www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Doua Varianta Pt. Duel 24


Guest guitarista
 Share

Recommended Posts

Guest guitarista

pentru ca s-a suparat profu pe mine ca nu le-am prea gandit la prima varianta si ca am trimis asa ceva pe forum (adevarul e ca eram prea fericita de rockron si ce mi-a venit aia am tras).....m-am ambitionat si am facut o noua varianta,dar cum nu am voie de doua ori ...o postez aici...in aceasta noua varianta le-am mai gandit si eu putin.... :) ...sau poate putin mai mult

Edited by guitarista
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest guitarista

E nice, dar prima varianta mi s-a parut mai reusita :)

Suna misto noua jucarie, pot sa intreb cat ai dat pe ea? si cum inregistrezi? Direct line-in?

 

 

E mai buna a doua...prima nu are o tema...iar ca structura la a doua am schimbat pe ici pe colo un mod...ca sa fie mai interesanta...il felicit pe cel care va recunoaste modul... :)

 

am dat pe ea 400 euro...de inregistrat: bag rocktronul direct intr-o placa de sunet M-audio...

 

mi se pare cam cel mai bun efect ...din toate cate am incercat...merita...are ton sanatos de chitara

 

Multe procesoare noi ca Zoom,Korg,Line 6 si chiar seriile RP noi de la Digitech strica sunetul real al chitarii...adica nu conteaz ce chitara ai,iefina sau scumpa..sound-ul la iesire este acelas...nu prea exista diferenta....

Link to comment
Share on other sites

Sau poate ai gandit prea mult :) (asta dupa prima ascultare).

 

Ca paranteza, nu e universal general ce-ai spus despre preamp-urile digitale, Pod 2.0 lase sa transpire o groaza din caracterul chitarei.

 

Dar Voodu Valve e grozav ca preamp, am avut ocazia sa ma joc cu unul de cateva ori. Suna si mai bine dupa ce il modifici sa 'dea mai tare' in lampa aia (si dupa ce bagi in el o lampa buna).

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

Sau poate ai gandit prea mult :) (asta dupa prima ascultare).

 

Ca paranteza, nu e universal general ce-ai spus despre preamp-urile digitale, Pod 2.0 lase sa transpire o groaza din caracterul chitarei.

 

Dar Voodu Valve e grozav ca preamp, am avut ocazia sa ma joc cu unul de cateva ori. Suna si mai bine dupa ce il modifici sa 'dea mai tare' in lampa aia (si dupa ce bagi in el o lampa buna).

 

 

Am avut si eu Pod 2.0 (fasolea aia rosie :) ),dar nu se compara cu rocktron-ul... La Line 6 clean-ul e de rusinica ,iar efectele digitale rusinica la patrat......ce suna mai k-lumea pe el e distortion-ul,dar tot digitalizat si ala....

 

 

 

 

nu zic ca asta nu e tare, da prima era parca oleaca mai ultra-bestiala :)

 

 

Prima e bazata pe o improvizatie fara a cunoaste bine piesa,cateva arpegii si ceva pentatonica,in schimb a doua e mai elaborata,mai complexa tehnic...negativul e cam monoton,l-am diversificat cu mai multe elemente

Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca eram prea fericita

 

Mai sa fie.. Na c-am trait sa vad si eu o GuitaristA fericitA !

Si mai mult, (pe deasupra) are si profesor !

 

Loris... te stie toata TM, esti prea bun si nu am inteles de ce te ascunzi in spatele

unui nick care se termina cu a !

Sunt multi pustani pe aici care vor sa invete si s-ar putea sa-i descurajezi ascultand cum

canta o "guitaristA". O iau pe aratura si dau cu chitarile de pereti !! Pacat de banii parintilor !

Oricum.. esti tare..

Multa bafta in continuare ! E singurul lucru de care mai ai nevoie !

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca prima versiune e muuult mai buna. Se pare ca prea multa teorie strica. Inspiratia de moment rulz :)

In cepand cu secunda :46 si pana la 01:05 ai interpretat piesa:

 

"O kitara mica de-as avea

O kitara mica mi-ar placea

Toata ziua as canta

Multe cantece cu ea" :)

 

...Intentionat? :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Mai sa fie.. Na c-am trait sa vad si eu o GuitaristA fericitA !

Si mai mult, (pe deasupra) are si profesor !

 

Loris... te stie toata TM, esti prea bun si nu am inteles de ce te ascunzi in spatele

unui nick care se termina cu a !

Sunt multi pustani pe aici care vor sa invete si s-ar putea sa-i descurajezi ascultand cum

canta o "guitaristA". O iau pe aratura si dau cu chitarile de pereti !! Pacat de banii parintilor !

Oricum.. esti tare..

Multa bafta in continuare ! E singurul lucru de care mai ai nevoie !

 

 

Daca e adevarat ce spune m_man am si eu ceva de spus:

Shame!

 

Daca nu, esti genialA :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

Mai sa fie.. Na c-am trait sa vad si eu o GuitaristA fericitA !

Si mai mult, (pe deasupra) are si profesor !

 

Loris... te stie toata TM, esti prea bun si nu am inteles de ce te ascunzi in spatele

unui nick care se termina cu a !

Sunt multi pustani pe aici care vor sa invete si s-ar putea sa-i descurajezi ascultand cum

canta o "guitaristA". O iau pe aratura si dau cu chitarile de pereti !! Pacat de banii parintilor !

Oricum.. esti tare..

Multa bafta in continuare ! E singurul lucru de care mai ai nevoie !

 

 

1.Loris intra doar ca sa vanda scule si o face cu numele lui: Loris...adica nu isi ascunde identitatea.

2.E prea ocupat ca sa se tina de gainarii...

3. Ce sens are avea sa puna lauri pe capul altuia?Cine ar face asa ceva? :)

4.Loris e mult mai bun decat bine,iar daca ar posta o improvizatie....atunci sa vedeti descurajare...

5.Cati chitaristi adevarati din tara asta si-au postat aici improvizatiile? Iti spun eu: NICI UNUL

 

Incepatorii iubesc laudele si asta pentru motivatia ce le-o ofera de a merge mai departe cu studiul

 

Desi urasc din tot sufletul sa ies in public, la urmatoarea intalnirea RGC din Tm ...vin si eu cu chitara...pregatiti-va de un JAM SESSION :) baieti ....dar sa veniti bine incalziti de acasa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

Mai sa fie.. Na c-am trait sa vad si eu o GuitaristA fericitA !

Si mai mult, (pe deasupra) are si profesor !

 

Loris... te stie toata TM, esti prea bun si nu am inteles de ce te ascunzi in spatele

unui nick care se termina cu a !

Sunt multi pustani pe aici care vor sa invete si s-ar putea sa-i descurajezi ascultand cum

canta o "guitaristA". O iau pe aratura si dau cu chitarile de pereti !! Pacat de banii parintilor !

Oricum.. esti tare..

Multa bafta in continuare ! E singurul lucru de care mai ai nevoie !

 

 

Sau poate alta e problema aici: nu iti vine sa crezi ca o fata poate canta mai bine decat tine...

Ei uite ca se poate...pe mine m-a motivat sa ma apuc de chitara ,marea chitaristA Jennifer Batten (a cantat cu Michael Jackson).... deci CAPUL SUS CHITARISTELOR!!! :) ... si noi putem nu numai baietii :)

Link to comment
Share on other sites

:) ce penal ar fi...

 

o poveste de dragoste intre un forumist si singura fata (cred) care stie sa cante meserias... si cand se intalnesc la o cafea, se descopera ca ea e un el.. :)

mai fac un comentariu si ma opresc.. sa nu iau warn sau ceva B)

mai e vreunu(a) care se crede altceva decat este??? :(

 

adv e ca nu conteaza sexu... daca esti tipa, bravo tie, nu am mai intalnit pe nimeni pana acu ca tine... adica tipa-chitara solo... si sa stie de preamp-uri, amp-uri pe lampi, sa faca o investitie super in scule :) ... si sa cante asa.. rar...

da daca esti tip, si sa te dai fata te excita e treaba ta, sau daca te ascunzi de noi or whatever... nu-si are rostu, parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

:) ce penal ar fi...

 

o poveste de dragoste intre un forumist si singura fata (cred) care stie sa cante meserias... si cand se intalnesc la o cafea, se descopera ca ea e un el.. :)

mai fac un comentariu si ma opresc.. sa nu iau warn sau ceva B)

mai e vreunu(a) care se crede altceva decat este??? :(

 

adv e ca nu conteaza sexu... daca esti tipa, bravo tie, nu am mai intalnit pe nimeni pana acu ca tine... adica tipa-chitara solo... si sa stie de preamp-uri, amp-uri pe lampi, sa faca o investitie super in scule :) ... si sa cante asa.. rar...

da daca esti tip, si sa te dai fata te excita e treaba ta, sau daca te ascunzi de noi or whatever... nu-si are rostu, parerea mea...

 

asta am urat intodeauna la baieti: invidia...... credeti ca noi suntem inferioare ,ca nu putem fi mai bune decat voi in "chestii" barbatesti......

Am o prietena in Austria care bate la tobe de vi se taie aerul .... poate mai bine decat toti bateristii de pe forum....dar e asa "imposibil" ca o fata sa fie mai buna decat voi...uff ...uff

Link to comment
Share on other sites

stiu cum putem rezolva misterul: pune guitarista un video cu ea cantand la chitara :) macar sa ne lamurin noi aia mai sceptici.

Altfel, tot respectu, o tipa care stie mult mult mult mai bine ca mine chitara :) what are the odds

le: nu e ca va consideram inferioare din pctul asta de vedere, doar ca o tipa nu e la fel de probabil sa puna atata pasiune in asa ceva cat sa se tina ani intregi de treaba si chiar sa investeasca in scule bune... plus, tipele au degete mici :)

Edited by dalv
Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

stiu cum putem rezolva misterul: pune guitarista un video cu ea cantand la chitara :) macar sa ne lamurin noi aia mai sceptici.

Altfel, tot respectu, o tipa care stie mult mult mult mai bine ca mine chitara :) what are the odds

le: nu e ca va consideram inferioare din pctul asta de vedere, doar ca o tipa nu e la fel de probabil sa puna atata pasiune in asa ceva cat sa se tina ani intregi de treaba si chiar sa investeasca in scule bune... plus, tipele au degete mici :(

 

 

Am sa incerc sa fac o filmare si sa o convertesc in ceva mai mic.....

Pana atunci pastrati-va comentariile "domnilor" ca nu-i frumos sa acuzi pe cineva fara sa ai probe... :)

 

AAhh apropo de degetele mici...sunt chitaristi in lumea asta cu degetele mai scurte si mai grase decat ale mele ,care canta de te indoaie....deci asta nu e un criteriu

Link to comment
Share on other sites

stiu cum putem rezolva misterul: pune guitarista un video cu ea cantand la chitara :) macar sa ne lamurin noi aia mai sceptici.

Altfel, tot respectu, o tipa care stie mult mult mult mai bine ca mine chitara :) what are the odds

le: nu e ca va consideram inferioare din pctul asta de vedere, doar ca o tipa nu e la fel de probabil sa puna atata pasiune in asa ceva cat sa se tina ani intregi de treaba si chiar sa investeasca in scule bune... plus, tipele au degete mici :(

 

Nu sunt misogin, Doamne-fereste!

 

Am avut insa multe fete pe post de eleve (....happy me...) si am observat ca din pacate nu prea au ambitie. In plus de asta, nu vor sa renunte la MANICHIURA.

 

De Jennifer Batten au auzit multi de aici, nu te incorda.

A fost si la BUCURESTI impreuna cu Misu Geaca al ei cu tot... (1992), dar cred ca tu erai atunci PREA TANARA, nu? :)

 

Oricum esti bunA. Asta recunoaste fiecare, de aceea te-au si primit toti cu bratele deschise si te-au incurajat.

 

Rock on!!

 

Vai, era sa uit....

 

Aici si-au postat multi chitaristi adevarati improvizatiile si anume TOTI!!!! B)

Link to comment
Share on other sites

@guitarista, nu trebuie sa te simti ofensata ca oamenilor le e greu sa creada ca e adevarat ce le spui. Simte-te bine ca ai reusit sa naucesti atatia tipi incat nu le vine sa creada ca asa ceva e posibil.

Azi maine vezi la stiri: 26 tineri chitaristi din romania s-au sinucis seara trecuta, nu inainte sa isi dea foc la instrumente fiind deziluzionati in urma unui incident de pe forumul rgc

Edited by dalv
Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

Nu sunt misogin, Doamne-fereste!

 

Am avut insa multe fete pe post de eleve (....happy me...) si am observat ca din pacate nu prea au ambitie. In plus de asta, nu vor sa renunte la MANICHIURA.

 

De Jennifer Batten au auzit multi de aici, nu te incorda.

A fost si la BUCURESTI impreuna cu Misu Geaca al ei cu tot... (1992), dar cred ca tu erai atunci PREA TANARA, nu? :)

 

Oricum esti bunA. Asta recunoaste fiecare, de aceea te-au si primit toti cu bratele deschise si te-au incurajat.

 

Rock on!!

 

Vai, era sa uit....

 

Aici si-au postat multi chitaristi adevarati improvizatiile si anume TOTI!!!! :)

 

Nu am vrut sa jignesc dar trebuia sa-l fac pe om sa intelega cumva care e treaba....

Stii cum arata saracutele mele degetele?la mine nici nu se pune problema de unghii lungi,nu stiu ce e aia. :) ...in plus buricele degetelor nu mai arata demult a burice de fata .....iar la 13 ani nu ma interesa pe mine prea mult de manechiura.....

Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc sa fac o filmare si sa o convertesc in ceva mai mic.....

Pana atunci pastrati-va comentariile "domnilor" ca nu-i frumos sa acuzi pe cineva fara sa ai probe... :)

 

Daca tu esti cea din poza , mii de scuze si imi fac mea culpa ! De la mine a plecat tot "scandalu'"

Nici eu nu sunt misogin si te rog sa-mi acorzi circumstante atenuante pentru ca erau prea multe

chestii care ma duceau cu gandul la Loris : stil, influente, efecte preferate , etc..

Si ca sa vezi ca nu sunt un invidios, iti fac un compliment spunandu-ti ca parere personala

ca esti poate chiar mai buna decat Loris.

Nu judeca subiectiv, dar de la Madalina Manole la tine, distanta e prea mare si socul pe masura !

Insa nu pot decat sa ma bucur ca in Romania exista o fata care canta ca tine !

Mult succes in continuare si fa ceva sa iesi din anonimat pentru ca e pacat !

Cu modestia n-ai sa faci nimic in viata ! Crede-ma m-am convins pe propria piele !

 

Si ca sa ma ierti, :) ma duc imediat sa dau cu scula mea de 2000 de Euroi in toti peretii

pana o fac tandari .... Mama ei de viata ...... :) ... ca pe deasupra mai esti si draguta....

Link to comment
Share on other sites

1.Loris intra doar ca sa vanda scule si o face cu numele lui: Loris...adica nu isi ascunde identitatea.

2.E prea ocupat ca sa se tina de gainarii...

3. Ce sens are avea sa puna lauri pe capul altuia?Cine ar face asa ceva? :)

4.Loris e mult mai bun decat bine,iar daca ar posta o improvizatie....atunci sa vedeti descurajare...

5.Cati chitaristi adevarati din tara asta si-au postat aici improvizatiile? Iti spun eu: NICI UNUL

 

Incepatorii iubesc laudele si asta pentru motivatia ce le-o ofera de a merge mai departe cu studiul

 

Desi urasc din tot sufletul sa ies in public, la urmatoarea intalnirea RGC din Tm ...vin si eu cu chitara...pregatiti-va de un JAM SESSION :) baieti ....dar sa veniti bine incalziti de acasa :)

de ce trebuie sa o luam ca o descurajare,daca loris ar posta aici?cel putin eu as lua-o ca un stimulent,ca o motivatie in plus de a studia.ce inseamna un chitarist adevarat?inseamna unul care e consacrat?sau unul care canta bine?chitaristii adevarati cum le spui tu nu au timp de postat.sunt chitaristi buni pe acest forum pe care nu as indrazni sa ii numesc incepatori,doar pt ca ei posteaza aici.cat despre tehnica ta,bravo m-ai impresionat!esti super!

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

Daca tu esti cea din poza , mii de scuze si imi fac mea culpa ! De la mine a plecat tot "scandalu'"

Nici eu nu sunt misogin si te rog sa-mi acorzi circumstante atenuante pentru ca erau prea multe

chestii care ma duceau cu gandul la Loris : stil, influente, efecte preferate , etc..

Si ca sa vezi ca nu sunt un invidios, iti fac un compliment spunandu-ti ca parere personala

ca esti poate chiar mai buna decat Loris.

Nu judeca subiectiv, dar de la Madalina Manole la tine, distanta e prea mare si socul pe masura !

Insa nu pot decat sa ma bucur ca in Romania exista o fata care canta ca tine !

Mult succes in continuare si fa ceva sa iesi din anonimat pentru ca e pacat !

Cu modestia n-ai sa faci nimic in viata ! Crede-ma m-am convins pe propria piele !

 

Si ca sa ma ierti, :) ma duc imediat sa dau cu scula mea de 2000 de Euroi in toti peretii

pana o fac tandari .... Mama ei de viata ...... :) ... ca pe deasupra mai esti si draguta....

 

 

este si normal sa-i copiez maniera de cantat la chitara...este profesorul meu de 2 ani de zile....cu el am inceput sa studiez chitara mai intensiv...

Din pacate la ora actuala nu cunosc chitara nici un sfert din cat cunoaste el....poate nu ai avut ocazia sa auzi tot ce stie...asa ca mai cam flatat prin comparatia facuta..

Ahh...de ce cunosc atatea despre amp-ri,chitari,efecte? ...iti raspun printr-o alta intrebare: "Tu de unde le stii?".....de acolo le stiu si eu....cand ai de-a face cu ceva anume ..vrei nu vrei tot le inveti...

 

Nu da cu chitara de pereti ci fii motivat si studiaza mai mult....eu daca la inceput cand l-am vazut pe Loris cum canta dadeam cu chitara de toti perentii....acum nu as mai fi stiut nimic din ceea ce stiu

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

deci sa inteleg.. tu nu esti chitarista adevarata ca postezi pe forum... adica, mai toti nu suntem adevarati pt ca postam pe forum...

 

Geez.. that's sick...

 

 

da...eu recunosc ca nu sunt o chitarista adevarata ...mai am pana sa devin ..sau poate nu o sa devin niciodata..

daca as fi nu as mai posta pe acest forum....as avea lucruri mult maui importante de facut decat sa pier timpul cu discutii ca cele de fata

Link to comment
Share on other sites

da...eu recunosc ca nu sunt o chitarista adevarata ...mai am pana sa devin ..sau poate nu o sa devin niciodata..

daca as fi nu as mai posta pe acest forum....as avea lucruri mult maui importante de facut decat sa pier timpul cu discutii ca cele de fata

 

imi place de tine :) ... DECI, sa clarificam o treaba, Romanian Guitarist community nu este un forum ce accepta iesiri ca cele se mai sus, cine are afirmatii misogine, sau feministe rog sa le spuna in gura mare pe mIRC sau alt program de chat care permite lucrul acesta :)

Sau puteti incerca forum.antifemeilachitara.ro ... la pagina 404 html not found dati reply-uri acolo cate vreti...

 

Tine-o tot asa!!! :)

 

p.s m-ai indarjit sa pun mana pe chitara sa postez si eu... :(

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

uf .. iar a aparut discutzia.. cu sexele.. , oameni suntem totzi. faza cand zice cineva "ah esti fata.. vai " e la fel cum ne zic si noua tziganii " partidu te vrea tuns " si d`alea.. , oricum fata stie chitara asta e clar, cat despre chitaristi adevarati eu nu sunt nici makr o imitatie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarista

de ce trebuie sa o luam ca o descurajare,daca loris ar posta aici?cel putin eu as lua-o ca un stimulent,ca o motivatie in plus de a studia.ce inseamna un chitarist adevarat?inseamna unul care e consacrat?sau unul care canta bine?chitaristii adevarati cum le spui tu nu au timp de postat.sunt chitaristi buni pe acest forum pe care nu as indrazni sa ii numesc incepatori,doar pt ca ei posteaza aici.cat despre tehnica ta,bravo m-ai impresionat!esti super!

 

Corect spus Mario_d,nici eu nu o consider o descurajare...dar am fost acuzata ca ce am pus pe forum e descurajant pentru incepatori....iar eu nu cant atat de bine cat ar trebui ca sa descurajez....poate un adevarat maestru ar descuraja....si mie mi-a fot rusine cand Loris a ras de mine ce tampenie am putut sa postez (prima varianta la duel 24...nu ca a doua ar fi mai grozava ,dar m-am straduit destul de mult)...

nu am dat cu chitara de pereti ci am incercat sa fac ceva si mai bun....ca mi-a iesit nu stiu...dar am mers mai departe

Link to comment
Share on other sites

Nu da cu chitara de pereti ci fii motivat si studiaza mai mult....eu daca la inceput cand l-am vazut pe Loris cum canta dadeam cu chitara de toti perentii....acum nu as mai fi stiut nimic din ceea ce stiu

 

Stai linistita.. glumeam... N-am sa fac niciodata asa ceva ..

Chitara am cumparat-o cu bani castigati greu, cu sudoare cum se spune.. si asta din cauza

microbului numit "plecere de a canta la chitara" de care nu voi scapa toata viata..

In privinta descurajarii, ma refeream la generatiile mai tinere care posteaza pe forum.

(din pacate eu fac parte din generatia celor care incercau sa desluseasca solo-ul de la Jump

comutand permanent butoanele magurilor rusesti de pe viteza 19 pe 9)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.