link to comment
Share on other sites

Guest bob_de_grau

Salut lume!

 

si eu ma aflu in aceiasi situatie cu lulyko.

 

vreau sa-mi iau prima chitara, vreau sa fie acustica si dispun de un buget relativ de 500 ron. In plus m-ar interesa un studiu mai sustinut decat cantatul ocazional la munte.

 

Problema e ca nu stiu ce sa aleg. Daca lulyko insista pe ibanezul v70 eu parca asi merge pe un hohner

 

fie

 

HOHNER HW300-TBK http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...ansparent/18630

sau

 

HOHNER HW420C http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...-standard/18608

asta desigur cu conditia de a le gasi in timisoara in limita relativa a bugetului meu.

 

Ce parere aveti?

 

Sariti cu impresii, nu fiti sfiosi

Link to comment
Share on other sites

Guest Manolescu
Cea mai potrivita chitara pentru ceea ce vrei sa faci este Hora Reghin. :):)

 

Exact. Eu mi-am luat un super reghin cu o suta de dolari in Romania anul trecut. Gen Takaminie. Sunt foarte bine fabricate chitarele Reghin in ziua de azi.

 

Un Fender sau un Ibanez ar fi mai scump si eu zic ca i-ai purta mai mult grija in tabara la munte.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
Exact. Eu mi-am luat un super reghin cu o suta de dolari in Romania anul trecut. Gen Takaminie. Sunt foarte bine fabricate chitarele Reghin in ziua de azi.

 

Un Fender sau un Ibanez ar fi mai scump si eu zic ca i-ai purta mai mult grija in tabara la munte.

 

Ca unul oarecum cu un pas inainte acestei etape, macar temporal vorbind :) , subscriu la cele scrise de Manolescu. Pentru un incepator ideala este o Hora din doua motive principale:

 

1) Pentru un novice aspirant entuziasmul initial poate fi mare si debordant, insa totat atat de repede se poate raci din varii motive care tin de fiecare; dpdv financiar cel mai bine iesi daca investesti in minimul de chitara pe care poti realmente sa-ti determini in timp interesul sau nu pentru instrument. Asadar, o hora de 350-400 lei te conduce cu succes prin aceasta etapa iar in caz revanzare nu pierzi semnificativ.

 

2) Este un instrument pe care poti sa-l iei cu tine la diverse ocazii, inclusiv in natura. Eu recent am realizat cat de important este ca instrumentul portabil sa nu fie scump deoarece "busirea" lui este inerenta fenomenului de transport si utilizare intr-un cadru social (prietena mea a reusit sa o agreseze de cateva ori si chiar ma gandeam ce ar fi fost daca in locul horei era vreo bijuterie de 30 de milioane" - Divortam de chitara sau de prietena? -

 

3) In timp cand vei simti ca umila chitara a inceputurilor slabe iti limiteaza maiestria artistica, iti poti lua fara rezerve o chitara cat mai buna in functie de posibilitatile financiare, iar Hora in continuare va ramane "the trusty old friend" pe care poti sa o iei oricand si oriunde;)

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest lulyko

Sa stiti ca aproape m-ati convins sa-mi iau Hora! Ma bucur ca am aflat si parerea unor chitaristi mai experimentati decat mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut lume!

 

si eu ma aflu in aceiasi situatie cu lulyko.

 

vreau sa-mi iau prima chitara, vreau sa fie acustica si dispun de un buget relativ de 500 ron. In plus m-ar interesa un studiu mai sustinut decat cantatul ocazional la munte.

 

Problema e ca nu stiu ce sa aleg. Daca lulyko insista pe ibanezul v70 eu parca asi merge pe un hohner

 

fie

 

HOHNER HW300-TBK http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...ansparent/18630

sau

 

HOHNER HW420C http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...-standard/18608

asta desigur cu conditia de a le gasi in timisoara in limita relativa a bugetului meu.

 

Ce parere aveti?

 

Sariti cu impresii, nu fiti sfiosi

sincer nu stiu daca 420 e mai buna sau nu pentru cat dai pe ea, dar ar fi un pic mai sus in topul preferintelor mele pentru ca nu e din mahon toata(ca multe chitari acustice) si are tastiera(fretboard-ul) din palisandru(rosewood) care e ceva mai comod la mana decat "lemnul solid"(cum scrie pe esound, in engleza e hardwood) de la hw300 la care se cam si duce un pic vopseaua dupa ceva timp(cel putin la mine s-a cam dus un pic la doar 9 luni de la cumparare).

 

daca vrei si studiu mai sustinut, eu zic 420.. dar ar trebui sa vezi sa le probezi cu mana ta

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest bob_de_grau
sincer nu stiu daca 420 e mai buna sau nu pentru cat dai pe ea, dar ar fi un pic mai sus in topul preferintelor mele pentru ca nu e din mahon toata(ca multe chitari acustice) si are tastiera(fretboard-ul) din palisandru(rosewood) care e ceva mai comod la mana decat "lemnul solid"(cum scrie pe esound, in engleza e hardwood) de la hw300 la care se cam si duce un pic vopseaua dupa ceva timp(cel putin la mine s-a cam dus un pic la doar 9 luni de la cumparare).

 

daca vrei si studiu mai sustinut, eu zic 420.. dar ar trebui sa vezi sa le probezi cu mana ta

 

 

In sfarsit ma baga si pe mine cineva in seama:D

 

Pana la urma adaug in clasament, pe langa cele 2 hohner si fender-ul cd-60 http://www.esound.ro/Fender---Chitara-acus...-60,p-4401.html

 

 

In ziua de salariu o sa-mi iau un amic cu mine ce canta de mai multi ani si o sa iau magazinele la rand. Si care imi place mai mult cum suna pe aia o s-o iau.

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit ma baga si pe mine cineva in seama:D

 

Pana la urma adaug in clasament, pe langa cele 2 hohner si fender-ul cd-60 http://www.esound.ro/Fender---Chitara-acus...-60,p-4401.html

 

 

In ziua de salariu o sa-mi iau un amic cu mine ce canta de mai multi ani si o sa iau magazinele la rand. Si care imi place mai mult cum suna pe aia o s-o iau.

 

Eu am Fender CD-60 si sincer trebuie sa iti spun ca isi merita banii...Eu i-am luat cu 550 RON si isi merita banii si asa, raportul calitate-pret e bun. Cutia de rezonanta este din mahon(daca fata este din mahon...asta nu stiu) si pentru asta are o rezonanta foarte buna si o calitate buna a sunetului.

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

Guest Hann

Daca ai cat de cat habar sa canti mergi si vezi cum iti pica in mana. Horele nu-s rele dar multe falseaza si se canta destul de greu pe ele. Cum zicea cineva...chestia cea mai faina la Hora e sentimentul superb pe care il ai cand o schimbi cu altceva :). Daca nu te pricepi/nu ai chef sa umbli la setup cauta una sa iti placa din prima.

Link to comment
Share on other sites

Guest lulyko
Daca ai cat de cat habar sa canti mergi si vezi cum iti pica in mana. Horele nu-s rele dar multe falseaza si se canta destul de greu pe ele. Cum zicea cineva...chestia cea mai faina la Hora e sentimentul superb pe care il ai cand o schimbi cu altceva :) . Daca nu te pricepi/nu ai chef sa umbli la setup cauta una sa iti placa din prima.

 

Stiu sa cant la chitara, dar nu as vrea sa ma apuc sa fac modificari. Sa o iau astfel incat sa ma multumeasca din start. Aproape toti de pe forum mi-au recomandat Hora...o sa merg in magazine sa vad cum suna.

De ce spui ca se canta greu pe ele? Tu ce mi-ai recomanda?

Link to comment
Share on other sites

Eu am Fender CD-60 si sincer trebuie sa iti spun ca isi merita banii...Eu i-am luat cu 550 RON si isi merita banii si asa, raportul calitate-pret e bun. Cutia de rezonanta este din mahon(daca fata este din mahon...asta nu stiu) si pentru asta are o rezonanta foarte buna si o calitate buna a sunetului.

:) eu chiar nu stiu ce CD-60 aveti, ala pe care l-am probat eu era de tot curul in comparatie cu hohner hw220p, sunet prea inchis, steril, neinteresant... comparatia am facut-o aproape imediat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.