www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Schimb Dozele


Guest cormoran
 Share

Recommended Posts

Guest cormoran

Am un Ibanez SA160 si as dori sa ii schimb doza dubla (sau daca nu se potrivesc alea vechi cu asta noua, sa schimb toate dozele).

Problema mea este ca nu stiu ce sa imi cumpar. Ma gandeam la Seymour Duncan...

As dori sa sune mai agresiv insa nu stiu daca doza (dozele) se vor potrivi cu configuratia electronica a chitarii.

Nu as vrea sa dau o gramada de bani si sa am surpriza ca imi baraie sau fluiera.

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat?

Multi or sa imi spuna sa imi iau alta chitara :) insa eu m-am obisnuit cu asta si nu prea as vrea sa o dau.

Am atasat un pdf cu detalii despre chitara.

Ibanez_Sa120.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
totu tine de gusturi..iar noi nu stim ce gusturi ai...

 

uite un exemplu, poate nu e cel mai potrivit insa ... apropo de gusturi :)

Stiu ca tine si de efecte etc., insa am incercat o gramada de reglaje si tot nu reusesc sa fac un ton c*i.

 

www.youtube.com/watch?v=tnhdJVh9iIY

Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa tii cont si de faptul ca, in obtinerea tonului, conteaza foarte mult si ampul, pe langa chitara si doze :) daca vrei sa obtii un ton apropiat de ce ai tu acolo, ar trebui sa fii foarte atent la gain...sa incerci sa-i controlezi nivelu', astfel incat power chord-urile sa sune cat mai clar :)

-

P.S.: imi place ca solistu' canta pe Telecaster :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran
ar trebui sa tii cont si de faptul ca, in obtinerea tonului, conteaza foarte mult si ampul, pe langa chitara si doze :) daca vrei sa obtii un ton apropiat de ce ai tu acolo, ar trebui sa fii foarte atent la gain...sa incerci sa-i controlezi nivelu', astfel incat power chord-urile sa sune cat mai clar :D

-

P.S.: imi place ca solistu' canta pe Telecaster :)

 

si Tokai pe deasupra :)

am atasat o bucata din piesa aia de mai sus, cantata de mine.

spre rusinea mea mi-a fost lene sa ma chinui un pic sa o fac mai curata la panaj :D insa important e sunetul, ca sa va dati seama cum suna cu dozele actuale, proc. Boss ME50 si statie Marshall.

astept pareri (nu despre interpretare :D )

beyond.mp3

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

si Tokai pe deasupra :)

am atasat o bucata din piesa aia de mai sus, cantata de mine.

spre rusinea mea mi-a fost lene sa ma chinui un pic sa o fac mai curata la panaj :) insa important e sunetul, ca sa va dati seama cum suna cu dozele actuale, proc. Boss ME50 si statie Marshall.

astept pareri (nu despre interpretare :D )

 

Pai interpretarea imi pare a fi singura problema :)

Link to comment
Share on other sites

SH 4 JB, SH 6 Duncan Distortion, SH 5 Custom sau SH 13 Dimebucker pentru prima doza.(eu zic JB sau Dimebucker)

 

pentru celelalte eu as zice o doza single coil "adevarata"(nu mini-humbucker) cum ar fi asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1099 pentru cea din mijloc

 

si un mini humbucker pentru neck(pentru un ton mai cald) http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1096

 

desigur, asa o sa dai o caruta de bani pe SD-urile astea, si chiar si mai multi bani daca vrei DiMarzio...

 

 

eu personal iti recomand dozele de pe paginile astea, nu suna chiar la fel de bine ca SD dar la pret de 3 ori mai mic eu zic ca merita cu varf si indesat:

 

http://store.guitarfetish.com/humbuckers.html

 

http://store.guitarfetish.com/sistpi.html

 

http://store.guitarfetish.com/minihumbuckers.html

 

din pacate magazinul respectiv e din SUA si daca vrei sa cumperi ceva trebuie sa vorbesti cu o firma de curierat ceva(cum ar fi Atlas)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Sh-4 JB e, din punctul meu de vedere, suficient de agresiva, orice ai canta. Exista desigur o nisa de cumparatori si pentru monstruleti gen Invader sau Dimebucker, dar cred ca JB-ul e combinatia perfecta de putere si melodicitate, sunet placut.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

merci la toata lumea pt. idei.

ar mai fi o problema si anume ca in cazul in care schimb dozele, vor fi compatibile cu celelalte elemente electronice (potentiometre, condensatoare etc.)!? Exista riscul sa am brum sau alte zgomote nedorite?

Link to comment
Share on other sites

merci la toata lumea pt. idei.

ar mai fi o problema si anume ca in cazul in care schimb dozele, vor fi compatibile cu celelalte elemente electronice (potentiometre, condensatoare etc.)!? Exista riscul sa am brum sau alte zgomote nedorite?

am inteles ca daca iti iei o doza activa (cum ar fi EMG 81) trebuie sa schimbi niste potentiometre pe acolo.. rog cineva sa ma corecteze daca nu e asa :) in rest din cate am inteles nu trebuie schimbat nimic cand schimbi o doza pasiva cu alta pasiva

 

Dimebucker e f buna pentru metal, output imens.. uite-te aici

 

ca o idee, ca sa nu mai astepti sa iti raspunda lumea pe rgc cauta pe youtube de exemplu "seymour duncan sh4 sample" si iti dai seama imediat ce si cum

Link to comment
Share on other sites

Guest harmonykorine
ce parere aveti de Seymour Duncan SH-13 Dimebucker ?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1401

 

 

salut

 

eu nu iti recomand dimebucker-ul pentru ca nu cred ca o sa vrei sa canti doar un singur stil sau sa ai un singur ton :)

nici macar invader-ul (care il folosesc eu :) , de care sunt foarte multumit oricum). orice doza ti-ai lua (mai buna decat doza stock) o sa faca diferenta. iti recomand sd distorsion, sau custom, suna foarte bine, am cantat pe chitara cu doze din astea, chhiar pe ibanez sa 120, deci destul de aproape, si poate fi si "rea" si mellow, plus ca poti sa scoti o mare varietate de tonuri.

\

legat de partea electronica si de instalare, sunt sigur ca o sa ti se potriveasca, singurele issues ar fi de cum vrei sa iti montezi doza (daca e humbucker) in serie sau in paralel, sau daca are switch-ul ala care face split in ce numesc ei duobucker. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
am inteles ca daca iti iei o doza activa (cum ar fi EMG 81) trebuie sa schimbi niste potentiometre pe acolo.. rog cineva sa ma corecteze daca nu e asa :) in rest din cate am inteles nu trebuie schimbat nimic cand schimbi o doza pasiva cu alta pasiva

 

Eu am montat o doza EMG 81 pe un Squier,doza vine cu 2 potentiometre si un jack.

:)

Edited by withefish
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.