www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Set Neck Vs. Bolt-on Neck


Shreder
 Share

Recommended Posts

Care sunt avantajele si dezavantajele pentru fiecare in parte?

De ex la bolt-on marele avantaj e ca este o asamblare demontabila.

La dezavantaje as spune ca din cauza acestui tip de inbinare se pierde oarecum din sustain.

 

Voi ce stiti?

 

Care ar fi totusi cea mai avantajoasa solutie?

Link to comment
Share on other sites

Pai in cazul in care ai probleme cu intonatia de exemplu, poti face niste ajustaje cum ar fi introducerea intre gat si corp al unui adaos pentru a modifica inclinarea grifului.

Avantajul e ca poti face asta relativ usor.

Asta e din cauza faptului ca e o inbinare demontabila.

La set neck lucrul asta se face mai greu.

 

vektor, sunt de acord.Dar sa pp ca trebuie musai sa aleg intre astea doua.

Link to comment
Share on other sites

:) ... se rupe grifu, arunci chitara... :)

Damn vorbesti de parca o chitara ar fi un mi subtire.. daca se rupe il arunci...

 

Nu vreau sa ma gandesc la ce abuzuri ai putea supune o chitara ca sa (doamne fereste) se rupa griful... fie el bolt on, set neck sau whatever...

 

 

Copii, nu folositi chitara pe post de vasla sau masa de calcat, taiat carne, spart lemne, etc, etc... :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi s-a rupt grifful la o chitara. era sprijinita de fotoliu, a alunecat si a cazut pe spate si i s-a intors capu la 90 de grade. urmarea? un suspin ca-mi placea rau de toto chitara aia si apoi sparta bucati si pusa pe foc. i am not kidding

io as fi pus-o pe perete...in nici un caz pe foc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

Pana la urma in disputa "set" vs. "bolt" nu este decat una de tip "Gibson" vs. "Fender", inepuizabila, de altfel! La "thru" este altceva, Gibson, nu prea stiu sa fi adoptat aceasta varianta, Fender da! Sunetul este foarte bun, din cate stiu este ceva special dar care poate fi pus alaturi de celelalte doua fara disputa insa!

Link to comment
Share on other sites

mie mi s-a rupt grifful la o chitara. era sprijinita de fotoliu, a alunecat si a cazut pe spate si i s-a intors capu la 90 de grade. urmarea? un suspin ca-mi placea rau de toto chitara aia si apoi sparta bucati si pusa pe foc. i am not kidding

 

seba, nu era chitara aia XL series?? aia care o luasesi de la razvan careia i-ai pus grifu la loc si i-ai vandut-o lu unu cu 2 juma?.. ca falsa la greu sa-mi dau palme... si avea si dozele ruginite :)

Link to comment
Share on other sites

nope. chitara aia era geniala ca feeling. intre timp s-a distrus ca n-a avut grija de ea deloc. pacat. chitara aia cu niste doze bune ar fi sunat demential. printre cele mai comode griffuri pe care am pus mana. fara misto. cand i-am dat-o nu falsa si nu avea cine stie ce probleme (mai putin unele zgarieturi etc).

Link to comment
Share on other sites

fratilor, si eu am crezut ca bolt-on n'are sustain. s'a intamplat ulterior sa ascult un fender ce are cativa zeci de ani vechime. terminati ma cu prostiile. o chitara bolt-on n'are sustain pentru ca idiotul ala n'a stiut sa o faca. se intampla sa faceti confuzia asta pentru ca bolt-on-urile se construiesc cel mai usor si astfel majoritatea produselor pe piata bolt-on au un sustain slab ele in sine fiind niste produse ieftine si proaste. vis-a-vis de asta, chiar citisem un studiu unde se demonstrase ca un bolt-on facut f.f.bine si intr-un anume fel are sustain mai bun decat orice necktrough. ideea de baza e simpla. imbinare diferita => ton diferit. cum iti place, asa chitara iti iei. orice chitara peste 1.500$ suna bine. numai bine cu presupunerile!!

Link to comment
Share on other sites

Preo, fizic nu are cum sa aiba o chitara bolt-on sustain mai bun oricat de bine ar fi facuta.Motivul se explica fizic.Gangeste-te la cum vibreaza: o chitara "intreaga" si cum vibreaza o chitara facuta din 2 parti.Conteaza si lemnul foarte mult, asa este, dar in general nu ai sa vezi asa ceva.Si nu zice nimeni ca bolt-on e o solutie proasta :) .. vorba ta, depinde cat costa.

Link to comment
Share on other sites

elethan, nu mai gandi fizic. iti zic sigur ca se poate, fizic vorbind. si in neckthrough sunt 2 bucati, de fapt chiar 3, doar ca sunt lipite, la bolt-on sunt insurubate.

exemple: malmsteen - fender bolton, steve vai - ibanez bolton, joe satriani - ibanez bolton. astia oare sunt batuti in cap? si acu sa nu imi zica nimeni ca pentru astia nu e important sustainul ca ma impusc.

(corectati'ma daca gresesc)

 

"Why a bolt-on neck in the first place? While some have claimed superiority of glued in (set-neck) guitars, real world experience has shown that a properly designed bolt-on neck is actually better for two important reasons:

 

First, a well designed bolt-on neck design is tonally superior, providing a demonstrably fuller sounding bass response from the instrument. The reason for this is because a glue joint acts as a "wall" to the transference of resonance between two surfaces, and the neck joint is a critical area of resonance. A properly designed bolt-on neck transfers resonance better than a glued in neck.

 

Secondly, instruments with glued in necks are fragile and subject to easy damage, even from changes in weather or humidity."

Link to comment
Share on other sites

Preo a zis bine. Un neck-thru bun e facut din trei bucati de lemn lipite cu un clei de vreun fel sau altul (facute 'sandwich') - gatul si 'aripile'. Ce am sesizat eu personal e o favorizare a inaltelor in detrimentul mediilor si joaselor.

 

Un bolt-on bun e facut dintr-un gat dintr-o bucata, insurubat pe un corp facut dintr-o bucata. Daca bolt-on-ul e facut bine (insurubarea e foarte ferma si nu 'joaca' deloc), un bolt-on e cert superior, tocmai din motive fizice evidente (lipsa straturilor de clei care actioneaza ca bariere).

 

Un set-neck bun, dupa judecata mea logica, e mai avatajat ca sustain decat de un neck-thru, fiind facut din doua bucati lipite (gatul de corp, ambele fiind in general dintr-o bucata). Dar, intr-adevar, mai fragil (cel putin un forumist va poate spune un horror-story legat de cleiul care lipeste gatul de corp).

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, situatia se prezinta in felul urmator:

 

La bolt on:

Advantages

 

Typically cited advantages of bolt-on neck include:

 

Easy and cheap to manufacture and repair;

 

Easy to control: sometimes bolt-on neck includes some sort of adjustment screw that can control neck-to-body angle.

 

Chunkier tone, more controllable resonance, better single note recognizability that makes it appealing to playing lead;

 

Disadvantages

 

Less sustain;

Hard access to top frets;

 

La Set In:

 

Advantages

Typically cited advantages of set-in neck include:

 

Better sustain;

Smoother tone;

Usually better access to top frets in comparsion to bolt-on neck;

 

Disadvantages

 

Harder to manufacture, more expensive to produce and harder to repair / service than bolt-on neck;

No control over neck-to-body angle: changing it requires disassembling instrument and re-glueing the neck by an experienced luthier;

Link to comment
Share on other sites

Poate in '70 asa statea treaba.

Pai mane, fa-ma si pe mine sa inteleg.

Am de ales intre 2 tipuri de chitare si nu stiu daca set in este un plus sau un minus.

Eu inclin sa cred ca e un minus si as prefera un bolt on, sincer.

Oricum asta nu e un considerent important cand trebuie sa alegi o chitara (mai sunt atatea chestii mult mai importante decat lucrul asta). Dar conteaza :)

Link to comment
Share on other sites

Sustain-ul cel mai lung este la neckthru. Poate nu si cel mai bun. Gatul este din aceeasi bucata de lemn cu portiunea in care sunt prinse bridge-ul si dozele => functioneaza mai bine legea oscilatiilor sustinute. Problema la neckthru este faptul ca aripile, fiind lipite, nu contribuie atat de mult la rezonanta, de unde rezulta ce a spus cearny, o favorizare a frecventelor inalte. O chitara neckthru construita foarte bine, cu lipiturile ca la carte, va avea un sustain foarte placut, in schimb una lucrata mai la mantuiala va suna lung dar subtire. Pana la urma totul revine la calitatea fabricatiei, dar daca e sa o luam fizic ( ca tot va bateti in fizica aici ) sustain-ul lung ( atentie, lung, nu bun ) este favorizat de construtia neckthru. Bineinteles ca intotdeauna vor exista chitare bolt-on cu sustain mai lung decat unele neckhtru-uri. Asta tine, cum am mai zis, de calitatea fabricatiei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.