www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cry Baby Mods


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

Recent am cumparat o pedala de wah Cry Baby the Original GCB-95 .

Pedala in cauza suporta mai multe mofificari relativ usor de facut .

Modificarea ce ma intereseaza pe mine este cea de true by-pass mod care este foarte usor de facut in sensul ca trebuie doar un switch Carling DPDT (316-B-PP) la vreo 8 euro si o sarma care face lagatura intre input si switch ( vezi link-ul http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm ) .

 

Ce ma intereseaza pe mine este beneficiul care l-ar avea aceasta modificare , adica daca ar face ca semnalul sa fie mai putin alterat de asa natura incat sa se simta o diferenta .

Intreb asta fiindca in lantul meu de efecte am incercat si cu pedala de wah si fara pedala de wah iar diferenta nu mi se pare foarte mare , adica pedala de wah nu altereaza tonul cand este oprita chiar asa cum spun unii . Totusi o mica alterare a semnalului se simte atat in claritate cat si volum .

As dori daca se poate pareri de la cunoscatori care poate ati operat respectiva modificare pe pedalele voastre si puteti sa-mi impartasiti o parere .

Lantul meu de efecte pe care il folosesc este relativ scurt si este urmatorul ( precizez ca si cablurile sunt de foarte buna calitate ) : Dunlop Cry Baby GCB-95 / DOD YJM 308 preamp overdrive / Rocktron Metal Planet Distorsion / Ibanez TS9 .

Efectele de ambianta ( flanger ; chorus ; delay ; reverb as prefera sa le folosesc in bucla creata prin loop-ul de la amp. ) nu sa le pun in lant ca sa-mi altereze semnalul .

Astept opiniile dumneavoastra . Multumesc ( Si Dudu-le te rog sa nu inchizi topicul sa-mi raspunda oamenii care vor . Mersi :) )

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Jimi Hendrix Wah de la Dunlop, si i-am aplicat urmat tratament( da, am schimbat switchu, dar cu unul dpdt , nu 3pdt, nu are neaparat rost :),daca nu ma insel, aveam tot dpdt problema era ca s-a defectat )

Mi-am mai modificat unele valori dupa gust etc bla bla, cam asta e site-ul, eu stiam altele 2 dar vad ca aici cuprinde tot ce avea cele 2 , in special jos de tot http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/mods/dunlop.htm#RevE

 

LE: am gasit, acolo in stanga la DIY, also, am scos piesele ce compun input bufferul http://www.wah-wah.co.uk/index.html

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

cred ca am cel mai ieftin Cry baby care exista pe piata si este truebypass poate intre timp s-a schimbat ceva. Chestia cu nu stii ce vorbesc nu suna prea bine, poate este un fel de a spune, nu vand povesti, este al doilea cry baby pe care al am si ambele erau true daca te ajuta pot sa fac o poza cu switcherul desi vreau sa cred ca ma crezi pe cuvant

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Salut

 

Ma intereseaza din ce sti tu sa-mi spui daca exista sau ai observat o diferenta semnificativa intre calitatea semnalului dak pui in lant un cry baby cu switch spdt ( adica fara true-bypass ) raportat la calitatea semnalului dak pui in lant cry baby cu switch dpdt ( adica true-bypass ) .

 

Tu ai observat vreo diferenta ca eu am incercat si la mine diferenta mi se pare foarte mica , aproape atat de mica ca nu cred ca s-ar merita sa-l fac true-bypass fiindca nu stiu cum va suna atunci .

Avand in vedere ca pedala ta inteleg ca e true-bypass , daca ai putea sa-mi spui o parere apreciez .

Ma indoiesc ca pedalele de wah au din fabrica switch dpdt . Poate ca a ta a fost modificata de cel de la care ai cumparat-o .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
cred ca am cel mai ieftin Cry baby care exista pe piata si este truebypass poate intre timp s-a schimbat ceva. Chestia cu nu stii ce vorbesc nu suna prea bine, poate este un fel de a spune, nu vand povesti, este al doilea cry baby pe care al am si ambele erau true daca te ajuta pot sa fac o poza cu switcherul desi vreau sa cred ca ma crezi pe cuvant

 

Pedalele Dunlop Cry Baby wah nu au true-bypass din fabrica .

Gandestete si tu putin logic . Daca ar avea true-bypass nu ai mai gasi pe net atatea specificatii cum sa faci un wah Cry-baby true - bypass fiindca nu ar mai avea rost ( think man , think :)

In ce priveste modelul cel mai ieftin Cry Baby GCB - 95 iti spun sigur 100% ca nu are true - bypass . Pedalele tale daca le-ai luat vechi poate ca au fost modificate de fostul proprietar .

Eu ce spui tu ca pedalele de wah Cry Baby au true-bypass din fabrica nu am mai auzit pe nimeni sa spuna .

 

Respectivele pedale au buffered bypass asta e o certitudine .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
S-a mai raspuns pe un topic AICI initiat tot de tine.

Pe mine ma intereseaza daca ai incercat tu si poti sa-mi spui diferenta . Ce s-a discutat acolo era la modul general .

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma intereseaza daca ai incercat tu si poti sa-mi spui diferenta . Ce s-a discutat acolo era la modul general .

Diferenta, ca si la DOD250(aka YJM,MXR Dist, etc) este aproape nula si asta chiar cu SPDT! Ramane o mica impendata insesizabila si nu e tone sucker.....La wah nici atat.Cele mai tone suckers si modificatoare de ton si subtilitate sunt boss-urile din ce am observat la mine.Dar stai calm, am EHX LPB-1(reissue) care l-am facut aproape ca cel original din 1968, are 3pdt si tin sa iti spun ca are 2 condensatoare si 2 rezistente de ferrite active in ,,true bypass " mode(care le-am inlaturat si nu erau la original,thus making it 100% true bypass).Aici depinde foarte mult si cum e construit efectul in sine.La Wah de ex, recomand sa se scoata input bufferul, se pupa mai bine cu fuzz-ul + the less parts the better dupa mine.Repet, conteaza cum e facut efectul in sine, si nu toate sunt la fel, NU trebuie neaparat 3pdt pt true bypass, se vede foarte clar la schemele d dpdt ca e same thing, nu e nici o magie sau ceva, conteaza cum sunt legate.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Diferenta, ca si la DOD250(aka YJM,MXR Dist, etc) este aproape nula si asta chiar cu SPDT! Ramane o mica impendata insesizabila si nu e tone sucker.....La wah nici atat.Cele mai tone suckers si modificatoare de ton si subtilitate sunt boss-urile din ce am observat la mine.Dar stai calm, am EHX LPB-1(reissue) care l-am facut aproape ca cel original din 1968, are 3pdt si tin sa iti spun ca are 2 condensatoare si 2 rezistente de ferrite active in ,,true bypass " mode(care le-am inlaturat si nu erau la original,thus making it 100% true bypass).Aici depinde foarte mult si cum e construit efectul in sine.La Wah de ex, recomand sa se scoata input bufferul, se pupa mai bine cu fuzz-ul + the less parts the better dupa mine.Repet, conteaza cum e facut efectul in sine, si nu toate sunt la fel, NU trebuie neaparat 3pdt pt true bypass, se vede foarte clar la schemele d dpdt ca e same thing, nu e nici o magie sau ceva, conteaza cum sunt legate.

In sfarsit cineva care e pe subiect .

Cam genul asta de raspuns il asteptam .

Mai spune-mi te rog care e diferenta intre Dod 250 si Dod YJM 308 fiindca am vazut ca cel din urma e ceva mai scump . Si te rog nu sti vreun site unde sunt de vanzare pedale dod si arata si preturi ca eu nu gasesc ??? Mersi ! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Am incercat azi inca o data pedala de wah cry baby despre care pot spune cu certitudine ca nu e true - bypass insa lucrul imbucurator este cu nu coloreaza tonul cand este oprita si nu afecteaza semnalul aproape mai deloc . Cel putin nu atat incat sa deranjeze ( poate ca afecteaza foarte putin dar aia e zero ) , pentru atata nu se merita sa modifici pedala si sa o faci true-bypass fiindca asa cum este ea originala suna foarte bine .

Un sfat pentru cei care doriti sa va modificati pedalele :

- ganditiva de doua ori fiindca uneori e bine sa fie lasate exact asa cum sunt si vor suna foarte bine fara sa afecteze semanlul dak sti cum sa le pui .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.